Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

23 Aralık 2021
Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Kedilerinizin, yumuşacık güzel tüylerinin bölgesel olarak döküldüğünü görmek sizin açınızdan üzücü olabilir. Bunun en önemli sebebi, deri altında önemli bir sorun olduğunun göstergesidir.

 • Peki, kedilerde bölgesel tüy dökülmesi nedir ve nasıl önlem alınır? 

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi, diğer bir ifade ile lokal tüy dökülmesidir. Burada çeşitli nedenler mevcut. Bu nedenler bölgesel tüy dökülmesini, artırabilir.

 • Alerjiler,
 • Viral enfeksiyonlar,
 • Kimyasal maddelere maruz kalma,
 • Besin alerjisi,
 • Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar,
 • İç ve dış parazitler,
 • Hormonal rahatsızlıklar,
 • Beslenme hataları,
 • Stres gibi etmenler mevcuttur.

Kedilerin yılın belirli dönemlerde tüy dökmesi, gayet normal bir durumdur.

 • Irkı ya da cinsi fark etmeden, her kedi de görülür. Kedilerde, tüy değişimi anlamına geliyor. Fakat bölgesel olarak tüy dökülmesi, sizi korkutabilir.

DİKKAT! Bölgesel olarak tüy dökülmesinin nedenleri, yukarıda belirttiğimiz şekildedir. Fakat bu tüy dökülmesi sizi daha fazla korkutmaya başladığında, kesinlikle bir veteriner hekim muayenesine kedinizi götürmeniz gerekiyor. Veteriner hekim bu konuda neler yapılması gerektiğini, tüyü dökülen bölgeye göre size anlatır ve endişelerinizi gidererek, önceden önlemler alınır. 

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi, oldukça basit bir şekilde anlaşılır. Gözle görülen bir durumdur. Kedinizin rengi sarı, siyah ya da beyaz olabilir.

Sarı ve siyah renkli kedilerde; Daha net bir şekilde görülür. Tüy dökülmesi olan bölgeler beyazlaşır. Yani deri görülmeye başlar.

Beyaz kediler de; Birazcık daha geç anlaşılabilir. Fakat kedinizle sürekli olarak vakit geçirmeyi seviyorsanız, kısa bir sürede anlamanız beyaz kediler için de mümkün.

 • Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi, ev içerisinde bulunan tüylerin daha fazla artması ile da kaynaklanabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, gerekli tedavi yöntemleri erken teşhisle mümkün.

Kedilerde  Bölgesel Tüy Dökülme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi sonrasında, tedavi mümkündür. Fakat istenmeyen problemlerin önüne geçmek için erken teşhis gerekiyor.

 • Kedinizde tüy dökülmesi meydana geldiğinde, bu çoğu zaman mevsimlik olarak gerçekleşebilir. Fakat dönemsel olarak yaşanan tüy dökülmesi dışında, bölgesel bir tüy dökülmesi varsa yaşanılan en ufak bir belirti de erken teşhis her zaman için kurtarıcıdır.

Veteriner hekime başvurmanız gerekiyor!

 • Veteriner hekim gerekli görürse, tahlil ve testlere başvurur. Tahlil ve testler sonrasında tedavi yöntemleri uygulanır.

Tedavi yöntemleri; Bölgesel tüy dökülmesinin kendiliğinden ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Evde gelişigüzel tedaviler uygulamamalısınız!

Çoğu zaman eczaneden aldığınız herhangi bir kremin, kedilerdeki bölgesel tüy dökülmesinde faydalı olacağını düşünebilirsiniz. Ancak bu durum yanlıştır. Yalnızca veteriner hekiminizin size önerdiği ürünleri kullanmanız, daha doğru olur. Aksi takdirde istenmeyen problemler yaşanır.

Pıt pıt evin içerisinde gezinen minicik kediler karakteri, görünümü, ırkına göre oldukça farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Sizde farklı ırklara ayrılan kedilerden herhangi birine yaşam alanınızda sahip çıkıp, onun ihtiyaçlarını karşılarken kendinize de harika bir dost edinmiş olursunuz. Patilendim.com web platformumuzda detaylı ve fotoğraflı ilanlarımız bulunuyor. Gerekli bilgilerin her birini, ilanlarımızı inceleyerek edinebilirsiniz

Haber Yorumları