Kedilerde Dış Parazit Belirtileri

26 Aralık 2021
Kedilerde Dış Parazit Belirtileri

Sevimli pati dostu kedilerimiz, hayatımıza girdiği andan itibaren birçok anıyı biriktirmemize neden olur. Fakat ne kadar keyifli vakitler geçirsek de, bazı zamanlarda veteriner yolunda köprü kurabilirsiniz.

 • Kedilerimiz için hayatında risk teşkil eden, bazı rahatsızlıklar vardır. Bu rahatsızlıklar erken tedavi ile önlenmezse, ne yazık ki üzücü bir sonla sonuçlanabilir.
 • Kedilerde dış parazit belirtileri görülmeye başladığı andan itibaren, hemen bir veteriner muayenesine gitmeniz gerekiyor.

Erken tedavi, kedileriniz de görünen her hastalık için önleyici bir niteliğe sahiptir.

Kedilerde Dış Parazit Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde dış parazit belirtileri, güçsüzleşen tüyler ile beraber başlar.

 • Kirli görünüme sahip kulaklar
 • Tahriş olmuş cilt
 • Kulaklarda siyah veya kırmızı nokta şeklinde bulunan kabuklanmaların her biri, nedendir.

Bu belirtiler görülmeye başlayınca kişisel müdahale etmeniz gerekiyor.

DİKKAT! Çoğu zaman evde bulunan kremlerle önlenebileceğini düşünebilirsiniz. Fakat ne kadar kediniz için iyi geleceğini inandığınız şeyler yapsanız da, çoğu zaman riskli olabilir. Bu riskle karşılaşmamak için hemen veteriner muayenesine götürmeniz tavsiye edilir.

 • Veteriner kedinizin ırkına ya da çeşide göre neler yapılması gerekiyorsa, uygular ve sizi de bilgilendirir.

Kedi Dış Parazit İnsana Geçer Mi?

Kedilerde dış parazit belirtileri görüldükten sonra veteriner hekime götürmeniz gerekir. Veteriner hekim, size de bulaşmaması için neler yapıp neler yapmayacağınız gerektiğini tarafınıza iletir.

 • Kedilerde bulunan dış parazit, insana geçebilir. Fakat size geçmemesi için yeterli hijyen koşullarını sağlamanız gerekiyor.
 • Kedinizle olan temasınızda hijyen koşulları hem sizin, hem de onun için önemlidir.

Kedilerde Dış Parazit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kedilerde dış parazit belirtileri ile karşılaşmamak için 3 aylık periyotlar doğrultusunda, dış parazit aşısı yapılmaktadır.

Dış parazit aşısı; Kedinizin aşıya yaklaşımına ve yaşam şekline göre değişir. Bazı kedilerde iki ayda bir uygulanabilir. Bazı kedilerde bu süreç, uzar.

 • Kedilerde yapılan dış parazit aşıları, veteriner hekimin kontrolü doğrultusunda yapılır. Kişisel olarak yapılması, doğru değildir.
 • Veteriner hekim dış parazit belirtilerini onayladıktan sonra bu rahatsızlığın artmaması için farklı işlemlerde uygulayabilir. Kedinizin ev içerisindeki yaşam koşulları ve nelerle beslendiği de, kesinlikle önemlidir.

Kedilerde Dış Parazit Neden Olur?

Kedilerde dış parazit, ilk olarak yaşam koşulları ile ilişkilidir. Sonrasında beslenme önemli bir durumdur. Ve buna benzer birçok etmen dış parazit sorununu getirir.

 • Kedilerde dış parazit belirtileri, her kedi de farklı şekilde görülmektedir. Isırma veya tırmalama sonucu size de geçmesi mümkün.
 • Ev içerisinde kedinizle beraber farklı hayvanlar varsa, onların da bu durumla karşı karşıya kalması görülür.
 • Kedilerde dış parazit çoğu zaman hijyenik koşullar yeterli düzeyde sağlanmazsa, görülmektedir.

-NOT- Hijyenik koşullar hem ev içerisinde onun bulunduğu alan için geçerlidir. Hem de beslenmesi açısından yaşanır.

Tüm hareketleri ve tatlılıkları ile ne kadar huysuz olsalar da sevimli kediler, her zaman için içinizi ısıtıp en yakın dostunuz olmayı başarmaktadır. Siz de yakın bir dost arıyorsanız patilendim.com web sitemizde ilanlarımız bulunmaktadır.

Haber Yorumları