Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

24 Aralık 2021
Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Dişi kediler, tür ve ırkına bağlı olarak belirli mevsimlerde kızgınlık belirtileri gösterir.

  • Dişi kedilerde kızgınlık dönemi, genel olarak ilkbahar aylarıdır.

Peki, dişi kedilerde kızgınlık dönemi için ne yapılmalı?

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nedir?

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ile erkek kedilerdeki kızgınlık dönemi, farklılık gösterir. Burada hem fiziksel, hem de psikolojik açıdan etkileri değişir. 

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi; Dişi kedinin çiftleşmeye hazır olduğu dönemdir. Bu dönemde birçok faktöre bağlı olarak kediler, değişkenlik gösterebilir.

  • Genel olarak bakıldığı zaman kızgınlık dönemi dişi kediler için çiftleşmeye hazır olduklarını gösteren bir dönemdir. Burada erkek kedilere kendilerini gösterecek, çeşitli davranışlar sergilerler. Bu davranışlar, kedinin türüne göre farklı olabilir. 

Dişi Kedi Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalı?

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi için bilinmesi gereken, detaylar mevcut. Bu detaylara kesinlikle sahibi olarak, sizin dikkat etmeniz gerekiyor.

Dişi kedinizle ilgilenirken bu dönemde;

  • Çok fazla oyun oynayıp onun yorulmasını engellemelisiniz.
  • Daha çok uykuya teşvik etmeniz daha doğru olur.
  • Mama ile beslenip sonrasında uyuması, onun mental ve fiziksel açıdan dinlenmesine yardımcı olur. Rahatlattığı gibi kızgınlık dönemindeki belirtileri daha hafif atlatır.

Fakat çok fazla oynaması, yemekten sonra uyumaması, yeterli düzeyde dinlenmemesi gibi durumlarda kızgınlık dönemi belirtilerinde, istenmeyen problemler oluşabilir. Bu yüzden dişi kedilerde kızgınlık dönemi görülmeye başladığı takdirde ne yapacağınızı bilmiyorsanız, veteriner hekimler size yardımcı olur.

Dişi Kediler Kızgınlık Döneminde İşer Mi?

Erkek veya dişi kedi fark etmeden kızgınlık döneminde tüm kediler, işeyebilir.

  • Dişi kedilerde kızgınlık dönemi kedinin ırkına ya da türüne bağlı olarak farklı şekillerde atlatılır. Bu mental ve fiziksel açıdan değişir.
  • Kedinizin dönemsel olarak yaşadığı kızgınlık sürecinde farklı bir belirti ya da olağanın dışında farklı tepkiler varsa, kendiniz müdahale etmeden önce veteriner hekimler ile irtibata geçmelisiniz. Veteriner hekimler burada gerekli olan aşamaları uygular.

Harici olarak yapılan işlemler, kedinize zarar verebilir. Özellikle dişi kediler, daha hassas olduğu için bu süreçte, ciddi psikolojik sorunlar yaşayabilir. 

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi, ırksal farklılıklarla bulunur. Bu bazı kedi ırklarında bir hafta sürer. Bazı kedi ırklarında ise 3 haftaya kadar sürmesi mümkün. Tam bitti dediğiniz anda tekrardan kızgınlık dönemine girebilir.

Sürekli kızgınlığa girmesi; Kedilerde hastalık oluşturur. Hormonal bozukluklar meydana gelir. Bu tür şikayetler şikayetleriniz varsa, kendiniz müdahale etmemelisiniz. Veteriner hekimden destek almanız daha doğru olur.

  • Veteriner hekim görüntüleme cihazları ve çeşitli kan tahlilleri ile oluşabilecek sorunları kontrole alır. Fakat kızgınlık süreci, dişi kedilerde en fazla 3 haftaya kadar sürer.
  • 3 haftadan daha fazla sürmesi tekrardan kızgınlık dönemine girdiğinin bir belirtisidir. Bir hafta sürmesi, kısa sürelidir. Bu kedinin ırkına göre belirlenir.

İlgi isteyen bakışlar, minicik patiler ve her daim size sadık sevimli kedilerle yaşam alanınızda yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız, patilendim.com web sitemizdeki ilanlarımızı inceleyebilirsiniz

Haber Yorumları