Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeler

4 Aralık 2021
Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeler

İlk defa kedi sahiplenecekseniz ya da sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre. Küçük dostlarımızın bakımı onların sağlığı için oldukça önemli. Kedi bakımı için gerekli malzemeler hem sizin hem de kedinizin yaşamını oldukça kolaylaştıracaktır. Sevimli bir dost sahibi olmak isterseniz web sitemiz tam size göre. İlanlarımıza göz atarak can dostunuzu bulabilirsiniz.

Kedi Malzemeleri Ne Gerekli?

  • Kedi taşıma kutusu: Tüylü dostunuzun ağırlığına göre seçeceğiniz taşıma kutusu kedinizi kolay taşımanız ve kedinizin rahatı için önem taşır. Taşıma kutusunun içine bir battaniye sererek kedinizin rahat etmesini ve stres altında olmasını engelleyebilirsiniz. Özellikle veteriner ziyaretlerinizde lazım olacak bir malzeme.
  • Mama ve su kabı: Kedinizin sağlıklı gelişimi için satın aldığınız mama ve su kabı çelik, cam veya seramik olmalıdır. Plastik kapları tercih etmeniz hem suyun kokmasına hem de kedinizin ağzında yara oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca kedinizin sağlıklı sindirim sistemi için su kabında her zaman temiz içme suyu bulundurmalısınız.
  • Kum kabı: Kedinizin tuvalet ihtiyacını rahat bir şekilde gidermesi için tercih edeceğiniz kum kabı oldukça önemlidir. Yavru kediler tuvaletini kuma yapmayı yeni yeni öğrendiği için üstü açık bir kum kabı tercih etmeniz alışması açısından daha iyi olacaktır. Kediniz yeterli olgunluğa eriştiğinde kapalı kum kabına geçiş yaparak etrafa kum saçılmasını ve kötü kokuyu önlemiş olursunuz.
  • Kum küreği: Tuvalette oluşan topaklanmış pislikleri kürek ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz.
  • Tırmalama tahtası: Minik dostlarımızın tırnak sağlığı açısından satın almanızda fayda var. Bu sayede tırnaklarına bakım yapabilir ve doğaları gereği bulunan tırmalama ihtiyacını giderebilirler.
  • Kedi tarağı: Kedilerimizin tüylerini canını acıtmayacak, onu rahatlatacak bir tarakla taramalıyız. Dostunuzun düzenli taranması tüylerinin sağlıklı olmasına ve derisindeki kan dolaşımının hızlanmasına sebep olur. Ayrıca kopmuş tüyleri de alarak fazla tüy dökme sorunundan kurtulmuş olursunuz.
  • Kedi oyuncakları: Oyuncu kişiliğiyle bilinen kediler oyuncaklarla hem kendilerini eğlendirmekte hem de enerjilerini atmalarını sağlamaktadır. Kedileriniz evde yalnız kaldıklarında canlarının sıkılmasını sevdikleri oyuncaklarını ortada bırakarak engellemiş olursunuz.
  • Tasma: Kedilerimizin kaybolma riskine karşı kesinlikle tasma veya künye takmalıyız. Bazı kediler bundan nefret etse de yavruluktan itibaren takmaya başladığımızda alışmış oluyorlar.

Kedi Beslemek Masraflı mı?

Kedi bakımı için gerekli malzemeler oldukça cüzi bir miktar tutmaktadır. İsterseniz set halinde alarak daha uygun bir fiyata getirebilirsiniz. Bunun yanında aylık veteriner masrafı için bir bütçe ayırmanız gerekir. Küçük canlarımızın sağlığı her şeyden önemli olduğu için aşılarını ve kontrollerini düzenli olarak yaptırmalısınız. Ayrıca bunları masraf olarak değil onların sağlığı, mutluluğu ve konforları için elzem bir ihtiyaç olarak görmeliyiz.

Kedi Tüyü İnsana Zarar Verir mi?

Aşıları tam olan sağlıklı bir kedi tüyünün insan sağlığına bir zararı bulunmamaktadır. Kedide parazit veya bakteri bulunduğunda kedi tüyü zararlı olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için kedilerimizin aşılarını aksatmadan yaptırmalı, çiğ et veya sucuk, sosis gibi işlenmiş gıda vermemeliyiz.

Bir Kedi Nasıl Eğitilir?

Kedi bakımı için gerekli malzemeler ve doğru davranış yöntemleriyle kedinizi eğitebilmeniz mümkündür. Kedinizi eğitmeye yavruyken başlamanız davranışlarının şekillenmesinde ve alışkanlık kazanmasında oldukça önemlidir. Ayrıca sevimli dostunuzu eğitmek için onu yeterince tanımalısınız. Onların iyi davranışlarını ödüllendirerek alışkanlık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ödül mamaları bunun için güzel bir seçenek olacaktır. Gerekli sabrı ve tutarlılığı gösterdiğinizde ikiniz için de ideal orta yolu bulabilirsiniz.

Kediler Nasıl Korkar?

Kediler çoğunlukla yüksek ses ve gürültüden oldukça korkarlar. Elektrikli süpürge sesi, saç kurutma makinası sesi, yabancı insanlar, su ve bazen kapı zilinden bile korkmaktadırlar. Hatta salatalık, muz gibi nesneleri gördükleri anda bir tehdit olarak algılayıp korkabiliyorlar. Alışkın olmadıkları bir ortamda bulunmaları, veterinere gitmeleri de onlar için birer korku sebebidir. Minik dostlarımızın kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak için neden korktuklarını anlamaya çalışarak onlara güvenli bir ortam sağlamaya çalışmalıyız. Kedi bakımı için gerekli malzemeler ile onların kendi alanlarını oluşturmalarına izin vermeliyiz.

Haber Yorumları