Evde Yavru Kedi Bakımı

23 Aralık 2021
Evde Yavru Kedi Bakımı

Evde yavru kedi bakımı konusunda, hijyenden beslenmeye kadar birçok detaya dikkat edilmek gerekiyor. Minik kedileri ev yaşamına alıştırırken, sağlıklı olmaları için de titiz davranmakta fayda var.

Peki, evde yavru kedi bakımı nedir ve nasıl yapılır? 

Eve Gelen Yavru Kedi Nasıl Alışır?

Evde yavru kedi bakımı öncesinde, eve gelen yavru kedilerin nasıl alıştırılması gerektiğine dair bilgi birikimine sahip olmanız gerekiyor.

Yavru kedinizi eve ilk kez getirdiğinizde, evdeki sessizliği sağlamanız önemli!

  • Yüksek sesler, kalabalık ortamlar onun korkmasına neden olur. Burada farklı davranışlar sergilediği takdirde şaşırmamanız gerekiyor. Bu yüzden sessizliğin hakim olmasını sağlamanız, tavsiye edilir.
  • Yavru kedinize ait oluşturduğumuz bir alan varsa, onu buraya bırakmalısınız. Kendi başına hem odasını keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Hem de bulunduğu alanda özgürce dolaşabilir.

Yavru kedinize ait bir oda varsa; Bu odanın kapısını hafif aralık bırakmanız gerekiyor. Böylece yavru kedi, kendi odasına alıştığı zaman diğer alanları da tanımak için girip çıkabilmeli.

Yavru Kedilere Evde Ne Verilir?

Evde yavru kedi bakımı esnasında ilk kez bir yavru kediye sahip olduğunuz takdirde evde ne yedirip yedirmeyeceğiz konusunda, kafanızda soru işareti bulunabilir.

  • Ton balığı, somon, alabalık, yayın balığı gibi çeşitli balıklar, küçük küçük ayırıp kediniz için verebilirsiniz. Bununla beraber yağsız et, tavuk eti,  geyik eti gibi etler sunmaktan çekinmemeniz gerekiyor.

-NOT- Yavru kedilere evde en ideal olarak yapabileceğiniz ürün, eczaneden satın aldığınız bir süt tozunu karıştırıp biberonla birlikte vermelisiniz. Özellikle annesiz yavru kediler, süt ihtiyacını bu şekilde karşılamalı.

  • Biberonla beraber kucağınıza yavru kediyi oturtarak, beslenmesini sağlamanız mümkün. Kucağınıza yavru kediyi oturturken düz bir şekilde oturtmalısınız. Sırt üstü oturtmak doğru değildir. 

2 Aylık Yavru Kedi Ne Yer?

Yavru kedi, 2 aylık sürece kadar anne sütü ile beslenmelidir. Annelerinden ayrı olan kediler içinde gelişimini desteklemeleri adına, süt tozları bulunur. Bu süt tozu içeriğindeki mineral ve vitaminler, anne sütünü tüketemeyen kediler için geçerlidir.

  • 2 aylık yavru kedi bu sürece kadar anne sütü veya süt tozu ile beslenirken, 2 aylık süreçten sonra mamaya geçebilir. Kuru mama ya da yaş mama bulunur.
  • Yaş mama içeriğinde %75 oranda su bulunduran bir besindir. Kedinin su ihtiyacının karşılanması bu şekilde gerçekleşir.
  • Kuru mama tükettirmek istediğiniz takdirde ise ya da kediniz kuru mamayı daha çok sevdiyse, kuru mama kabının yanına su kabını da koymalısınız. 

Yavru Kedilere Yoğurt Verilir Mi?

Evde yavru kedi bakımı gerçekleştirilirken, yoğurt verilebilir. Fakat yetişkin kediler için yoğurt verilmesi doğru değildir.

  • Kediler yoğurt içerisinde laktoz bulunduğu için yalnızca yavruluk döneminde bu laktozu sindirebilirler. Harici olarak yoğurt zararlı olabilir.
  • Yavruluk döneminde kedinize yoğurt verirken, aşırıya kaçmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Belirli ölçülerde yeterli olur. 

Hepimizin çok sevdiği evcil kediler, kendi içerisinde türlere ayrılmaktadır. Sizde farklı türlerde bulunan minik kedileri yaşam alanınızda bulundurmak isteyebilirsiniz. Bunun için patilendim.com web sitemiz bünyesinde ilanlar mevcuttur. İlanları inceleyebilirsiniz

Haber Yorumları