Kedi Bakımı Ve Eğitimi

23 Aralık 2021
Kedi Bakımı Ve Eğitimi

Kedi bakımı ve eğitimi konusunda birine en temel etmen, kediler ne kadar erken yaşta eğitilir ise ilerleyen süreçte de kısa sürede cevap alabilirsiniz.

  • Yetişkin kedilerin eğitilmesi daha zordur. Fakat yavru kedilerin eğitilmesi hem tuvalet eğitimi, hem de çeşitli komutları alma konusundaki eğitimlerde tepki gösterir.

Evde Kedi Nasıl Eğitilir?

Kedi bakımı ve eğitimi evde gerçekleştirilebileceği gibi çeşitli programlarla da gerçekleştirilebilir. Kendi programlarıyla da beraber kedinizi evde, 4 ya da 6 ay arasında eğitebilirsiniz.

Eğitim için kedinizin buna hazır olması gerekiyor!

Yani diğer bir ifade ile henüz daha küçük yavrular, verilen eğitimleri algılayamazlar. Fakat yaklaşık doğumundan sonraki 4. Haftasını tamamlamış olan kediler, eğitime hazır olurlar. Burada uygulayacağınız eğitimler, kendi içerisinde değişmektedir.

  • Tuvalet eğitimi
  • Komut eğitimi
  • Oyun eğitimi gibi farklı eğitimler bulunur.

Evde bulunan kediler için en ideal eğitim, tuvalet eğitimidir.

-NOT- Tuvalet eğitimi verileceği sırada evin belirli noktalarına, kum koymanız gerekiyor. Kediniz tuvalet ihtiyacını giderdiği zaman onu ödüllendirdiğinizde, tekrardan tuvalet ihtiyacı geldiğinde ödüllendirilmesini bekleyebilir. Aksi takdirde tuvalet eğitimi uzar ve herhangi bir sonuç alınamaz.

  • Ödüllendirme aşaması her kedi cinsinde geçerlidir. Ancak ödüllendirme aşamasına geçmeden önce kedinizin kendiliğinden tuvalet ihtiyacını, evde bulunan kumlarda gidermesini sağlamanız gerekiyor.

Kediler En Çok Nelerden Hoşlanır?

Kedi bakımı ve eğitimi aşamasına geçerken, burada kedinizin cinsine göre en çok nelerden hoşlandığını bilmeniz gerekiyor.

  • Kedinizin hoşlanmayacağı davranışlar sergilemeniz, verilen eğitimden olumsuz sonuç alınmasını beraberinde getirir. Bu yüzden kedilerin genel olarak çoğunluğu sevilmek ve okşanmaktan hoşlanmaktadır.
  • Bağırmak, istenen komutların sert bir şekilde belirtilmesi gibi durumlar, eğitimde herhangi bir fayda sağlamaz.

Sevilmekten okşanmaktan hoşlanmayan kediler, daha çok özgürlüğüne düşkün olan kedilerdir. Bu durumda da çoğu zaman aynı evde insanlarla yaşamaktan hoşlanmadığı düşünülebilir. Fakat bu durum evde yaşamaktan hoşlanmadığın bir göstergesi değil yalnızca çok fazla temas sevmediğini gösterir.

Kedi bakımı ve eğitimi esnasında; Kediniz sevilmek okşanmaktan hoşlanıyorsa, bu doğrultu da bir yaklaşım sergilemelisiniz. Aksi takdirde onların daha özgür olabileceği ortamlardaki eğitimler faydalı olur.

Kediler Kaç Aylıkken Eğitilir?

Kedi bakımı ve eğitimi, yaklaşık olarak doğumdan sonraki ilk 6 ayda gerçekleşir. Yavru kedinizin temel eğitimine, henüz 6 ayından sonra başlayabilirsiniz. Yavru kedi bu süreçte ilk olarak annesinin hareketlerini taklit eder. Sonrasında kendinde deneyimleyerek öğrenir. Fakat annesi olmayan yavru kediler için eğitim programları mevcuttur. Eğitim programlarında, sizin uyguladığınız çeşitli aşamalarla eğitilebilir. 

Sakin Kedi Nasıl Yetiştirilir?

Kedinizin daha sakin, daha uysal olabilmesi için ilk olarak kendisini güvenli bir ortamda hissetmesi gerekiyor. Çevresindeki çeşitli uyarılara karşı her birini tehdit olarak algılamamalıdır.

  • Oyun alışkanlığını oluşturmalısınız.
  • Kedinize ait bir alan bulunmalı.
  • Negatif pekiştirmeden kesinlikle uzak durmalısınız. Bu ve benzeri her türlü davranış, daha uysal kedi eğitiminde geçerlidir.

Patilendim.com web sitemiz bünyesinde, sevimli ve cana yakın yol arkadaş aradığınızda ilanlarımıza bakabilirsiniz. 

Haber Yorumları