Doğum Yapan Kedi Bakımı

22 Aralık 2021
Doğum Yapan Kedi Bakımı

Yeni doğum yapmış kediler, yavrularını koruma içgüdüsüyle saldırgan davranışlar sergileyebilir.

 • Kediler çoğu zaman daha sakin olur. Ama genel anlamda doğum yapmış kediler, yavrularını çevresel faktörlerden korumak için sahibine bile saldırgan davranabilir. Bu durumun geçici olduğunu bilmeniz gerekiyor.
 • Doğru yaklaşırsanız doğum yapan kedi bakımı herhangi bir sorun olmadan, yaklaşımınızla beraber sağlanır.

Yeni Doğum Yapan Kediler Neden Saldırgan Oluyor?

Yeni doğum yapan kediler doğumdan öncesine kadar gayet sakinken, doğum sonrasında saldırganlaşır. Burada belirli tepkiler vermeye başlar. Bu tepkiler yavru kedilere yaklaşmaya çalışan çevresel faktörlere doğru gerçekleşir.

Yavrular zamanla büyüdükçe saldırganlık hali azalır!

Bu yüzden kedileriniz doğum yaptıktan sonra saldırganlığı ile ilgili herhangi bir şüpheye düşmemiz gerekiyor. Bu durum tamamen geçicidir.

 • Yalnızca yeni doğum yaptıkları için saldırgan olmalarında ki en temel amaç, yavrularını korumaktır. Yavrularını korumak için en ufak bir detay da, sert tepkiler vermeleri olağandır.
 • Bu her kedi için geçerli değil, farklı türlerdeki kediler daha sakin davranır. Ancak genel olarak yeni doğum yapan kedilerin, saldırgan olabileceğini bilmenizde fayda var. 

Yeni Doğum Yapan Kediye Nasıl Yaklaşılır?

Yeni doğum yapan kedinin türü ne olursa olsun, bazı hareketler veya tepkiler gösterdiğinde ona yaklaşımınızın daha narin olmasına dikkat etmelisiniz.

 • Kuyruğunu hızlı bir şekilde etrafa sallaması
 • Göz bebeklerinin büyümesi
 • Gözünü yalnızca yavrularına ya da size doğru sabitlemesi
 • Kulakların geriye doğru yatması
 • Tüylerini kabartarak ses çıkarması
 • Yere doğru çömelmesi gibi belirli hareketlerdir.

Doğum yapan kedi bakımı esnasında bu hareketleri gördüğünüz de, ona yaklaşımınız her zamankinden daha hassas olmalı.

Yavrularına zarar vermeyeceğinizden emin olması önemlidir!

Yeni doğum yapan kediler, sahipleri için de aynı hareketleri uygulayabilir. 

Anne Kedi Yavrularını Ne Zaman Bırakır?

Doğum yapan kedi bakımı sürecinde, en çok merak edilen detaylardan birisi de anne kedinin yavrularını ne zaman bırakıp, bırakmayacağıdır.

 • Genel olarak insanlar arasında yavru kedilerin annelerinden tam anlamıyla ayrılma sürecinin iki ay olduğu bilinir. Fakat çoğu veteriner hekime göre ise bu süre, en az 3 aya kadar uzamaktadır.
 • Yavru kediler, 2 aylık olduklarında bile annelerinin yanında kalırlar. Bu durum kedinin türüne göre de değişkenlik gözükebilir. Fakat en az 3 ay sonrasında zaman zaman yavru kediler ve annelerin ayrılması mümkün. Net bir süreç söylenemez.

Doğum Yapan Kedi Bakımı Nasıl Gerçekleşir?

Doğum yapan kedi bakımı bir veterinerde doğumu gerçekleştiyse, veteriner kontrolü altında bakımı yapılır.

 • Fakat ev ortamında kedinizin doğumu olduysa; burada kedinize hemen yaklaşmak, yavrularına müdahale etmek doğru değildir.
 • Belirli bir süreden sonra doğum yapan kedinin yakınına beslenmesi için yiyecek ve su koymalısınız. Onu yavruları ile bir süre yalnız bırakmanız, daha doğru olur. Aksi takdirde saldırganlaşır ve bu saldırganlaşması artar.

Kediler ev ortamında çoğu zaman en yakın arkadaşınız olurken, çoğu zaman huysuzluk çıkarabilir. Fakat her şeye rağmen birlikte keyifli aktiviteler gerçekleştirebileceğiniz, can yoldaşınız olduğunu söylemekte de fayda var. Sizde yaşam alanınızda sevimli yumuşacık tüyleriyle her daim dizinizin dibinde bulunan bir kedi istiyorsanız, türlerine göre değişen ilanlarımızı inceleyebilirsiniz. 

Haber Yorumları