Kedi Tüy Bakımı

4 Aralık 2021
Kedi Tüy Bakımı

Minik dostlarımızın sağlıklı görünümleri açısından kedi tüy bakımı da oldukça önemlidir. Tüy bakımlarını düzenli olarak yaptığınız dostlarımızın tüyleri daha canlı, sağlıklı, yumuşak ve daha parlak görünmektedir. Ayrıca kedinizin tüylerinin temiz olması kene, pire, akar gibi dış parazit hastalıklarına karşı da korumuş olur.

Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Kediler her ne kadar kendilerini yalayarak temizleseler de bizim yapacağımız kedi tüy bakımı ile daha sağlıklı olacaktır. Tüy bakımları için düzenli olarak taramak yeterli olmaktadır. Kediniz için seçeceğiniz tarak canını acıtmadan taramamız için önem taşır. Bu sayede ölü tüyler de kopmuş olacağından tüy dökme sorunundan kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca masaj yaparak taramamız durumunda kan dolaşımları hızlanacak ve bu durum onların da hoşuna gidecektir. Kedinizi zorlanmadan taramak için yavruluktan itibaren taramaya alıştırmak sizin de yararınıza olacaktır.

Kedi Tüy Dökmemesi İçin Ne Yapılır?

Kedinizi düzenli olarak taramanıza rağmen tüy dökmeye devam ediyorsa vitaminlerine baktırmanız gerekebilir. B vitamini eksikliği kedilerde tüy dökümüne sebep olmaktadır ve vitamin takviyesiyle bu sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca kalitesiz mama da başlıca tüy dökme sebeplerinden biridir. Kedinizin tüylerinin sağlıklı görünmesi için yeterli su içtiğinden emin olmalısınız. Mevsim geçişlerinde tüy dökümü normal olsa da bu durumun aşırı olması mantar, egzama gibi önemli sağlık problemlerinin sebebi de olabilir. Kedi tüy bakımı ile dökülme probleminden kurtulabilirsiniz.

Kediler Tüy Yumağını Nasıl Çıkarır?

Kediler kendilerini temizlerken aynı zamanda tüy de yutmaktadırlar. Özellikle uzun tüylü kediler bu sorunla çok karşılaşmaktadır. Çoğu zaman yuttukları tüyü dışkılarıyla beraber çıkarsalar da bazen sindirim sisteminde birikebilmektedir. Böyle durumlarda tüy yumağı kusarak midesindeki tüylerden kurtulabilirler. Ancak çok fazla tüy yumağı biriktiğinde kediniz bunu çıkarmakta zorlanır ve cerrahi müdahale gerekebilir. Küçük dostunuzu gözlemlemeniz bu noktada çok önemlidir. Kabızlık, iştahsızlık, öğürme gibi şikayetler gözlemlerseniz veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Bu gibi durumlardan kaçınmak için kedinizi düzenli aralıklarla taramalı ve bol bol lifli mamalar yedirmelisiniz. Ayrıca yutulan tüyleri dışkı yoluyla daha rahat uzaklaştırmak için kedi maltı da kullanabilirsiniz.

Kedi Tüyü İnsana Zarar Verir mi?

Aşıları düzenli olarak yaptırılan hiçbir kedinin tüyü insan sağlığına zarar vermez. Bünyesinde parazit, bakteri gibi zararlı organizma bulunduran kedinin tüyü insan sağlığı açısından zararlıdır. Bu durumun önüne geçmek için iç-dış parazit aşılarını aksatmadan yaptırmalı ve pişmemiş gıda vermemelisiniz.

Kediler Neden Tıraş Edilmez?

Minik dostlarımızın tüylerini elzem bir durum olmadığı sürece tıraş ettirmeniz önerilmez. Çünkü tüyleri hem güneş ışınlarına hem de soğuğa karşı koruma sağlamaktadır. Kediniz çok uzun tüylü ve yaz ayları onun için bunaltıcı geçiyorsa tıraş ettirebilirsiniz. Ayrıca kedinizin tüyleri çok karışıyor ve dolaşıyorsa tıraş etmenizde bir problem yoktur. Ancak bu işlemin profesyonel yerlerde yapılması daha sağlıklıdır. Kedinize zarar vermemeniz için evde yapmanız önerilmemektedir. Can dostunuza bu işlem yapılırken anestezi veya sakinleştirici verilebilir. Kediler yüksek sesten korktuğundan tıraş makinasının titreşiminden dolayı kendini stres altında hisseder ve travma etkisi yaratabilir.

Evdeki Kedi Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Ailenizin bir parçası haline gelen minik dostunuzun tüylerinin temizlenmesi bazen zor bir durum haline gelebilmektedir. Kedi tüy bakımı ile kedinizin dökülen tüylerini azaltabilirsiniz. Ancak bu durumun önüne tamamen geçemezsiniz. Halı, kanepe gibi yerlerdeki tüyleri temizlemek için en ideal çözüm elektrikli süpürge ile süpürmektir. Kıyafetinize yapışan tüylerden ise tüy toplayıcı yapışkan rulo ile kurtulabilirsiniz. Tüy toplayıcı rulo olmadığı durumlarda ise koli bandı da bu işlemi görecektir

Haber Yorumları