Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi

24 Aralık 2021
Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Henüz minicik bir yavru iken sahiplendiğiniz erkek kediniz, artık büyüdü ve davranışları da görülür bir şekilde değişmeye başladı.

O artık bir delikanlı!

Evde garip kokular varsa, minik oğlunuzun kızgınlık dönemine girmiş olduğunun göstergesidir. Erkek kediler kızgınlık dönemine girdiği zaman farklı hareketler, sergiler. Bu her kedi cinsinin kendine has ve oldukça dikkat çekici davranışlarıdır.

  • Erkek kedinin kızgınlık dönemine girdiği zaman bunu fark etmemeniz, kesinlikle mümkün değildir.

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nedir?

Erkek kediler, genetik ve yaşam koşulları ile ilişkili olarak belirli süreçlerde kızgınlık dönemine girerler.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi; Dişi kedi bulana kadar aramaktan vazgeçmeyeceği süreçtir. Bu diğer bir ifadeyle, çiftleşmeye hazır olduğunun göstergesidir. 

Minik delikanlının büyüdüğünü görmek ve farklı davranışlar sergilemesi, sizi başta şaşırtabilir. Fakat kızgınlık dönemi hakkında bilgi birikimine sahipseniz, bu davranışlarının dönemsel olarak kaynaklandığını hemen anlayabilirsiniz.

  • Erkek kedilerin bazıları kızgınlık döneminde, çeşitli davranışları daha net bir şekilde gösterir.
  • Doğada dişi kedi için çıkartılan dikkat çekici kokular, evde yaşayan kediler tarafından yapıldığı zaman kedi sahipleri bu durumda çileden çıkabilir. Fakat unutmamak gerekiyor ki kızgınlık dönemi, evcil kedi veya doğada yaşayan kedi olsa da fark etmeden her kedinin dönemsel olarak geçirdiği bir durumdur.

TAVSİYE! Evde yaşayan kediler için konu ile ilgili detaylı bilgileri, alanında uzman ve başarılı bir veteriner hekim ile irtibata geçtiğiniz de size anlatır. Siz de kedinizin bu süreçteki davranışlarını, artık yadırgamamış olursunuz! 

Erkek Kedilerin Kızgınlık Dönemine Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi, dişi kedilerde olan kızgınlık döneminden farklıdır. Dişi ve erkek kedilerdeki kızgınlık döneminde, aynı semptomlar görülmez. Bu dönemde erkek kediler sinirli bir ruh haline bürünür.

  • Saldırgan davranışlar sergilerler.
  • Miyavlama ve etrafa koku bırakmaya başlar.
  • İdrarını püskürtme belirtileri görülür. Sürekli olarak miyavlamaları artar.

İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde kızgınlık dönemine girerler.

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Kaç Aylıkken Başlar?

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi, yaklaşık 6 ay ile 18 ay arasında değişebilir. Fakat bu durum kedinin cinsine göre de değişkenlik gözetir.

  • Genel olarak bakıldığı zaman 8 ve 10 aylar arasında, ilk kızgınlık dönemine girilmesi mevcuttur. Fakat bu en başta da söylediğimiz gibi kedinin cinsine göre kesinlikle fark eder.
  • Bazı kediler 18 ay sonrasında kızgınlık dönemine girilebilir. Bazı kedilerde ise doğumdan sonraki 6 ayda da kızgınlık dönemi görülür.
  • Kızgınlık dönemine ilk kez giren erkek kediler için bu durum, ergenliğe ulaştığının bir göstergesidir.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi sert geçer!

Çok fevri ve saldırgan hareketler mevcuttur.

  • Her durumda aşırı yüksek sesle miyavlarlar. Miyavlama diğer bir ifade ile dişi kedileri kendilerine çekmedir. Dişi kedilerin bulunduğu ortamlarda miyavlama biraz da incelerek gerçekleşir. Sanki kavga ediyormuş zannedebilirsiniz. Fakat kavga değil, dişi kediyi etkilemek için çağrışımdır.

Kendinize ait güzel bir yaşam ve yanınızda kedileriniz olsun istiyorsanız, hayalinizi gerçekleştirmek için patilendim.com web sitemiz bünyesinde, farklı türlere ait kedi ilanlarımız bulunuyor. Dilerseniz fotoğraflı ve ayrıntılı ilanlarımıza göz atabilirsiniz

Haber Yorumları