Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24 Aralık 2021
Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kedi sahiplenecek olan kişiler, bunun öncesinde kedi bakımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir bunları öğrenmeli. Kedi bakımı, hiçbir bilgisi olmayanlar için zorlu gelebilir. Fakat öncesinde beslenme, tuvalet veya nasıl yaklaşacağınıza dair çeşitli detayları biliyorsanız, kediler sizin için gerçek bir arkadaş gibi olurlar.

Kedi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? 

Kedi bakımı hakkında bilmeniz gerekenler, her kedi için temel bilgilerden oluşur. Fakat kedi türlerine göre de bu durum değişkenlik gözetebilir.

  • Kedilerinizin her gün tüylerini düzenli olarak taramalısınız.

Tüylerinin taranması, onları fazlasıyla mutlu eder!

Aynı zamanda gözeneklerin açılmasına da yardımcıdır.

  • Su kaplarının her zaman değiştirin. Taze su içmelerine yardımcı olur. Taze su, kaplarında bulunmadığı zaman o suyu içmeyeceklerdir. Ve bu da vücutlarının susuz kalmasına neden olur.
  • Fazladan ev içerisinde kedi kumu bulundurun. Evin belirli köşelerine kedi kumu koyduğunuz takdirde en sakin alanda, tuvalet ihtiyaçlarını giderirler. Fakat riske girmemek için fazladan kedi kumunuzun olması önerilir.

Kediler Hakkında Neler Önemli?

Tuvalet ihtiyacı esnasında kum dışına idrar yapıp yapmadığını, her tuvaleti sonrasında kontrol edin. Kum içerisine tuvaletini yapmadığı zaman tuvalet eğitimi almadığını gösterir. Burada gerekli aşamaları veteriner hekim ile irtibata geçtiğiniz takdirde uygulayabilirsiniz.

Tırmalama direği bulunmalı!

Tırmalama direkleri boyuna göre değişir. Yavru kediler için daha küçük tırmalama direkleri, yetişkin kediler için büyük tırmalama dilekleri kullanması için onu eğitmeniz gerekiyor.

Özel bir taşıyacağınız bulunsun!

Taşıyıcılar kapalıdır. Boyutuna göre değişir. Bir yerden bir yere kedinizi götürürken, bu taşıyıcıları kullanabilirsiniz.

Diş bakımını ihmal etmemeniz gerekiyor!

Diş bakımı ihmal edildiği zaman yemek yemez, su içmez veya miyavlaması de mümkün değildir.

  • Diş bakımı ile ilgili ne yapacağımı bilmiyorum diyorsanız, veteriner hekimlerle iletişim halinde olmalısınız. Yanlış bir hata yapmamak için bu kesinlikle önerilir. 

Evde Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde yavru kedi bakımı yapılırken, henüz yeni doğan kediler için koruyucu önlemler almanız gerekiyor.

  • Biberonlarla 3 ya da 4 saatte bir beslenmeli.
  • Vücudunu sıcak tutmalısınız. Bunun gibi çeşitli detaylardan oluşur.

Kedi bakımı hakkında bilinmesi gerekenler arasında en önemlisi, beslenme ve kişisel ihtiyaçlarıdır. Bunların her birine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kedinizde istenmeyen rahatsızlıklar oluşmaya başlar.

  • Düzenli aralıklarla aşılarını yaptırın ve kontrollere götürün. Kedinin cinsi ne olursa olsun her aşama hepsi için geçerlidir. Burada bir farklılık bulunmaz.

DİKKAT! Onlarla ilgilenmeyi göze aldıysanız, istediği kişisel ihtiyaçları da karşılamalısınız. Kediler tek başına birçok şeyi başaramazlar. Özellikleri yavru kediler için geçerlidir.

  • Sahipleri olarak onlara hem sevginizi verdiğiniz gibi hem de beslenme veya tuvalet gibi ihtiyaçlarda yanında olmalısınız. Sizinle beraber oldukları zaman kendilerini güvende hissetmeliler.
  • Güvende hissetmedikleri bir ortamda çok fazla saldırıdan olabilirler ya da iştahtan da kesilmeleri mümkün. Bu kedilere göre değişir.

Kediler ev içerisinde hem neşe kaynağımız olduğu gibi hem de en yakın arkadaşımızdır. Siz de kendi yaşam alanınızda evinizi dolduracak bir neşe kaynağı arıyorsanız patilendim.com web sitemizden ilanları inceleyebilirsiniz

Haber Yorumları