Kedilerde Ateş Nasıl Anlaşılır?

24 Aralık 2021
Kedilerde Ateş Nasıl Anlaşılır?

Kediler hava şartları, beslenme koşulları, yaşam koşulları gibi çeşitli nedenlerden dolayı ateşlenebilir.

 • Ateşlenme durumunda yapılması gerekenleri, tercihen kişisel olarak evde uygulayabilirsiniz. Tercihen de veteriner hekim bu konuda size yardımcı olur.

Peki, kedilerde ateş nasıl anlaşılır ve kediler ateşlenince neler yapılmalı?

Kedilerde Ateş Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde ateş nasıl anlaşılır diyenler için belirli belirtiler mevcuttur. Bu belirtiler görülmeye başladığı takdirde direkt olarak veteriner hekimle irtibata geçmeniz gerekiyor. Veteriner hekim kullanmanız gereken ilaçlar ya da yapmanız gereken her türlü detayı tarafınıza iletir.

Kedilerde ateş belirtileri şu şekildedir;

 • İştahta azalma görülür. Kedinizin normal beslenmesinden daha az beslendiğini anlayabilirsiniz.
 • Bulantı ve kusma meydana gelir. Özellikle yemek öncesinde ve yemek sonrasında kusmalar yaşanır.
 • Sürekli hareketli olan bir kedinin bir anda hareketlerinin yavaşlaması, uyuma hali gibi durumlarda ateş belirtileridir.
 • Yürürken biraz zorluk çekmesi görünür.
 • Halsizlik, bitkinlik, her daim sizden ilgi istemesi bir diğer belirtidir.
 • Kuyruğunun ve kulaklarının arkaya doğru düşmesi, halsiz görünümünü ekstra olarak etkiler.
 • Kedinin serin yer araması, vücudu çok fazla ateşlendiği için serinlemek adına gerçekleştirdiği bir davranıştır.

Bu ve buna yakın birçok davranış görüldüğü takdirde ateş belirtileridir. Hemen önlem alırsanız, herhangi bir sorun yaşanılmaz. 

Kedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Kedilerde ateş düşürmek için evde yapabileceğiniz en önemli aşama, zemini fayans olan serin bir odaya kedinizi koyabilirsiniz. Bu ateşin düşmesine ciddi oranda fayda sağlar.

-NOT- Kedinizi sprey ile ıslatarak nemli bir bezle silmeniz mümkün.

Rahatsız olmadığı takdirde koltuk altlarına veya patilerine ılık suyla ıslattığınız bir bezi koyabilirsiniz. Fakat bundan büyük ihtimalle rahatsız olacağı için sprey ile ıslatma ya da nemli bir bezle silme işlemini uygulamanız, daha çok tavsiye edilir.

Kediler Neden Ateşlenir?

Kedilerde ateş nasıl anlaşılır? Kedilerde ateşlenme durumu halsiz hareketler, iştahsızlık, kusma gibi net belirtilerle görülür.

Kedilerin ateşlenmesi hormonal veya metabolik nedenlerden kaynaklıdır. Bu nedenler evcil hayvanınızın ateşinin yükselmesine sebeptir. Virüs, bakteri, parazit ve sistematik mantarlarda beraberinde ateşlenmesine neden olan etmenlerdir.

 • Doğru beslenme olmaması
 • Yaşam koşullarının rahat olmaması
 • Kedinin sürekli olarak soğuk bir alanda bulunması gibi durumlarda kedilerde ateşlenme görülür.

Kedilerde ateşlenme görüldüğü zaman; Kedinizde halsizlik meydana gelir. Bu halsizliğin artması iştahsızlık, kusma gibi birçok belirtiyi getirir.

Önceden önlem almanız tavsiye edilir!

Almış olduğunuz önlemler kedinin rahatlamasına yardımcı olur. Kediniz çoğu zaman ateşlendiği takdirde bu durumu belli edemez. Siz ona dokunduğunuzda ya da yeme ve içmesini kontrol ettiğinizde anlayabilirsiniz.

Kedilerin Normal Ateşi Kaç Olmalı?

Kedilerin normal vücut ısısı, yaklaşık 38,1 ile 39,2 derece arasındadır. Yavru kedilerde ki bu ısı daha yüksektir.

 • Yetişkin bir kedide veya yavru bir kedi de vücut ısısı, 40 dereceye yaklaştı ise hatta 40 dereceyi geçtiyse, yüksek ateş anlamındadır.

Farklı türlerdeki birçok kedi cinsinin bulunduğu patilendim.com web sitemizdeki ilanları hemen şimdi tek bir tıkla inceleyip, siz de kendiniz için yeni bir yol arkadaşı sahiplenebilirsiniz

Haber Yorumları