Kedi Tırnağı Bakımı

23 Aralık 2021
Kedi Tırnağı Bakımı

Kedinizin beslenmesi ve tuvalet ihtiyacı gibi her türlü detayla ilgilenirken, kişisel ihtiyaçlarını da unutmamanız gerekir.

  • Kişisel ihtiyaçlar tırnak bakımı, tüy bakımı gibi etmenlerle bulunmaktadır.
  • Kedi tırnağı bakımı, kedinizin belirli zamanlarda tırnaklarını kesip gerekli bakımları yapmanızla gerçekleşir.

Peki, kedi tırnağı bakımı nedir ve nasıl yapılması gerekiyor?

Kedinin Tırnağı Tırnak Makasıyla Kesilir Mi?

Kedi tırnağı bakımı konusunda en çok sorulan sorulardan birisi, kedi tırnağı tırnak makasıyla kesilir mi ya da tırnak makası kediler için kullanılabilir mi şeklinde olmaktadır.

  • Kedi tırnağı bakımı esnasında kullanacağınız ürünler, tamamen kedilere özel olarak üretilmiştir. Kedi tırnak makası şeklinde ifade edilir.

Kedinizin tırnağını keserken; Zorlama durumunda, tırnak damarını kesmeniz mümkün. Bu durum ilerleyen süreçte kedi de bir travmaya neden olabilir.

  • İstenmeyen problemlerle karşılaşmamak için kedinin tırnağını, tırnak makası ile değil tamamen kedilere özel olarak üretilmiş tırnak makası ile kesmeniz gerekiyor. Harici bir ürün kullanmak doğru değildir. Bu detaya dikkat etmelisiniz.

Kedi Tırnak Kesimi Ne Zaman Yapılır?

Kedinin doğumundan itibaren yaklaşık 4 haftalık süreç sonrasında, tırnaklarını kesebilirsiniz.

Tırnaklarını keserken kullanmanız gereken ürün; Kedi tırnak makası şeklinde geçmektedir. Bu ürün dışında harici bir kişisel tırnak makası kullanmak, doğru olmaz.

Yavru kediler için ihtiyaç duyuluyorsa, tırnakları kesilebilir. Fakat ihtiyaç duyulmadığı takdirde kesinlikle yavru kedilerin tırnaklarını kesmemelisin.

  • Yavru kedilerin tırnakları, yetişkin kedilere göre daha küçük ve kısa olur. Yetişkin kedilerin tırnakları daha uzundur. Fakat yetişkin kedilerin tırnaklarını yalnızca ucundan nokta kadar kesmeniz gerekiyor.
  • Çok derine gittiğinizde, damarlarını kesebilirsiniz. Damarlarını kesmeniz bu alanda bir kanama oluşturur. Sonrasında kediniz, psikolojik açıdan zarar görebilir. 

Kedinin Tırnağı Kanarsa Ne Olur?

Kedi tırnağı bakımı esnasında, kedinizin tırnağını keserken bir anda çok fazla derine dalıp damarı kesebilirsiniz. Burada kanama meydana gelir.

DİKKAT! Kanama çok fazla olduğu takdirde kesinlikle kendiniz önlem almadan, bir veteriner hekimle irtibata geçmeniz gerekiyor. Kediniz kanayan bölgeye bastığın zaman enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Sizin kendi uygulamanız gereken müdahale, burada gecikir. Bu yüzden hemen bir veteriner hekim ile irtibata geçip gerekli kontrollerin önceden yapılmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde istenmeyen sorunlar oluşabilir. Enfeksiyon beraberinde farklı hastalıkları getirir.

  • Kedi tırnağı bakımı her kedi türünde dikkate alınması gereken bir bakımdır. Aksi takdirde kedinizin yürümesini bile zorlaştırır. 

Kedi Tırnağı Bakımında Kedimin Tırnağı Koptu, Ne Yapmalıyım?

Kedi tırnağı bakımı yapılırken, yanlış uygulanan bir hamle sonrasında kedinizin tırnağa kopabilir. Bu da minik dostunuzun yürümesini engellediği gibi hareket etmesinde de rahatsızlık oluşturur. Böyle bir durumda kedinizin patisini incelemek adına bir veteriner hekime gitmeniz gerekiyor. Buradan kopan tırnağın içinden bir zarar görmesi, enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bandaj yapıp uygun bir antibiyotikle, problem çözülür. Kendiniz müdahale etmemelisiniz. Veteriner hekim doğru müdahaleyi, daha uygun şartlarda gerçekleştirir.

Evinize sevimli bir arkadaş istiyorsanız, farklı cinslerde ayrılan kedi türlerine ait ilanların hepsi patilendim.com web sitemizde bulunmaktadır. Hemen şimdi ilanlarımız inceleyebilirsiniz.

Haber Yorumları