Golden Köpek Bakımı

24 Kasım 2021
Golden Köpek Bakımı

Golden Retriver köpekler, ortalama 10 ila 12 yıl yaşarlar. İskoçya kökenli ırk, 19. Yüzyılda ortaya çıkmış ve günümüzde evde beslenen en popüler köpekler arasında yer alır. Golden köpek bakımı genel anlamda kolaydır. Ancak özellikleriyle günlük olarak dışarı çıkarılmaları gerekiyor.

Golden Apartmanda Bakılır mı?

Golden köpek bakımı; ırksal özelliklerine bağlı olarak avcılık alt yapısı olduğu için rutin doğaya çıkarılmalıdır. Evde bakımı ve beslenmesi kolay olan golden köpekler, oldukça hareketlidirler. Güvenilir, zeki ve dost canlısı olarak bilinen ve aşırı hareketli, oyuncu yapılarıyla çok tercih edilen cinslerdir.

Golden apartmanda bakılır mı konusunda, düzenli bakım, temizlik, beslenme ve gezintilerini yaptığınız sürece sorunsuz şekilde apartman hayatına uyum sağlayabileceklerini belirtmeliyiz. Golden Retriver genel özellikleri şöyledir;

 • Genellikle koyu sarı renklere sahip tüylü yapıları, krem, dore veya altın sarısı renklerde olabiliyor.
 • Nazik, emin, hareketli ve sevecenlerdir.
 • Dişilerde boy genellikle; 51- 56 cm ve erkeklerde; 56- 61 cm aralığındadır.
 • Dişilerde kilo 25- 32 aralığında olurken, erkek golden köpeklerde 30 ila 34 kiloya kadar ulaşabilir.

Tuvalet alışkanlığını kolay edinen, sık ilgi isteyen ve oldukça hareketli köpek cinsidir. Görev köpeği ve av köpeği özelliklerinden ötürü, günlük olarak dışarı çıkarmayı unutmayınız.

Golden Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Golden köpek bakımı, aldıkları ilk eğitimlerle daha kolay şekilde devam eder. Akıllı ve zeki özellikleriyle tanınan Golden Retriver cinsler, yavruluk döneminde eğitime başlarlar. Doğa şartlarına uygun yaratılan golden, hızlı öğrenme ve sezgisel özellikleriyle ev ortamına da kolay adapte olurlar.

Golden köpek eğitimi, alınan ilk eğitimler ile ömür boyunca unutulmaz bir hale gelir. Ortalama 1 ay süren eğitimlerinde, bazı davranışları törpülenir. Golden eğitimlerinde;

 • Gereksiz havlamaları terbiye edilir.
 • Saldırganlık ve kemirme davranışları azaltılır.
 • Sorumluluk ve yerine getirmesi gereken davranışlarda çalışılır.

Golden Retriver eğitimi, yeni doğanlarda 2 aydan itibaren uygulanabilir. Eğitime ve komutlara uyum sağlayan, sorumluluklarını hızlı öğrenen ve yerine getiren bir cinstir. Doğru ilk eğitimi verdikten sonra zorlanmadan evde beslemeye devam edebilirsiniz. Birbirinden sevimli Golden Retriver’ları ilanlarımızdan inceleyerek hemen edinebilirsiniz.

Golden Köpekler Nasıl?

Golden köpekler nasıl beslenir, nasıl bakımı yapılır ve nasıl eğitilirler konusunda bilinmesi gereken temel başlıklar vardır. Golden cinsleri;

 • Enerjik ve hareketlidirler. Sürekli taranmalarında fayda vardır.
 • Ağız kokusu olabilen cinsler olduğu için haftada bir defa dişlerinin fırçalanması gerekir.
 • Suyu seven canlılardır ancak kolay hastalanabilir oldukları için sık yıkanmamaları gerekir.
 • Beslenmesi konusunda veteriner desteği alınmalıdır.
 • Sorumluluk ve itaat eğitimleri, tuvalet eğitimi, temel itaat ve ileri seviye itaat eğitimleri alarak profesyonel gelişimleri sağlanabilir.
 • Alan koruma eğitimi ve sosyalleşme eğitimleriyle evde yaşamaya uyum sağlayan akılı köpeklerdir.

Golden köpek bakımı düzenli uygulamalarla kolay şekilde yapılır. En önemli konu, rutin olarak dışarı çıkarılmasıdır.

Golden Retriever Evde Tek Başına Kalabilir mi?

Golden Retriever cinsi köpekler evde tek başına kalabilirler. Ancak bu sürenin çok uzun tutulmaması hem sağlık hem ruhsal açıdan önemlidir. Sessiz ve sakin şekilde evde kalabilen golden köpekler, evden çıkarken vedalaşmanız ve tekrar döneceğinizi belirtmeniz halinde bunu anlayabilecek yapıya sahip cinsler olarak bilinir.

Golden sahipleri tarafından yapılan değerlendirmeleri bu cinslere karşı nazik ve sevgi dolu yaklaşmanız, konuşmanız ve evde yalnız kalacaklarında veda etmeniz ve döndüğünüzde sarılmanız gerektiğini belirtirler. Kesinlikle şiddet uygulanmadan bakılması gereken enerjik köpeklerdir.

Patilendim.com olarak Golden ve tüm cinslerin sevgiyle bakılmalarını destekliyoruz. En sevimli canlıları hemen ilanlardan seçerek, güvenli şekilde edinebilirsiniz.

Haber Yorumları