Kedi Tırnak Bakımı

24 Aralık 2021
Kedi Tırnak Bakımı

Kedinizle hem eğlenip, hem de harika vakit geçirdiğiniz gibi onun kişisel ihtiyaçlarını da gerçekleştirmelisiniz. Kişisel ihtiyaçları arasında tırnak bakımı geliyor. Tırnak bakımı doğru zamanlama ve doğru ürünlerle yapılmalıdır.

Peki, kedi tırnak bakımı nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmesi gerekiyor? 

Kedi Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedilerde tırnak bakımı, sahiplerinin en zorlandığı bakımdır.

 • Çoğu kedi tırnakları kesilirken korkar ve bu durumu istemez.
 • Çoğu kedi için ise tırnak bakımı korkulu rüyasıdır.

Kedi tırnak bakımı yapılırken;

 • İlk olarak büyük olan yani kolay çıkan tırnağı kesmelisiniz. Bu kedilerde işaret parmağıdır.
 • Kesme işlemi tek bir hamlede yapılmalıdır. Bir tırnakla çok fazla uğraşmanız, kedinizi sıkacağı için sizden kaçmaya çalışır. Burada da kedinin yapacağı ani bir hareket tırnak makası ile zarar görmesine neden olur.
 • Kedilerin tırnakları kesilirken zorlanıyorsanız ya da kısa bir işlemle bitiremiyorsanız, veteriner hekime götürüp onların yapmasını isteyebilirsiniz.

Kedi tırnak kesme işlemi; Genel olarak kediniz hafif uykuluyken ya da miskin bir durumdayken daha rahat yapılır.

UYARI! Arka ayak tırnaklarının kesilmemesi önerilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

 • Tırnak kesme işlemi bittikten sonra kedinizi sevip, ödüllendirdiğinde bir dahaki tırnak kesme aşamasında ödüllendirileceğini bilir ve çok fazla sorun çıkarmaz.

Kedi Tırnağı Ne Zaman Kesilir?

Kediler, 4 haftalık olduktan sonra tırnaklarını yavaş yavaş kesilmeye başlanır.

4 haftalık öncesinde bulunan bir kedinin tırnağı, kesinlikle kesilmemelidir. Çok ihtiyaç duyuluyorsa, yavru kedilerin tırnaklarını kesebilirsiniz. Fakat burada kesme işlemi yapılırken, nazik olmaya özen göstermelisiniz.

 • 4 haftadan sonra kedi tırnağı kesilirken, kedi tırnak makası bulunur. Veterinerlerden satın alabilirsiniz ya da pet shoplarda satılır. Kedi tırnak makası kediler için özel olarak üretilir. 

Kedinin Tırnağı Ne Kadar Kesilir?

Kedi tırnak bakımı yapılırken, kedinin tırnağını yalnızca nokta kadar kesmeniz gerekiyor. Çok fazla kesmeniz zararlı olur. Özellikle çok fazla kestiğinizde damarını kesme ihtimaliniz de mevcut.

 • Damarını kestiğiniz zaman çok fazla kan kaybı olur. Bu da kediniz için psikolojik açıdan travma oluşturduğu gibi ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirir.

Kedi tırnak bakımı yapılırken, özenli olmalısınız!

Doğru ürünler kullanmalısınız.

 • Herhangi bir bilgiye sahip değilseniz, kendiniz uğraşmak yerine bir veteriner hekim ile iletişime geçmelisiniz. Böylelikle doğru aşamalarla, kediniz zarar görmeden tırnağını kesebilirsiniz. 

Huysuz Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedi tırnak bakımı, özellikle huysuz kediler için kat ve kat daha fazla yorucudur.

Huysuz kedilerin tırnağını keserken;

 • Patisini ve başını biraz okşamanız gerekiyor. Yapacağınız işlem öncesinde size güvenmeli. Ne kadar sahibi olsanız da tırnak kesme aşaması, her kedide zordur.
 • Tepki vermediğinden emin olduktan sonra patisini hafifçe bastırarak, tırnaklarını çıkartıp tek bir hamlede kesmeniz gerekiyor.
 • Pembe diplere gelmemeye, özen gösterin. Herhangi bir sorun yoksa diğer tırnaklarını da hızla kesip kedinizi rahat bırakın. Aksi takdirde huysuzlanmaya başlayabilir. Bu da tırnak kesiminin yarıda kalmasına neden olur.

Yumuşak tüylü, sevimli kedilerle birlikte yaşama fikri kulağa oldukça cazip geliyor. Siz de yaşam alanınızda yeni bir dosta yer vermek istiyorsanız patilendim.com web sitemizdeki ilanları inceleyebilirsiniz.

Haber Yorumları