Kedi Otu Kedilerde Ne İşe Yarar?

25 Aralık 2021
Kedi Otu Kedilerde Ne İşe Yarar?

Botanik olarak Nepeta Cataria ismi ile bilinen kedi nanesi, diğer bir değişle kedi otudur.

  • Kedi otu içeriğinde bulundurduğu bir çeşit yağ sayesinde, kedilerde uyarıcı etkiye sahiptir. Kedilerin huysuzluğuna giderip, modunu yükselten özelliği bulunmaktadır.

Peki, kedi otu kedilerde ne işe yarar?

Kedi Otu Kedilerde Nasıl Kullanılır?

Kedi otu kedilerde ne işe yarar diyenler için kesinlikle faydalı olduğunu söylememiz gerekiyor. Kediler, kedi otunu yalnızca çiğnemez. Ona sürtünmekte isteyecektir.

  • Üstünde yuvarlanmak, onların en keyif aldığı durumdur. Kediler ot üzerinde sürtünürken, bu sebepten dolayı yağ meydana çıkar.
  • Otun içeriğinde yağ mevcuttur. Bu yağ, Nepetalakton ismi ile bilinen bir yağdır. Kedilerin modunu yükselten bir ottur. Kedilerde, kedi otunu kullanmak istediğiniz takdirde onlar kedi otunu çiğner. 

Kedinize Neden Kedi Otu Vermelisiniz?

Kedi otu kedilerde ne işe yarar konusunda en net cevap, onları oldukça mutlu ediyor olmasıdır. Yalnızca tek faydası bu değil.

  • Kedinizin eğitim programlarında da kullanabilirsiniz. Kedinizin tırmalama ağacına veya yatağına alıştırmak istediğinizde, kedi otu kullanmak tavsiye edilir.
  • Sprey şeklinde bulabilirsiniz. Yeterli miktarda kullandığınızda, faydalarını görmeniz mümkün. Eğitim programları içerisinde, kedi otu ile kedinizi ödüllendirmeniz önerilir.

Kedi Otu  Kedilerde Ne İşe Yarıyor?

Kedinizde tüy topaklanmaları varsa, bunlardan kurtulmak adına kedi otunun oldukça işe yaradığını söyleyebiliriz.

  • Kediler, evde bulunan çeşitli bitkileri kemirmeyi çok severler. Bunun en önemli nedeni ise ihtiyaç duydukları minerallerin çoğunu bitkilerde bulunabilirler.
  • Tükettikleri bitkiler onların aynı zamanda midelerinde bulunan tüy topaklanmalarının azalmasına, hatta kurtulmalarına neden olur.

Bu yüzden kedinizin arada sırada kedi otu tüketmesine izin vermelisiniz. Böylelikle rahatlamasını da, sağlamanız gerekiyor. 

Kedi Otu Kediler Sever Mi?

Kedi otunu, kediler kesinlikle sever. Ve tamamen güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Kendinize zarar verecek, en ufak bir etmen içermez.

Tek bir ihtimal mevcut! Oda kediniz çok fazla kedi otu tüketti ise tüketim miktarına bağlı olarak mide rahatsızlığı oluşabilir. Bunun da meydana gelmesi, çoğu zaman mümkün olmaz. Yalnızca kedinizin hassasiyetine göre değişir.

Çok fazla tükettiği zaman kendisini halsiz hissedip, uyumak isteyecektir. Uyandıktan sonra daha dinç olması mümkün.

  • Ciddi bir rahatsızlık oluşturmaz. Kediler rahatlıkla tüketebilir. Kedi otu içeriğindeki mineraller sebebiyle kedinizde tüy topaklanması varsa, bunun oluşmasının da önüne geçer ve tamamen engeller. 

Kedi Otu Her Defasında Kedileri Etki Eder Mi?

Kedi otu çoğu zaman kedilerde, etki oluşturur. Fakat bazı zamanlarda, hiçbir tepki almamanız da mümkün. Bir tepki vermediklerini söyleyebiliriz.

  • Kediotu kedinizin kokusundan, etkilenmelerini sağlar.
  • Kediniz kediotu sonrasında herhangi bir tepki vermedi ise satın aldığınız otun gerçek kedi otu olup, olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Gerçek olduğundan eminseniz, kedinizin ilgisini çekmemiştir.

Fakat gerçek değilse, kedinize etki etmemesi gayet olağan bir durum.

Evde, işte ya da yürüyüş de her daim yanınızda minik patiler ile size eşlik eden bir arkadaş arıyorsanız patilendim.com web sitemizi inceleyebilirsiniz

Haber Yorumları