Bebek Kedi Bakımı

2 Aralık 2021
Bebek Kedi Bakımı

Tüylü dostlarımız olan kediler, kalplerimizi ısıtan, oyuncu, dost canlısı varlıklardır. Bu hayvanlar özellikle bebeklik dönemlerinde oldukça tatlıdırlar. Bu karşı konulamaz tatlılık ve o kocaman parlak gözler sizlere evde kedi bakmak konusunda cesaret veriyor olabilir. Bebek Kedi Bakımı konusunda hiçbir deneyim sahibi olmasanız bile bu tatlılıkların karşısında büyülenip yavru bir kedi sahibi olmak istemiş olabilirsiniz. Sonrasında kedi bakımı konusunda endişe sahibi olduysanız, korkmanıza hiç gerek yoktur. Çünkü Bebek Kedi Bakımı düşündüğünüz kadar zor değildir.

Yeni Doğmuş Kedi Ne Yer

Kediler yaşları, kiloları ya da hareket düzeyleri sebebiyle farklı beslenme programları takip etmektedirler. Burada en büyük sorumluluk siz kedi sahiplerinindir çünkü kedinizi iyi tanıyıp onun ihtiyaçlarına yönelik besleme yapmak sizin görevinizdir. Peki yeni doğmuş bir yavru kedi sahibi olduğunuzda onu en doğru şekilde beslemek için yapabilecekleriniz nelerdir. Yavru kediler doğumlarından sonraki ilk iki ay boyunca anne sütü ile beslenmek zorundadır. Aksi takdirde ileride farklı sağlık sorunları ile karşılaşabilirler. Eğer kedinizin yeni doğduğunu düşünüyor ve bir süt anne bulamıyorsanız yapmanız gerek en doğru şey bir uzman veteriner hekime başvurmak olacaktır. Ayrıca piyasada rahatlıkla bulunabilen ve yavru kediler için besleyici değeri olan süt tozlarından da faydalanabilirsiniz.

Annesi Olmayan Yavru Kedi Nasıl Beslenir

Bebek Kedi Bakımı konusunda bilgi sahibi değilseniz ve yavru bir kediyle karşılaştıysanız yapabileceğin çok fazla şey yoktur. Eğer yavrunun annesiz olduğundan eminseniz yavru için yapılacak en doğru şey onunla annesi gibi ilgilenebilecek başka bir kedi bulmak olacaktır. Eğer yeni doğum yapmış ve sütü olan bir dişi kedi bulamıyorsanız yavrunun hayatını kaybetmemesi için onu pet shoplarda satılan süt tozları yardımı ile besleyebilirsiniz. Doğru oranda süt tozunu su ile karıştırarak elde edeceğiniz yapay süt ile yavruyu besleyebilirsiniz.

Yavru Kedi Nasıl Isınır

Yavru kediler doğduklarında vücut ısıları hızla düşmeye başlamaktadır. Ortalama vücut ısısı 37 ila 39 derece arasında değişiklik gösterebilir. Fakat özellikle aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalarda annelerinin bakımı olmadan yavru kedilerin vücut ısıları kolaylıkla artıp azalabilmektedir. Bu nedenle yavrunuzun hayatını kaybetmemesi için vücut ısısını sabit tutmanız gerekmektedir. Yavru kedinizin üşüdüğünü düşünüyorsanız onu bir battaniye yardımıyla ısıtmaya başlayabilirsiniz. Yavrunuzu asla aşırı derecede ısıya maruz bırakarak ısıtmaya çalışmayınız.

Yeni Doğmuş Kediye Süt Verilir Mi

Bebek Kedi Bakımı konusunda deneyim sahibi değilseniz yavrunuzun hayatını etkileyecek yanlışlar yapabilirsiniz. Bu yanlışlar arasında en yaygın bilineni yeni doğmuş yavru kedinize süt vermek olacaktır. Yavru kediler iki aylık olana kadar sadece annelerinin sütü ile beslenmelidir. Eğer annesiz bir yavru kedi bulursanız ona süt anne bulmak alacağınız en doğru karar olacaktır. Yavru kedinize inek sütü vermeniz durumunda vücudu bu sütü sindiremeyecek ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olacaktır. Bu durum sadece yavru kediler için geçerli değildir, aynı zaman da inek sütünü sindirememektedir. Yetişkinliğinde süt tüketen tek canlı insanlardır. Bu nedenle kedi sütü bulamadığınız durumlarda içerik olarak ona çok benzeyen yapay keti süt tozlarından kullanabilirsiniz.

Bebek Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeler.

Bebek Kedi Bakımı için ihtiyacınız olan bazı temel malzemeler olacaktır. Bunlar yavrunuzun evde kullanacağı kedi kumu, kedi tuvaleti, yavru mama ve su kapları gibi temel malzemelerdir. Bunlara ek olarak kedinizin mutluluğu için ve eşyalara zarar vermemesi için ona tırmalama tahtası ve yaygın olarak satılan popüler kedi oyuncaklarından alabilirsiniz. Bunun dışındaki malzemeler kedinizin özel durumuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Haber Yorumları