Kedilerde Çiftleşme

25 Aralık 2021
Kedilerde Çiftleşme

Kedilerde çiftleşme, kedinin ırkına ve en önemlisi dişi kedinin isteğine bağlı bir süreç özelliği taşımaktadır.

Peki, kedilerde çiftleşme nedir ve ne kadar sürer? 

Kedilerde Çiftleşme Nedir?

Kedilerde çiftleşme, dişi kedi belirli dönemlerde çiftleşmek istediği takdirde buna bağlı bir süreçtir.

 • Dişi kediler, erkek kedilerle çiftleşmek istemedikleri taktirde bu sürece hazır değillerdir. Ve böyle bir eylemde gerçekleşmez. Burada eylem, dişi kedinin isteğine bağlıdır.
 • Dişi kedi dönemsel olarak çiftleşmek istediği sürece, çiftleşme eylemi gerçekleşir. Fakat dişi kedi erkek kediyle ilgilenmiyorsa, eylemin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Çiftleşme döneminde, dişi kediler kendi eşlerini seçmektedirler.

Kedilerin Çiftleşmesi Ne Kadar?

Kedi çiftleşmesi, dişi kedinin isteğine bağlı değiştiği gibi burada kedinin cinsi de önemlidir. Dişi kedinin hamile kalabilmesi için kızgınlık döneminde 3 ya da 4 kez çiftleşmesi gerekiyor.

Çiftleşme süreci, 24 saatlik bir süreçtir!

 • 24 saat içerisinde dişi kedinin 3 ya da 4 kez çiftleşmesi durumunda hamile kalabilir. Fakat yalnızca bir yılda 2 kere çiftleşme olması, hamile kalıp kalmaması konusunda net bir sonuç oluşturmaz. Bu süreç tamamlanınca, kedilerde kızgınlık belirtileri azalır. 24 saatlik bir süreçte çiftleşme tamamlanır. 

Erkek Kediler Kaç Aylıkken Çiftleşir?

Kedilerde çiftleşme;

 • Dişi kedi ve erkek kedinin hem isteğine bağlı değiştiği gibi hem de belirli bir süreç sonrasında bu isteğin gelmesi de, önemli bir rol oynamaktadır.

Erkek kedilerde olgunluk yaşı, tam anlamı ile 7 ve 11 aydır. Irk, iklim, genetik faktörler, beslenme gibi her türlü etmen olgunluk yaşını değiştirebilir.

 • Çiftleşme zamanı ise olgunlaşma süreci tamamlandıktan sonra 11 ve 12 aydır. Yani kediler doğumdan sonra ki 11 aylık süreçlerinde, olgunluk yaşını tamamlar. 11 ve 12 aylık süreçte ise çiftleşme zamanı geldiğini gösterir.

Erkek kediler çiftleşme istekleri; Çok bir fayda sağlamaz. Çünkü burada dişi kedinin onlarla çiftleşmek istemesi önemlidir. Dişi kediye bağlı bir çiftleşme gerçekleşir.

 • Dişi kedi, yanında olan erkek kediyi istediği takdirde mümkündür. Fakat istemediği sürece böyle bir durum yaşanmaz.

Çiftleşmek İsteyen Kedi Nasıl Davranır?

Kediler çiftleşmek istediği takdirde karşı cinsi, etkilemeye çalışırlar. Karşı cinsi etkilerken, farklı davranışlar sergileyebilirler. Burada kızgınlık dönemi yaşanır.

Kızgınlık döneminde;

 • Yüksek sesle miyavlama,
 • Sürekli olarak uluma
 • Veya karşı cinsi etkileme çabasıyla kokusu güçlü olan idrarlarını da püskürtürler.

Evcil kediler mobilyalara veya evin farklı alanlarına idrarlarını püskürtürken, sokak kedileri ise duvar ve ağaç diplerin, tercih eder. Bu durum kedinin psikolojik olarak, davranışlarını da etkilemektedir.

 • Kediler çiftleşmek istediği zaman fiziksel ve psikolojik olarak birçok davranış sergiler.
 • Fiziksel davranışlar, ses ve idrarını püskürtme yoluyla gerçekleşirken psikolojik davranışlar ise kedinin cinsine göre değişir.

-NOT- Yani minik dostunuz kızgınlık döneminde farklı davranışlar sergilerken, onu yadırgamamanız gerekiyor.

Kediler cinsi, yaşı, cinsiyeti, ne olursa olsun evde en yakın dostumuzdur. Siz de kedinize sevimli bir dost arıyorsanız, patilendim.com web sitemiz bünyesinde ilanlarımız mevcuttur. Tek bir tıkla hem kedi, hem köpek ilanlarımıza göz atabilirsiniz

Haber Yorumları