Evde Kedi Bakımı

2 Aralık 2021
Evde Kedi Bakımı

Dünya üzerinde pek çok farklı cinsten kedi bulunmaktadır. Pati severlerin gözdesi olan bu şirin tüy yumakları sahiplerine bağlı ve oldukça akıllı hayvanlardır. Kedi severler olarak bu patili dostlarımızı sadece uzaktan sevmek bazen bize yeterli gelmeyebilir. Bu durumlarda yapmamız gereken şey oldukça basittir. Kedi sahibi olmak, hem onlara güzel bir yuva açmamıza hem de ömürlük bir dost bulmamıza yardımcı olacaktır. Evlerinizi bir kediye açmak, onların yeni ailesi olmak sizleri mutlu edecektir. Fakat Evde Kedi Bakımı konusunda çekinceleriniz olabilir. İşte böyle durumlar için yapmanız gereken tek şey sorumluluklarınızı bilmek ve ileride oluşabilecek hayal kırıklıklarının önüne geçmek olacaktır.

Evde Kedi Beslenir Mi

Özellikle ülkemizde yaygın bir inanış olan kedilerin ya da tüm diğer evcil hayvanların pis olması ya da evin kirlenmesi gibi söylemler yüzünden pek çoğunuz evde kedi beslemekten vazgeçmiş olabilirsiniz. Evde Kedi Bakımı ya da beslenmesi konusundaki en büyük çekinceniz evinizin temizliği ise bu kedinize değil sizlere bağlıdır diyebiliriz. Kediler doğaları gereği tüy dökeceklerdir. Fakat siz tüylerini düzenli olarak tarayarak ya da bakımlarını aksatmadan yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Bunlara ev olarak evde kedi besleme konusunda sizi ikileme sokacak bir diğer sebep evin genişliği olacaktır. Bu gibi durumlarda endişelenmenize gerek yoktur çünkü kediler küçük ve bahçesiz evlerde de rahatlıkla beslenebilmektedir.

Kedi Bakımı İçin Neler Gerekli

Evde Kedi Bakımı için ihtiyacınız olan bazı temel malzemeler olacaktır. Bunlar sizlerin de tahmin edebileceği gibi kedi tuvaleti, kedinizin rahat etmesini sağlayacak kedi kumu, mama ve su kapları, kaliteli bir kedi maması, tırmalama tahtası gibi temel malzemelerdir. Bunlara ek olarak kedinizin konforu için tarak, kedi yatağı ve piyasada rahatça bulunabilen kedi oyuncakları da gerekli olan malzemelerdir. Fakat bazı kedilerin özel ihtiyaçları olabilmektedir. Bu özel ihtiyaçlar sebebiyle, yürüteç, çeşitli damlalar ya da ilaçlar gibi medikal şeylere ihtiyacınız da olabilmektedir.

Kedi Bakımı Masraflı Mı

Evde Kedi Bakımı konusunda kendinize güveniyor fakat masraflar konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Bu konuda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Çünkü ırklara özgü kalıtımsal rahatsızlıklara meyilli olan cinsler dışındaki tüm kedi cinsleri için ortalama aylık masraflar benzerlik göstermektedir. Bu masraflar kedi maması ve kedi kumu gibi düzenli ihtiyaçların dışında, kedinizin ihtiyacı olabilecek diğer temel malzemeleri de içermektedir. Kedinizin masrafları arasında sizi ve bütçenizi en çok zorlayacak olan masraflar şüphesiz ki veteriner masraflarıdır. Veteriner hekimin uzmanlığı ve kalitesi de bu fiyatlandırmada etkili olmaktadır.

Evde Beslemeye Uygun Kediler

Bütün kedi türleri evde beslemeye uygun türlerdir. Bu nedenle bu konuda herhangi bir çekinceniz olmasına gerek yoktur. Herhangi bir kedi cinsini evde besleyebilir ve evinizin kapılarını bu tüylü dostlarımıza aklınızda soru işareti olmadan açabilirsiniz. Bu konuda yapabileceğiniz tek ayrım kedi cinslerinin türlerine bağlı olarak değişebilen bazı karakteristik özelliklerinin sizin nasıl etkileyeceğine karar vermektir. Evinizin büyük, bahçeli ya da küçük bir apartman dairesi olması kararınızda etkili olabilir. Bunun yanında evde küçük bir çocuk bulunması ya da zarar görebileceğini düşündüğünüz çok fazla eşya olması da kararınız etkileyebilir. Bunun nedeni bazı türlerin çok sakin ve uysalken bazı türlerin çok hareketli olmasından kaynaklanmaktadır. Bütün türler evde beslemeye uygunken, her evde beslemeye uygun olmayabilir. Bu yüzden tüylü dostunuzu seçerken karakter özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Kediler Ne Sıklıkla Veterinere Gider

Evde Kedi Bakımı konusunda insanların aklına takılan bir diğer konu da veteriner masraflarıdır. Kedinizin rutin kontroller ve sağlık sorunları sebebiyle veterinere gitme sıklığı değişebilir. Bu da bütçenizi olumsuz etkileyebilir. Yavru kediler yetişkinlere göre çok daha sık veterinere gitmektedir.

Haber Yorumları