Gözü Açılmamış Yavru Kedi Bakımı

24 Aralık 2021
Gözü Açılmamış Yavru Kedi Bakımı

Gözü açılmamış yavru kedi diğer bir ifade ile henüz yeni doğmuş bebek kedidir. Yavru kediler doğduktan sonra gözleri hemen açılmaz. Biraz zaman geçtikten sonra yavaş yavaş açıldığını görebilirsiniz.

  • Gözü açılmamış yavru kedi bakımı için öğrenilmesi gereken çeşitli bilgiler vardır.

Gözü Açılmamış Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Gözlerin açılmamış yavru kedi beslerken, 2-3 saat aralıklarla beslenmelisiniz. Annesi yanında olduğu zaman beslenme konusunda bir problem yoktur. Anne sütü ile beslenir. Fakat annesi yanında olmayan kediler için bu görev size düşüyor. 2-3 saat aralıklarla onu, en küçük boy bebek biberonla beslemelisiniz. En küçük boy bebek biberon, eczanelerde veya petshoplarda satılır. 

Gözleri Açılmamış Yavru Kediye Nasıl Yaklaşılır?

Gözü açılmamış yavru kedi bakımı içerisinde en çok dikkat etmeniz gereken, beslenmesi olduğu gibi ona yaklaşımınızdır.

  • Annesi yanında olmadığı için vücut sıcaklığının korunması gerekiyor. Tercihan sıcak bir battaniye üzerine koyabilirsiniz ya da sıcak bir alanda bulundurulması önemlidir.
  • Baş bölgesine, hafif hareketlerle dokunabilirsiniz. Kendisini güvende hissetmesi adına önemlidir.
  • Özellikle annesi yanında olmadığı için annesinin sıcaklığını, battaniye ya da sizin ona yaklaşımınızla hissetmelidir.

Gözü açılmamış yavru kediye yaklaşırken, nazik yaklaşmalısınız. Tıpkı bir bebek gibi ona yaklaşırken hassas olmak önemlidir. 

Gözü Açılmamış Yavru Kediye Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Gözü açılmamış yavru kedi bakımı esnasında, asla yapmamanız gereken belirli etmenler mevcuttur.

Bunlar;

  • Kesinlikle yıkamamanız gerekiyor. Gözü açılmamış yavru kedi sıcak su, soğuk su fark etmeden su altında bulundurulmamalıdır. Belirli bir süreden sonra yıkayabilirsiniz. Burada da veterinerin size önerdiği şekilde yıkama aşamalarını uygulamakta fayda var.
  • Yerde ya da halı üzerinde bırakmamalısınız. Kolayca gezilebilecek alanlarda olmamalı.
  • Yerden yüksek bir alana da bırakmamaya dikkat edin. Henüz daha küçük olduğu için yerden yüksek bir alan onun için risklidir.

Annesiz bir kedi yavrusuna bakmak, oldukça fedakarlık istemektedir.

Bu yüzden günün belirli bir zaman dilimini, onunla ilgilenerek geçirmelisiniz.

  • Ev içerisinde çok fazla durmuyorsanız veya daha öncesinde herhangi bir kedi ile ilgilenmediyseniz öncesinde neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Aksi takdirde gözü açılmamış yavru kedi bakımı, size zor gelebilir.

-NOT- Birçok konuda fedakarlık etmeniz gerekiyor. Gözlerini açınca ve yaklaşık 3 ya da 4 haftalık olduğunda kendiliğinden mama yemeye başlar. Yalnızca onu sevip, oyun oynama aktivitelerini yerine getirmeniz gerekiyor. Fakat bu sürece kadar yapmanız gerekenler ve asla yapmamanız gerekenleri öğrenmeniz önemlidir.

Gözü Açılmamış Yavru Kedi Nasıl Sıcak Tutulur?

Gözü açılmamış yavru kedi bakımı yapılırken, yaklaşık 2 haftalık oluncaya kadar vücut ısısının korunmasına yardımcı olmalısınız.

  • Bebek kediler 2 haftalık süre boyunca, kendi vücut ısısını koruyamazlar. Burada anneleri yanındaysa, annelerinin desteği ile beraber vücut ısıları korunur.
  • Fakat anneleri yanında olmayanlar için sizin battaniye gibi eşyalarla onların vücut ısılarını korumanız gerekiyor.

Kendiniz için sadık bir dost, çocuklarınız için yeni bir arkadaş, evinize de neşe istiyorsanız patilendim.com web sitemiz bünyesindeki ilanlarımız inceleyebilirsiniz.

Haber Yorumları