British Kedi Bakımı

2 Aralık 2021
British Kedi Bakımı

Evlerimizin neşesi kendilerine has karakterleriyle yumuş mu yumuş kediler hepimizin zayıf noktasıdır. Tatlı bakışları, kocaman gözleri ve yumuşacık tüyleriyle bizim ömürlük dostumuz olurlar. Pek çok cinsi olan kediler cinslerine bağlı olarak farklı karakter özellikleri gösterebilmektedirler. Bazı cinsler doğada hep var olmuşken bazıları da biz insan oğlu tarafından üretilmiştir. Bu cinslerden en ünlü olanlarından biri de British cinsi kedilerdir. British Kedi Bakımı hakkında bilgi sahibi değilseniz fakat bu tüylü dostlarımızın sizin de ömürlük dostunuz olmasını istiyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var.

British Shorthair Kedi Nasıl Eğitilir

British Kedi Bakımı denince aklınıza sadece maması ya da temizliği gelmemelidir. Kediniz aynı zamanda oldukça zeki bir canlı olduğu için eğitilmeye de müsaittir. Fakat kedilerde eğitim köpeklerde olduğu gibi çalışmamaktadır. Yani kedi eğitimi dendiğinde aklınıza köpeklerle benzer bir eğitim tarzı gelmemelidir. Kedinizi eğitmek istiyorsanız yapacağınız ilk şey ona tuvalet eğitimi vermek olacaktır. Kediler kokulara duyarlı hayvanlar oldukları için evde beslemeyi düşündüğünüz kedinizi kedi kumuna alıştırmalı, bunun için de kendi kokusunu kullanmalısınız. Bir kere kendi çişinin kokusunu kumdan aldığında kum kullanmaya devam edecektir.

Ayrıca kediler çok temiz hayvanlar oldukları için kum kullanımlarında ya da tuvalet eğitimlerinde yavru köpeklerde yaşanan zorluklar yaşanmayacaktır. Eğer kediniz yavruysa ve kucağınızda durmasını istiyorsanız çok sıkmadan eğitebilirsiniz. Normal şartlarda kediler kucaklanmaktan hoşlanmazlar. Fakat yavruyken verilen eğitimle kucağa alışabilirler. Ayrıca yavrunuzun büyüdüğünde sizi ısırmaması için yavruluğundan itibaren ısırdığında oyunu ve ilgiyi bırakarak bunun yanlış olduğunun eğitimini verebilirsiniz.

British Kedi Bakımı Zor Mu

British Kedi Bakımı hakkında en çok merak edilenlerden birisi de bakımının nasıl olduğudur. Bu kediler cins kedi oldukları için çok daha uysal ve sevecenlerdir. Kısa ve çok yoğun tüyleri olan bu kedilerin birçok desen ve renkte olduğu görülmüştür. Oldukça sakin olmaları sebebiyle ev içerisinde beslemeye çok uygun kedilerdir. Oldukça sessiz ve sakinlerdir ve size sadıklardır. Onlar için tek yapmanız gereken düzenli olarak tüylerini taramak ve bol bol sevgi vermektir. Diğer kedilerle çok iyi anlaşamamaları sebebiyle yalnız beslenmeleri daha doğrudur.

British Kedi Nasıl Beslenir

British Kedi Bakımı konusunda akla takılan bir diğer önemli husus da bu kedilerin beslenmesidir. Kediler fiziksel aktivitelerinin sıklığına, boy, kilo ve yaşlarına bağlı olarak farklı şekillerde ve sıklıklarda beslenebilmektedirler. British kediniz için en doğru besleme şekli uzman bir veteriner hekim tavsiyesiyle alınacak, yaşına ve ihtiyaçlarına uygun mama kullanarak beslemektir.

British Kedi Tüy Döker Mi

British Kedi Bakımı konusunda sizin de bildiğiniz gibi pati dostlarını en çok zorlayan şey tüylerdir. Bu kedi cinsi de pek çok kedi gibi tüy dökmektedir. Kedilerde tüysüz olarak bilinen Sfenks kedileri hariç diğer bütün türler tüy dökmektedir. Sadece cinsler arasında tüy dökülme miktarı ve sıklığı değişebilmektedir. British short hair olarak adlandırılan bu kedi cinsinin ismi sizi aldatmamalı. Bu cinsler oldukça fazla tüy dökerler. Özellikle tüy dökme mevsimlerinde ev temizliği konusunda fazladan çaba harcamanız gerekebilir.

British Kediler Neden Tüy Döker

British kediniz de diğer kedi türleri gibi çok farklı sebeplerden tüy döküyor olabilir. Kedilerde tüy dökülmesi oldukça normal bir durumdur. Fakat bazen olağan üstü artışlar gözlemlenebilir bu artışların sebebi çok farklı ve ciddi sebepler olabilir. En yaygın sebepleri beslenme ve mevsim geçişleridir. Kaliteli ve protein içeren mamalarla beslenmediklerinde kedinizde oluşacak dengesiz beslenme tüy dökümüne sebep olacaktır. Ayrıca saç kıran, deri mantarları gibi deri hastalıkları da tüy dökülmesinin sebebi olabilir.

Haber Yorumları