2 Aylık Kedi Bakımı

4 Aralık 2021
2 Aylık Kedi Bakımı

Can dostunuz gelişimindeki 2. ayını tamamladıysa belirgin değişimlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde kedinizin davranışları da şekillenmeye başlayacaktır. Onun sergilediği davranışları izlemeniz kedinizi daha iyi tanımanızı sağlar ve ona karşı yaklaşımınızın nasıl olacağı hakkında bilgi verir. 2 aylık kedi bakımı için insan dokunuşuna alıştırmanız sizin için de faydalı olacaktır. Sizi ne kadar severse bakımını da o kadar kolay yapabilirsiniz. Aranızda kurduğunuz bağ ikiniz için de çok önemli. Kısa hayat döngülerinde bir ömür sizin yoldaşınız olacak ve sizi benimseyeceklerdir. Siz de web sitemizdeki birbirinden sevimli canlara göz atarak yoldaşınızı bulabilirsiniz.

2 Aylık Yavru Kedi Ne Yer?

Dünyaya geldikten sonra hızla gelişmeye başlayan yavru kediniz 7–8 haftalık olana kadar anne sütü ile beslenmelidir. Kediniz 2 aylık olduğunda yavru kedi mamaları ve süt tozu karışımı ile yavrunuzu besleyebilirsiniz. Bu süreçte asla market sütü, kuru veya yaş mama ile besleme yapmamalısınız. Çünkü, yavru kedinizin sindirim sistemi henüz buna hazır değil. 2 aylık kedi bakımı için yavrunuz yeterli olgunluğa ulaştığında normal mama ile beslemeye geçebilirsiniz.

2 Aylık Kedi Yıkanır mı?

Kedileri olağandışı bir durum olmadıkça yıkamamak gerekiyor. Minik dostlarımızın dilleri antiseptik özellikte olduğu için sürekli yalanarak kendilerini temizleme işlemini yerine getiriyorlar. Yavru kedimizi yıkamak cilt pH’ına, yağ seviyesine ve tüylerine zarar verebilir. Bunun yanında çoğu kedi suyu sevmemektedir. Onları buna zorlamak travma etkisi yaratabilir ve bunu kimse istemez. Ancak kedinin tüylerine pis ve yapışkan maddeler bulaştığında onları yıkamak mecburiyetinde olabiliriz. Böyle durumlarda oldukça dikkatli davranmalıyız. Gerekirse bir veterinerden yardım alabilirsiniz. Yıkama işleminde kedimize uygun pH seviyesinde kedi şampuanı kullanmalıyız. Duştan sonra kedimizi havluyla kurutmalı ve bulunduğu ortamı uygun sıcaklığa getirmeliyiz. Unutmayın onların cildi bizimkinden oldukça hassas ve bünyeleri hasta olmaya oldukça müsait. Bu yüzden iyice kurulamak çok önemli. Ancak saç kurutma makinasıyla kedinizi kurutmaya çalışmak onu korkutup strese sokacağından bu durumdan kaçınmalısınız.

2 Aylık Kedi Ne Kadar Uyur?

Tüylü dostlarımız günün birçok saatini uyuyarak geçirmektedirler. Yavru kediler gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmeleri için günlük ortalama 15-19 saat uyuyabilirler. Ancak bu durum onların enerjilerine, kişiliğine ve uyudukları ortama göre farklılık gösterebilir. Kendilerini güvende hissettikleri ortamlarda daha rahat ve uzun uyuyabilirler. Günün geri kalanında ise oldukça enerjik olduklarından sizinle bol bol oyun oynamak isteyeceklerdir. 2 aylık kedi bakımı can dostlarımızın güvenli bir ortamda yetişebilmesi için oldukça önem taşır.

Kedim Neden Benimle Uyumak İstiyor?

Kedilerin sevgilerini gösterme şekilleri farklı olabiliyor. Bunlardan biri de yol arkadaşıyla uyuma istekleridir. Bu durum can dostunuzla aranızda özel bir bağ olduğunu gösterir. Kedilerin onu besleyen, onunla oyun oynayan ve bakımını üstlenen sahibiyle uyumak istemesi kadar normal bir durum yok. Kediniz sizin sıcaklığınızla hem daha çok ısınacak hem de kendini güvende hissedecek.

Kedim Çok Isırıyor Neden?

Kediler birçok sebepten dolayı bu davranışı gösterebilir. Minik dostunuz henüz yavru aşamasında olduğu için emme refleksi ile parmağınızı ısırmak isteyebilir. Dünyadaki ilk ayları olduğundan etrafı tanımak, sizinle bağ kurmak ve oyun oynamak için ısırma davranışı gösterebilir. 2 aylık kedi bakımı için minik dostunuzun olumlu davranışlarını pekiştirmek ve olumsuz davranışlarını en aza indirmek sizin elinizde. Bu davranıştan rahatsız oluyorsanız ısırmaya çalıştığında dikkatini başka yönlere çekebilir ve daha fazla oyun oynayarak bu davranışını azaltabilirsiniz. Ayrıca kediler stresli, sinirli ve korku altındayken de ısırma davranışı gösterebilirler

Haber Yorumları