Chinchilla Kedi Bakımı

4 Aralık 2021
Chinchilla Kedi Bakımı

Irkı İran kedisi türü olan, ilginç ve zekilikleriyle de bilinen Chincilla kedi bakımı da özel gereksinimleri beraberinde getiriyor. Basık, düz ve kızgınmış gibi görünen yüzlerinin ardında oldukça asil bir ruh taşırlar. Bakımı orta seviyede zor olan bu canlının onları çabaya değer kılan birçok önemli özelliği de vardır.

Chinchilla Kedileri Kaç Yaşına Kadar Yaşar?

Chinchilla kedileri diğer evcil kedilerden kabarık tüyleri bakımından da ayrılır. Evcil hayvanlar dünyasının en popüler canlıları olmakla birlikte, kürklerinin kabarıklığı, yuvarlak vücut hatlarıyla bilinirler.

Chincilla kedileri;

  • Ortalama 20 cm ila 30 cm arasında boya sahiptir.
  • Erkekleri ortalama 5 kg ile 6 kg arasında, dişileri ise 4 kg ila 5 kg ağırlığındadır.
  • En fazla 12 yıl ile 16 yıl arasında değişen ömürleri vardır.

Bekarlara, yaşlılara ve daha büyük çocuklara arkadaşlık yapabilecek kedi türlerinden olan Chinchilla kedi bakımı özen ister. Arkadaş canlısı olmaları, sosyalleşebilmeleri, sevgi dolu gözleri, sadakatli olmaları, akıllı ve uyumlu olmaları, bu kedi cinsini diğer evcil kedilerden ayıran en önemli özellikler arasında yer alır.

Chinchilla Kedileri Ne Sever?

Chinchilla kedileri; kısa, tıknak, yuvarlak ve kompakt vücut yapısına sahiptir. İri ve ağır kemikli olurlar. Boyunları kalın, kalça ve omuzları geniştir. Patileri büyük ve yuvarlaktır. Bacakları kalın ve kısa olmasına rağmen, kuyrukları gürdür.

  • Burmilla kedi ırkı ile de benzerliği bulunan Chincilla kedileri; insanlarla vakit geçirmeyi sever ve etrafta dolaşmaktan hoşlanırlar.
  • İnsanlara karşı aşırı sevgi doludurlar ve yaş olarak biraz daha büyük çocuklar için ideal arkadaşlardır.
  • Sahiplerine aşırı bağlanan Chinchilla kedileri; eğer sahiplerini severlerse, sahibine aşırı bağlılık ve sadakat gösterir.

Sevdiği sahibine karşı aşırı bağlılık ve sadakate karşılık, sahibinden de aynı ilgiyi görmek isteyen bu cins kediler, yabancıların yanında gergin ve utangaç tavırlarıyla bilinirler. Bu cins kedilerin bakımını yaparken; oynaması için oyuncakları olmalı, kedinizle zaman geçirmeli, egzersiz yapmasına izin vermeniz gerekir.

Chinchilla Kedilerinin Evde Bakımı Nasıl Yapılır?

Yumuşak ve kızgın suratlarına rağmen, oldukça sevimli olan Chinchilla kedi bakımı nispeten kolay olduğu için, evde bakılması kolay en popüler canlılardır. Çoğunlukla kiri ve tozu temizlemek için, tüylerini silkeleyerek temizler.

  • Tüylerinin düzenli olarak fırçalanması ve tüylerin sağlıklı uzaması için, periyodik kırpılmalıdır.
  • Gözleri akma eğiliminde olan Chinchilla kedilerinin; göz köşesi ve burnunun yan tarafları, nemli bir bez ya da kulak pamuğu çubuğu ile temizlenmelidir.
  • Kuyruk alt bölgesi, dışkıyla kirlendiğinden dolayı, lekelenmenin ve rahatsız edici topakların önlenmesi için, bu bölgenin temiz tutulması gerekir.

Tüm diğer kedilerde olduğu gibi; düzenli aşılama ve parazit kontrolü yaptırılarak, daha sağlıklı yaşaması sağlanır.

Chinchilla Kedileri Tüy Döküyor mu?

Chinchilla kedileri; siyam ve tüylü yerli uzun tüylü kedi melezidir. Güzel tüyleri ve rahat kişilikleri nedeniyle, aile ortamında rahatlıkla yaşayabilirler. Bu yüzden yaşı biraz daha büyük çocuklar, yaşlı insanlar ve özellikle bekar kişiler için, mükemmel arkadaştırlar.

Chinchilla ırkı, orta ve yüksek derecede tüy dökme eğilimi gösterir. Bu yüzden tüylerinin keçeleşmemesi ve dolaşmaması için, günlük olarak fırçalanmalıdır.

Chinchilla Kedilerinde Parazit Kontrolü Neden Önemlidir?

İster evcil ister sokak kedisi ya da vahşi kedi olsun, parazit kapma riski yüksek canlılardır. Bu yüzden Chinchilla kedi bakımı yaparken parazit kontrolü ve aşılarının düzenli olarak yaptırılması önemlidir.

Kedilerin yaşamlarının en önemli parçası olan parazit kontrolü yapılmazsa hem kedilerde hem de insanlarda çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Çoğunlukla chinchillalar için aşı çok gerekli olmasa da düzenli olarak veteriner kontrolüne getirilmeleri gerekir.

Chinchillalar; diş sorunları, sıcak çarpması, saçkıran gibi sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu yüzden korunmaları için aşı gerekmese de bu tür hastalıklardan korunmaları ve sağlıklı yaşamaları için, düzenli veterinere getirilmesi zorunludur.

Yalnızlığına son verecek bir dost, çocuklarınıza bir arkadaş arıyorsanız, Chinchilla kedileri mükemmeldir. Patilendim.com sayfamız üzerinden bir Chinchilla sahiplenmek için ilanlarımıza göz atabilirsiniz.a

Haber Yorumları