3 Aylık Kedi Bakımı

4 Aralık 2021
3 Aylık Kedi Bakımı

3 aylık kedi bakımına dair bizimle iletişime geçebilirsiniz. Patilendim.com can arkadaşlara sahip olmanızı sağlar ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini söyler. Geriye ise yavru kedilerinizi sağlıkla büyütmeniz kalır.

3 Aylık Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Yeni doğan yavru kediler için en uygunu süt tozlarının takviye edilmesidir. Söz konusu 3 aylık kedi bakımı olduğunda ise diğer takviyelerin üzerinde durulur. Özellikle de:

 • Protein içeriklerinin yoğun olduğu kedi mamalarından tercihte bulunmalısınız.
 • Yağ asitlerine sahip olan kedi mamalarını takviye etmek gerekir.

Bunlara ek olarak gelişime dair vitamin ile mineral içeren yavru kedi mamaları ele alınmalıdır. Sadece mamaları almakla kalmaz ve nasıl tüketilmesi gerektiğine de göz atarsınız. Bunun üzerine 3 öğün olarak takviyede bulunmanız en doğrusu olacaktır.

3 Aylık Kedi Ne Kadar Mama Yer?

3 aylık kedi bakımı sırasında öncelik beslenmeye veriliyor. Bunun üzerine mama içeriklerini dikkate almak önem arz eder. Vitamin ve de mineral gibi gelişime dair faydalı besinlere göz atmak gerekir.

Kedi maması içerikleri kadar ne kadar süreyle tüketilmesi gerektiğine de göz atmak gerekiyor. Şöyle ki:

 • 4 aylık olana kadar yavru kedilere 5 – 7 gramlık porsiyonlar verilmelidir.
 • 24 haftadan sonra ise 10 grama kadar porsiyon artışa geçilebilir.

3 Aylık Bir Kedi Kaç Kilo Olmalı?

Kedi bakımı sırasında kiloyu dikkate almak gerekir. Bunun üzerine mamaya ve de porsiyonlara yön verilebilir. Öncelikle yavru kedi kilosu olarak:

 • 8 haftalık olan bir kedinin ideal kilosu minimum 900 gram şeklindedir.
 • 3 aylık olduğu zaman ise 1,5 kiloya kadar çıkmaları beklenir.

3 aylık kedi bakımı sırasında gelişimi takibe almak önemli. Gelişimin geriden gelmesi farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Özellikle de yanlış mama takviyesinden kaynaklı olarak bu tarz sorunlar yaşanabilir.

Mineral, yağ asidi ve protein içeriklerine göre kedi mamalarını değerlendirmek gerekir. Bu sayede en iyisini bulabilir ve kedinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

3 Aylık Kedi Kaç Saat Uyur?

3 aylık kedi bakımı sadece beslenme ile sınırlı kalmıyor. Buna ek olarak uyku düzenini de es geçmemek gerekir. İlk etapta birkaç aylık olan kediniz için:

 • Uyku sepeti hazırlayabilir ve konforlu bir alan hazırlamaya başlayabilirsiniz.
 • Kedi havlusu ve yastıklarından hazırlanan konforlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Kedi bakımı sırasında dikkate alınan beslenme oluyor. Buna ek olarak uyku ihtiyaçlarını da dikkate almak gerekiyor. Uykulara dair:

 • Günlük en az 13 saate kadar dinlenmeleri önem arz ediyor.
 • 3 aylık bir kedinin günde en fazla 18 saate kadar uyuması normal görülür.

Uykunun da gelişim açısından son derece önemli olduğunu unutmamak gerekir. Bunun için uygun bir ortam hazırlamak ve rahat etmelerini sağlamak gerekir.

Eve Yeni Gelen Kedi Nasıl Alıştırılır?

Patilendim.com size ne yapmanız gerektiğini en ince ayrıntısına kadar söyleyecektir. Minik kedilerinizi evlerinize nasıl alıştıracağınızı öğrenerek işinizi sağlama alabilirsiniz. Bunun için:

 • Kedinize özel bir oda ya da alan hazırlamanız güvende hissetmesini sağlayacaktır.
 • Kedi oyuncaklarını temin etmeyi de unutmamalısınız.

Seveceği tarzda mamaları hazırlayabilir ve uygun kaplara koyabilirsiniz. Bu sayede yavru kediler gelişim açısından sorun yaşamaz ve eve daha hızlı bir şekilde alışmaya başlar.

Hemen alışmasını beklememek ve biraz zaman vermek en doğrusu olacaktır. Bu süreçte kedinin üzerine çok fazla gitmeniz sorun teşkil edebilir. Bunun için zamana bırakmak gerekir. Zamanla halen herhangi bir ilerleme kaydetmemeniz halinde ise veterinere başvurmanız en doğrusu olacaktır.

Haber Yorumları