1 Aylık Yavru Kedi Bakımı

4 Aralık 2021
1 Aylık Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi; hızla sevimli bir aile üyesi haline gelen, arkadaş canlısı, tüylü neşe demetidir. Yeni yavru kedinize; sosyalleşmesi ve yeni ortamına uyum sağlayabilmesi için, ilk bir ay daha fazla dikkat etmek, çok önemli olacaktır. Bu yüzden 1 aylık yavru kedi bakımı ipuçlarını bilmek gerekir.

1 Aylık Yavru Kediler Nasıl Beslenir?

Her canlıda olduğu gibi, yavru kedilerin hayatlarının en başından itibaren, uygun bakımı almaları önemlidir. Yavru kedi sahibi olmak, ilk haftasında en zor zamanmış gibi görünebilir. Çok küçüktürler ve sürekli dikkat gerektirirler.

Yavru kediler, ortalama 1 aylık olduklarında, anne kedi sütü kesmeye başlar. Ancak katı gıdaya geçmeleri ise, neredeyse 2 aylık olana kadar olmaz. Peki 1 aylık bir kediyi evlat edindiğinizde, ne yedirmelisiniz?

 • Yeni doğan yavru kedi; anne kedinin antikorlarını, yaşamlarının ilk safhalarında almaya başlar.
 • Yeni doğan yavrular, 3 haftalık olana kadar, her 2-3 saatte bir beslenmelidir.
 • Yavru kediler 10 günlük olduklarını gözlerini açarken; 20 günlükken dişleri çıkmaya başlayacaktır.

1 aylık yavru kedi bakımı ilk haftalarda oldukça zorlanmanıza neden olsa da hem kendinizi hem de kedinizi alıştıracağınız rutinlerle, kolaylıkla besleyebilirsiniz.

1 Aylık Yavru Kedi Tuvalete Alıştırılabilir mi?

Yeni bir yavru kedi, çok sevimli olmasına rağmen, tuvalet eğitimi vermek zor olabilir. Çoğu kedi, henüz çok küçük yavru kedi olduğundan tuvaleti kullanamaz. 1 aylık yavru bir kediniz varsa, bir veterinerin yardımı olmadan, tuvalet eğitimi vermek istemeyebilirsiniz.

 • Yavru kedinin hayatının ilk birkaç ayı, büyüme ve gelişme açısından sizin için heyecan verici bir dönem olarak geçer.
 • Yavru kediler 3 haftalık olduklarında, bir çöp kutusu ile tanıştırılmaları gerekir.
 • İlk lazımlıkları; alçak duvarlı olmalı ve yalnızca 2.5 cm ila 5 cm arasında olmalıdır.

Daha 1 aylık yavru kediniz için kil topaklanmasından kaçınmalısınız. Çünkü o henüz küçük bir bebek ve insan yavrusu gibi, ağzına her şeyi götürebilir. Aynı zamanda 1 aylık küçük yavru kedinize, kaka yapması için yardım etmeniz gerekebilir.

Yavru kediniz cinsel organlarını yalamak ya da eliminasyonu teşvik için dilini kullanacaktır. Bazı durumlarda kedinize yardımcı olmak için, kedinin yaptığı eylemleri taklit etmeniz gerekir.

1 Aylık Yavru Kedilere Yaş Mama Vermek Doğru mudur?

1 aylık yavru kedi bakımı süresince çoğu insan, yavru kedilerin sadece ıslak mamayla beslenmesi gerektiğine inanır. Ancak asıl gerçek ise, yavru kediler hem yaş mama hem de kuru mama yiyebiliyor olmalarıdır. Ancak 12 haftaya kadar, kademeli şekilde yaş ya da kuru mama yiyebilir.

1 aylık kedi diyetinde;

 • Kediler için formül süt
 • Kuru ya da ıslak kedi maması
 • Her zaman taze ve temiz su

1 aylık yavru kedinizi, günde 4 ila 5 kere beslemelisiniz. Hazır yiyecekler, çeşitli davranış sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden bu dönemde hazır yiyecekler verilmemelidir. Yavru kediniz 7 haftalık olduğunda, sadece kuru mama ya da sadece yaş mama yiyebilirler.

Özel İhtiyacı Olan Yavru Kedilere Nasıl Bakılır?

Çoğu insan kedilerin, tıpkı köpek ya da diğer evcil hayvanlar gibi olduğunu düşünse de sağlıklarını korumak için, özel beslenme ihtiyacı duyar. Bu yüzden yeni doğan kedilerin özel ihtiyaçlarını bilmek önemlidir.

İlk zamanlarında oldukça utangaç olan bu sevimli canlılar, insanlara çok çabuk ısınırlar. Sevimlilikleri ve kişilikleri, onları kendi evlerinde gibi hissettirir. Bazı durumlarda yavru kedinizle özel olarak ilgilenmeniz gerekir. Çünkü özellikle barınaklardan alınan ya da sokaktan alınarak evlat edinilen yavru kediler, daha özel bir bakıma ihtiyaç duyar.

 • Özel ihtiyacı olan kediler; bir hayat kurtaracağınız için, size daha çok bağlanırlar.
 • Aynı zamanda reddedilme ve terk edilme duygusuna sahip olurlar.
 • Koşullara bağlı şekilde ihtiyaçlarını belirlemek, ağrı tedavisi yapmak, tımar edilmesine özen göstermek gerekir.

Evlat edindiğiniz yavru kedinizin özel ihtiyaçları varsa, tüm bakımı ve beslenmesi buna göre yapılmalı ve gereken ilgi gösterilmelidir. Bunun için yapmanız gereken sadece daha çok sevmektir.

1 Aylık Kedi Yıkanır mı?

1 aylık yavru kediler, sevimli ve tüylü yaşam yolculuğuna yeni başlar. Eğlence yeni başlarken, yavru kedinizin sağlıklı yetişkin bir kediye dönüşmesi ise, sizin göstereceğiniz özene de bağlıdır.

Yavru kediler gözleri kapalı ve kulakları bantlı şekilde doğar. Yeni doğan yavru kediler, sevimli bir kürk demeti olmakla birlikte 1 aylık yavru kedi bakımı içinde ister yetişkin ister yavru olsun, çok mecbur kalınmadığı sürece yıkanmaz.

Ailenize yeni bir dost kazandırmak, özellikle çocuklarınıza sevimli bir arkadaş arıyorsanız; Patilendim.com sitemizde yayınlanan kedi ilanlarımıza bakabilirsiniz.

Haber Yorumları