Hasta Kedi Bakımı

23 Aralık 2021
Hasta Kedi Bakımı

Hasta kedi bakımı kedinin cinsi, yaşı, rahatsızlığına göre değişmektedir. Burada kedinizin hastalığının artmaması için önceden önlemler almalısınız. 

Hasta Kedi Nasıl Beslenir?

Hasta kedi için günlük tükettiği besinler dışında, hasta kedilere özel olarak bulunan besinler mevcuttur. Bunları tükettirmelisiniz. Aynı zamanda veteriner hekimle irtibata geçtiğiniz takdirde hasta kedinin genel olarak sağlık durumuna göre de bir besin programı oluşturur.

Hasta kediler için; Genel olarak balıklı ve tahılsız konserve mamalar tavsiye edilir. Fakat buradaki kedinin genel rahatsızlık durumu da belirleyici olmaktadır.

  • Gelişigüzel bir ürün tükettirmek, doğru değildir. Kesinlikle bir veteriner hekimle irtibata geçip onun önerilerine göre bir beslenme programı oluşturmalısınız.
  • Sindirim sistemi rahatsızlığı olduğunda daha çok sindirim sistemini düzenleyici ürünler, bulunur. Bunlar önerilmektedir. 

Hasta Kedi Kaç Günde İyileşir?

Hasta kedi bakımı oldukça zahmetli olsa da, kedinizin bir an önce iyileşmesini isteyebilirsiniz. Kediniz hasta olduğu zaman çok fazla aktivite gerçekleştiremez. Bu da sahipleri olarak sizi üzebilir.

Peki, hasta kedi kaç günde iyileşir? Hasta kedinin hastalığı, çok hafif seyrederse yani düşük dereceli bir rahatsızlığı varsa yaklaşık 3 günde iyileşebilir. Burada kedinin yaşı, çevresi, aşı durumu, çevresel faktörlerden bulaşan bir hastalık olup olmadığı gibi etmenlerde de sürecin uzaması mümkün. En ideal kısa süreç, 3 gündür.

  • 3 gün içerisinde hafif seyirli olan rahatsızlıklar geçicidir. Burada çok iyi bir şekilde beslenmelidir. Kedinizin bulunduğu ortam rahat aynı zamanda kendisini güvende hissedeceği bir alan olmalı.
  • Yiyeceklerinin içine gerekirse veteriner hekimin önerisi ile ilaçlar karıştırılabilir. Bu ilaçlar daha kısa sürede iyileşmesine yardımcıdır. Fakat veterinerin önerisi dışında herhangi bir ilaç kullanılması da, tavsiye edilmemektedir. 

Kediler Hasta Olduğunda Belirtileri Nelerdir?

Kediler hasta olduğu zaman belirli belirtileri mevcuttur. Bu belirtilerle karşılaştığınız takdirde hasta kedi bakımı için gerekli olan tedavi yöntemleri uygulamanız gerekiyor.

  • Ev içerisinde uygulanan yöntemler bulunduğu gibi veterinerinde size tavsiye edeceği yöntemler bulunabilir. Belirtiler genel olarak hızlı nefes alma, ağzı açarak nefes alma, ağızda ülser, iştah kaybı, öksürme, balgam ve bunun gibi birçok halsiz hareketlerdir.
  • Çoğu kediler hasta olduğu zaman depresyon belirtileri göstermektedir. Depresyon belirtileri arasında genel olarak görülen sürekli olarak yatma isteği, iştahsızlık gibi sebeplerdir. Bunlar ile karşılaşıldığı taktirde çok fazla geç kalmadan bir veterinere götürülmesi önerilir.

Yavru Kediler Hasta Olunca Ne Yapılmalı?

Yavru kediler hasta olunca ya da kısa süreli bir rahatsızlığa yakalandıklarında, istedikleri tek şey ilgidir.

  • Yavru kediler annesi ile beraber bulundukları takdirde annelerinin yanında, daha kısa sürede iyileşirler.
  • Fakat anneleri yanında olmayan yavru kediler için kendilerini rahat ve mutlu hissedecekleri bir alan oluşturulmalı. Burada ekstra olarak daha fazla ilgi göstermeniz gerekiyor.

Rahatsızlığın kısa sürede bitmesi için kedi çorbası ismi ile satılan belirli ürünler bulunur. Bu ürünleri de alıp kedinizin tüketmesini sağlayabilirsiniz. Sıcak ürünler iyileşmesine katkı sağlar. 

Patilendim.com web sitesi bünyesinde sevimli, tatlı mı tatlı bir dosta sahip olmak istiyorsanız ilanlarımıza göz atabilirsiniz.

Haber Yorumları