Kedi Yavrusu Bakımı

4 Aralık 2021
Kedi Yavrusu Bakımı

Yavru kedi bakımında hijyenden beslenmeye kadar pek çok hususa dikkat etmek gerekiyor. Minik yavruları hayata kazandırmak ve sağlıklı olmaları adına titiz davranmakta fayda var.

1 Aylık Yavru Kedi Ne Yer?

Kedi yavrusu bakımı özenli bir şekilde gerçekleştiği zaman sağlıklı kalmaları ve hayata karışmaları kolay hale gelir. Bunun için annelerinden ayrılmış olan minik kedilerin beslenmesine dikkat etmek gerekir. Henüz birkaç haftalık olan kediler için:

  • Anne sütü besin değerlerine sahip olan süt tozlarını temin etmek gerekiyor.
  • Ortalama 2 – 3 saatte 1 olacak şekilde süt tozu tüketmelerine dikkat etmelisiniz.

Her bir süt tozunun üzerinde kullanım talimatları bulunuyor. Bu sayede yavru kedı bakımı sırasında sorun yaşamaz ve talimatlara göre gelişimini tamamlayamaya başlarsınız.

Yeni Doğan Yavru Kediye Ne Verilir?

Söz konusu kedi yavrusu bakımı olduğunda ilk dikkate alınan beslenme oluyor. Bunun üzerine anne sütünün son derece önemli olduğunu vurgulamak gerek. Ancak annelerinden ayrılan yavrulara dair süt tozları da iş görmektedir.

İlk 4 haftaya kadar süt tozunun alımında herhangi bir sakınca görülmez. Her hafta gramajı arttırmanız ve doyumu sağlamanız gerekir. Neyse ki bunun için kullanım talimatlarına değinilir. İlk hafta 115, 2 – 3 hafta aralığında ise 300 gram şeklinde süt tozu takviyesinde bulunmanız yeterli olacaktır. 4 – 5 haftaya gelindiğinde ise yavaş yavaş gramajı arttırmak gerekir.

Yavru Kediye Ne Yapılır?

Kedi yavrusu bakımı sırasında en temel ihtiyaçların üzerinde durmak gerekiyor. Örneğin ona sıcak ve güvenli bir yaşam alanı oluşturmanız faydalı olacaktır. Bunun için:

  • Taşıma sepeti alabilir ve kedi yastığı ile sıcak bir alan hazırlayabilirsiniz.
  • Bir poşet kedi kumu alır ve tepsisine dökerek uygun bir yere koyabilirsiniz.

Rahat bir yatak hazırlamaya özen göstermek gerekiyor. Bunun için havlu ile kaplanmış olan güzel bir yatak hazırlanabilir. Olmazsa olmaz tüy fırçasını da es geçmemek gerekiyor. Kedi bakımı adına son olarak mama takviyelerinde bulunursunuz. Söz konusu yavru kediler olduğunda süt tozları ile bir süre idare etmeniz gerekir.

Yeni Doğan Kediye Süt Verilir Mi?

Annesinden ayrılmış olan yavru kedilere süt verilmesi en büyük hatalardan bir tanesidir. Kedi yavrusu bakımı sırasında verilen inek sütü:

  • Laktoz içerir ve bu yavru kedinin sistemine zarar verir.
  • Sindirim sistemine iyi gelmeyeceği için doğrudan inek sütü vermemek gerekir.

Yeni doğan kedi için katı gıda ve inek sütü uygun görülmez. Bunların yerine anne sütü değerlerine sahip karışımlara değinilir. Sıvı olarak tüketilen süt tozları birkaç haftaya kadar yavru kedi gelişimine destek olacaktır. Beraberinde ise ek takviyelere geçilir ve günden güne sağlıklı hale gelmeleri esas alınır.

Yavru Kediler Ne Yapmaktan Hoşlanır?

Patilendim.com sayesinde yavru kedi sahibi olabilir ve şefkatiniz ile onları sarıp sarmayabilirsiniz. Özellikle de yavru kedi bakımında nelere dikkat edilir göz attıktan sonra işiniz kolay hale gelecektir. Bunun üzerine:

  • Anne sütü niteliğinde olan tozlar ve mamalar ile gelişimini destekleyebilirsiniz.
  • Sıcak bir yatak yaparak rahat etmelerini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda nelerden hoşlandığını da belirtmekte fayda var. Yavru kediler:

  • Belirli noktaların okşanmasından son derece hoşnut olmaktadır.
  • Çene altı ve kuyruklarına dokunmak keyiflenmelerini sağlayacaktır.

Bunlar kadar yanaklarını okşayabilir veya kulaklarına hafif hafif dokunabilirsiniz. Böylece güvende olduklarını onlara hissettirebilir ve sevginizi gösterebilirsiniz. Unutmayın ki yavru kediler başta sevgiye aç bir şekilde dünyaya gelir. Onlara mama vermekten ve rahat bir yatak yapmaktan ziyade sevginizi göstermeyi asla ihmal etmemelisiniz.

Haber Yorumları