İki Aylık Yavru Kedi Bakımı

27 Kasım 2021
İki Aylık Yavru Kedi Bakımı

Yavru kediler doğumlarını takip eden birkaç ay içerisinde oldukça hızlı bir gelişim gösterirler. Gelişim sürecinin bu kadar hızlı olmasının sebebi bu tüylü dostlarımızın yaşam süresinin insanlara oranla çok daha kısa olmasından kaynaklanmaktadır. İki aylık yavru kedi bakımı bütün diğer canlılarda olduğu gibi titizlikle yürütülmelidir. Çünkü bu canlılar doğumdan sonraki ilk üç ayda oldukça savunmasızdırlar. Bu canlar sizinle bir ömür geçirebilir ve neşe kaynağınız olabilirler. Web sitemize göz atarak siz de ömürlük dostunuzu bulabilirsiniz.

İki Aylık Yavru Kedilerin Temizlik ve Bakımı

Kediler doğaları gereği oldukça temiz ve titiz hayvanlardır. Yetişkin kediler bakımlarını ve temizliklerini kendileri yapabiliyorken, yavrularda bu durum farklıdır. İki aylık yavru kedi bakımı tüylerin ve yaşam alanlarının temizliğinin yanı sıra diş ve tırnak temizliğini de içermektedir.

  • Yavrunuzun tüylerini düzenli tarayıp kontrol ederek, hem dökülen tüylerinden kolay bir şekilde kurtulmasına yardımcı olur hem de kene, bit ve pire gibi haşerelerin oluşumunu engellersiniz.
  • Tüylerin fırçalanması yavru kedilerin tüy yumaklarını yutmasından kaynaklanabilecek sorunların önüne geçmenize yardımcı olur.
  • Kedinizin tüylerini nazikçe fırçalayabilmek ve tüy dökülmesini minimum seviyeye indirmek için kedinize bir eldiven yardımıyla masaj yapabilir ve dökülen tüyleri toplayabilirsiniz.
  • Yavru kedinizin içgüdüsel olarak mobilyalarınızı tırmalamaya başlaması an meselesidir. Bu tür durumların önüne geçmek ve kediniz alıştırmak için tırnaklarını kesmelisiniz.
  • Yavru kedinizin burun, kulak ve gözlerinde oluşan vücut salgı kalıntılarını nemli bir bez yardımıyla nazikçe temizlemelisiniz.
  • Yavru kedinizin ağız içi hijyenini korumak ve diş taşı oluşumunun önüne geçebilmek için özel diş fırçaları yardımıyla diş taşlarını temizlemelisiniz.

İki Aylık Yavru Kedi Ne Kadar Mama Yer

İlk kez yavru kedi bakacaklar için oldukça karmaşık olan beslenme konusu yavrunun gelişimini doğrudan etkilediği için dikkatli takip edilmeli ve yavrunun gerekli besinleri aldığından emin olunmalıdır. Kedilerde beslenme miktarı pek çok farklı değişken göz önüne alınarak hesaplanmalıdır. Kedinin cinsi, yaşı, kilosu, gebelik ve hareketlilik düzeyi gibi unsurlar mama miktarını etkilemektedir. İki aylık yavrular anne sütüne ihtiyaç duyduklarından bu yavrularda beslenme ve mama takviyesi ek gıda olarak yapılabilir. İki aydan önce yavrular için özel olarak satılan süt tozları kullanılırken, iki aydan sonra 25-35 gram aralığında mama tüketimi önerilmektedir. Bu miktar zaman içerisinde kedinizin özel durumlarına da bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

İki Aylık Kedi Yaş Mama Yer Mi

Yavru kedilerde iki aydan önce kuru ve yaş mama tüketimi önerilmemektedir. İki aylık yavru kedi bakımı iki aydan önce anne sütüyle yapılmalıdır. Anne sütü bulunamıyorsa yavrular için özel olarak üretilen sütlerle besleme yapılmalıdır. Kediniz yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra yaş ve kuru mamaya geçiş yapabilirsiniz.

İki Aylık Kedi Nasıl Yıkanmalıdır

İki aylık yavru kedi bakımı kedinizin hijyenini sağlamayı ve temizliğine yardımcı olmayı da içerir. Fakat yavru kediler aşırı sıcak ve soğuğa karşı hassastır ve çok çabuk etkilenebilir. Yavru kedilerinizi mecbur kalmadığınız sürece yıkamamalısınız. Yavrunuzu yıkamanız durumunda derisine zarar verecek kurutma yöntemlerinden kaçınarak en hızlı şekilde kurutmalısınız.

Yavru Kedinin Kaç Aylık Olduğunu Nasıl Anlarız

Kediler insanlar oranla çok daha hızlı gelişir. Bu nedenle kedinizin yaşını tahmin etmek sizin için zor olabilir. Kedinizin kaç aylık olduğunu öğrenmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler vardır.

  • Yavru kediler gözleri kapalı olarak dünyaya gelir. Bu nedenle eğer kedinizin gözleri tam açılmamışsa, doğumunun 7-14 gün öncesinde gerçekleştiğini söyleyebiliriz.
  • Kedinizin göz rengi belirginleştiyse bu kedinizin yaklaşık iki aylık olduğu anlamına gelecektir.
  • Yavrular annelerini iki aya kadar emmeye devam etmektedir. Eğer kediniz hala anne sütü ile besleniyorsa bu kedininiz iki aydan küçük olduğunu gösterir.
  • Kedinizin yaşını dişlerine bakarak da anlayabilirsiniz. Yavrularda 26 diş bulunurken, yetişkinlerde bu sayı 30’dur. Kedinizin dişleri çok küçükse bu kedinizin altı aydan küçük olduğunu göstermektedir.
Haber Yorumları