Köpek CinsleriKangal kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Kangal

Kangal, Türkiye kökenli çoban ve bekçi köpeğidir. Adını Sivas’ın Kangal ilçesinden almıştır. Sakin bir mizacı vardır. Büyük ırk köpeklerden biri olan Kangal, ortalama 80 cm’ye kadar uzayabilir. Renkleri sarı, krem gibi renklerdir. Kangal fiyatları şeceresi ve eğitimine göre değişiklik gösterir. Patilendim.com olarak Kangal ilanları ve özellikleri hakkında her şeyi anlattık!

Kangal Sahiplenme

Kangal köpeği, sahibine karşı duyarlı, sadık ve korumacı bir yapıya sahiptir. İnsanları ve hayvanları koruma içgüdüsü vardır. Bekçi köpeği olarak eğitilen bu köpekler, yabancı insanlara karşı ılımlıdır. Uysal bir karakterleri olduğu için sahiplendiğinizde eğitim vermeniz kolay olacaktır.

Kangal Fiyatları

Kangal köpeklerinin fiyatları, yaşı, eğitimi, şeceresi gibi özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kangal fiyatı kaç TL: Kangal fiyatı ortalama 1.000 TL’dir.

Kangal Kökeni

Kangal, Türk kökenli büyük köpek ırkıdır. Kanglı Türk Boyunun Orta Asya’dan göç ederken köpeğini de aldığı düşünülür. Türkistan’dan Anadolu’ya getirildiği kabul edilmiştir. Osmanlı Sultanları tarafından yetiştirilmeye devam eden Kangal köpekleri, Osmanlı’da Samson adını almıştır.

Kangal köpekleri, çoban köpeği ve bekçi köpeği olarak yetiştirilmiştir. Bu nedenle koruma içgüdüleri oldukça yüksektir. Sadece sahiplerini değil yabancı insanları ve hayvanları da korurlar. Sahiplerine karşı oldukça sadıktır. Uysal bir köpek olduğu için evde beslenmesi mümkündür.

Kangal Özellikleri

Kangal köpeği, Türk kökenli büyük köpek ırkıdır. Gözleri ve kulakları küçüktür. Kafası bedeni ile orantılı şekilde büyüktür. Boyları 80 cm’ye kadar uzayabilir. Ağırlıkları ortalama 50 kg’dır. Renkleri sarı, krem rengi gibi farklı renklerdedir. Kangal köpeği evde beslenir mi: Kangal evde beslemek için uygun bir kişiliğe sahiptir.

  • Kangal köpeklerinin Orta Asya’dan göç eden Türklerle birlikte Anadolu’ya girdiği bilinir.

  • Osmanlı’da üretilmeye devam eden bu köpekler uzun yıllar bekçi köpeği olarak kullanılmıştır.
  • Kangallar, gereksiz havlama eğilimi olmayan ve saldırgan tavırlarda bulunmayan köpeklerdir.
  • Sahiplerine karşı oldukça uysal ve sadıklardır.
  • Yabancı insanlara ve hayvanlara karşı saygılı olan bu köpekler korumacı davranır.
  • Zeki, akıllı, uyumlu olduğu için eğitilmesi kolay olan hayvanlardır.
  • Evde beslemek için uygun olsa da uzun süre evde kalmak istemez. Gün içerisinde yarım saat kadar egzersiz yapması için dışarı çıkarmanız gerekir.

Kangal Bakımı

Kangal bakımı zor olan bir köpek ırkı değildir. Bu köpekler eğitilmeseler de saldırgan tavırlar sergilemezler. Sakin ve uysal bir yapıları vardır. Gereksiz havlama ve saldırma gibi davranışlarda bulunmazlar. Bakım rutini oluştururken diğer köpeklerin bakımlarından daha farklı adımlar izlemenize gerek yoktur. Tüyleri sık ve uzun olduğu için tüy bakımına dikkat etmeniz gerekir.

Köpeğinizi sahiplendikten sonra ilk olarak veteriner hekime giderek beslenme düzeni oluşturmalısınız. Sağlık kontrollerine ve beslenme düzenine dikkat etmeniz bu köpeklerin daha uzun yaşamasını sağlayacaktır. Günlük yarım saat kadar egzersiz için dışarı çıkabilir, hareket edebileceği oyunları birlikte oynayabilirsiniz.