Annesiz Yavru Kedi Bakımı

27 Kasım 2021
Annesiz Yavru Kedi Bakımı

Yavru kediler genellikle iki aylık olduklarında annesinden ayrılır. Fakat doğada anne kediler yavrularını üçüncü aydan sonra terk etmeye başlar. Annesiz yavru kedi bakımı; yavru kediler dışarıdan gelen sebeplerden dolayı ya da annelerinin terk etmesi sonucu annesiz kalabilir.

Yeni Doğmuş Kedi Bulduğunuzda Ne Yapmalısınız

Annesiz yavru kedi bakımı, yavru kediler pek çoğumuz için karşı konulamaz şirinlikte canlılardır. Siz de bu şirinlik abidelerini ailenizin bir ferdi yapmak isterseniz, web sitemizden yavru kedi ilanlarımıza ulaşabilirsiniz. Yeni doğmuş bir yavru kedinin bakımı annesi olmadan çok zordur ve dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır.

 • Bulduğunuz yavru kedinin genel sağlık durumunu ve vücut sıcaklığını kontrol etmelisiniz.
 • Durgun, hareketsiz ve hasta görünen yavru kedileri en yakın veteriner kliniğine götürüp profesyonel yardım almalısınız.
 • Anne kediler yiyecek bulmak için güvenli olduğunu düşündüğü noktalarda yavrularını yalnız bırakabilir. Böyle durumlarda anne kedinin geri dönüp dönmeyeceğini kontrol etmek amacıyla bir süre yavruyu uzaktan gözlemleyebilirsiniz.
 • Anne kedinin dönmesi durumunda yavruyu yuvaya geri koyup annenin davranışlarını gözlemlemelisiniz. Anne kedinin yavruyla ilgilenmemesi durumunda yavruyu korumaya alabilirsiniz.

Yavru Kediler Açlığa ve Susuzluğa Ne Kadar Dayanır

Annesiz yavru kedi bakımı özellikle yavrunun gerekli besinleri alması için detaylı araştırılmalı ve titizlikle yürütülmelidir. Bulunan yavru kedinin açlık durumu kontrol edilmeli ve gerekli besinler hemen sağlanmalıdır.

 • Kediler açlığa susuzluktan çok daha dayanıklıdır. Yavru kedi açlığa bir gün dayanabilirken, susuzluğa dayanma süresi çok daha kısadır.
 • Yavrunun açlık ve susuzluk durumu hava koşullarıyla doğrudan bağlantılıdır. Sıcak havalarda terk edilmiş yavru kedilere hemen su verilmelidir.
 • Yavru kediler sağlıklı gelişip büyüyebilmek için günde 7-8 kere beslenmelidir. Annenin olmadığı durumlarda yavruyu bulan kişi gerekli araçlar yardımıyla iki saatte bir beslemeyi yapmalıdır.

Annesiz Kalan Yavru Kedi Neden Ölür

Tatlı görünüşleri ve minik boylarıyla yavru kediler hepimizin içini ısıtır. Fakat, bu minik kedilerin anneleri olmadan hayatta kalmaları çok zordur. Birçok yavru kedi doğal sebeplerden dolayı doğumdan hemen sonra yaşamını yitirir. Genellikle sokaklarda yaşayan ve gerekli bakımı alamayan yavru kediler yaşamını yitirirken evde doğan kedilerin de benzer şekilde yaşamlarını yitirdikleri gözlenmiştir.

 • Yavru kediler yeterince anne sütü alamadıklarında besin eksikliği ve hastalıklar nedeniyle hayatını kaybeder.
 • Yavru kedilerde görülen kabızlık, ishal ve kanlı ishal gibi sindirim sistemini etkileyen rahatsızlıklar anne bakımı alamayan yavrularda daha çok görülür ve ölümle sonuçlanır.

Yeni Doğmuş Kedi Yavrusu Nasıl Beslenir

Yeni doğan kedi yavrularında beslenme önemli bir rol oynar. Beslenmenin anne tarafından eksiksiz bir şekilde karşılanması ve yavrunun yeterli besini alması hayatını sürdürebilmesi için gereklidir.

 • Annesiz yavru kediler anne sütünden faydalanamadığı için sentetik kedi sütleri yardımıyla beslenmelidir.
 • Yeni doğmuş kedileri beslemek için laktoz içermeyen, sindirimi kolay süt tozları kullanılabilir.

Yavru Kedi Nasıl Isıtılır

Yavru kediler belirli bir vücut sıcaklığının altına düştüğünde ya da vücut sıcaklığı fazla arttığında ölebilirler. Yavru kedilerin vücut sıcaklığı sabit bir derecede tutulmalıdır. Aksi takdirde hipotermi tehdidiyle karşı karşıya kalırlar.

 • Yavru kediler dünyaya geldiğinde anne karnındaki vücut ısılarını koruyamaz. Düşen vücut ısısı anne kedi tarafından dengelenir. Annesiz yavru kedi bakımı zor olsa da size düşen bu ısıyı 39 derecede sabitlemektir.
 • Yavru kediniz bir battaniye ya da örtü yardımıyla çok sıkı olmayacak şekilde sararak sıcak tutabilirsiniz.
 • Yavru kedinizi kendi vücut ısınızla ısıtabilirsiniz.
 • Yavru kediler tuvalet eğitimine sahip olmadığı için tuvaletlerini bulundukları ortama yaparlar. Bu durumlarda vücut ısısında değişimi engellemek için, örtülerinin değiştirilmesi veya kurutulması gerekmektedir.
Haber Yorumları