Kedilerde Doğum Belirtileri

25 Aralık 2021
Kedilerde Doğum Belirtileri

Kedilerde doğum belirtileri hem fiziksel, hem de davranışsal olarak değişir. Fiziksel olarak değiştiğinde anlamayabilirsiniz. Davranışlarının da gelip geçici olduğunu düşünmeniz gayet olağandır.

 • Özellikle ilk kez kedinizin anne olma sürecine tanıklık ediyorsanız, karşılaşacağınız durumlar sizi şaşırtabilir.
 • Anne kedi, doğumu ile ilgili bakımlarını kişisel olarak kendisi yapabilir. Fakat burada işini kolaylaştırmak için yardım edeceğiniz etmenler mevcut. 

Kedilerde Doğum Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde doğum belirtileri gösteren, bazı etmenler mevcut.

İlk aşamada;

 • Kızgınlık döngüsü sona erer. Kızgınlık döngüsü yani çiftleşme sürecinde kediniz hamile kaldıysa, belirli süreden sonra meme uçları şişerek daha koyu ve kırmızı bir renk alır.
 • Gebe bir kedi gün içerisinde tükettiği yeme ve içme dışında, harici olarak daha fazla yemek isteyecektir özellikle 5 yavrusu olan kediler için bu durum gayet normal.

Kedinizin hamile olduğunu biliyorsanız; Davranışları, çok fazla yemek yemesi, meme uçlarındaki şişkinlik ve kırmızı renk sizi şaşırtmaz.

 • Fakat kedilerde   gebelik süreci ile ilgili detayları bilmiyorsanız, kendiniz müdahale etmeden veteriner muayenesine götürmeniz gerekiyor.

-NOT- Veteriner gerekli kontrolleri yaptıktan sonra size kedinizin hamile olduğu, müjdeli haberini verir. Bu süreçten sonra doğru kontroller ile beraber kedinizin normal bir şekilde süreci atlatmasına, yardımcı olursunuz.

Veteriner hekim neler yapıp, neler yapmayacağınızı tarafınıza iletir.

Kedilerde Davranışlar Hamileyken Değişir Mi?

Kedilerde doğum belirtileri için yalnızca fiziksel olmadığını, en başta söylemiştik. Davranışları da kesinlikle değişir. Özellikle kedinizin cinsine göre farklı davranışlar göstermeye başlaması, mümkün.

Çarpıcı bir değişiklik görebilirsiniz!

 • Birdenbire sizden uzak olan kedinizin, sevecen davranışlar göstermesi ya da her daim dibinizden ayrılmayan kedinin de sizden uzaklaşması gibi zıt davranışlarda mümkün.
 • Kediniz bu süreçte arkadaş canlısı olabilir.
 • Karnı belirginleşmeye başlayınca saldırganlaşır. Bu yaşanılan durumların her biri, normal davranışlardır.

Endişelenmeyin! 

Kedilerin Doğum Sancısı Ne Kadar Sürer?

Kedilerde doğum belirtileri yaşandıktan sonra artık yeni yavrularıyla, kavuşma zamanı!

 • Doğum sancıları başladıktan sonra kediniz doğurmaya başlar. İlk yavrunun gelmesi yaklaşık 4 saati bulur.
 • Yavrular doğarken, her yavrunun doğumu arasında 30 ile 60 dakika arasında zaman mevcuttur. Bu sürecin uzayabilmesi mümkün. Yaklaşık 2 saate kadar uzayabilir.

Bu süreçte kediniz, sepetinden ya da ev içerisinde ona ait alan neresiyse buradan ayrılmaz.

 • Doğum sancısı ile ilgili belirtiler yaşamaya başladığı anda kendiniz müdahale etmekten korkuyorsanız, hemen onu sepeti ile beraber veteriner hekime götürmelisiniz.

Çok fazla vakit kaybetmek doğru değildir.

Kedilerde Doğum Kasılmaları Nasıl Olur?

Kedilerde doğum kasılmaları, dakikalık olarak başlar. Bu süreçte kediniz kasılma etkisiyle miyavlayabilir.

 • Yüksek sesli miyavlamayla, sanki sizinle konuşuyormuş gibi sesler çıkarması mümkün. Fakat bulunduğu yerde hareket etmeden kalırlar.

Bu süreçten sonra da, doğum başlar.

Güzeller güzeli bir kızınız ya da yakışıklı bir pati dostunuz olmasını istiyorsanız ırkına, cinsiyetine göre ayrılan ilanlarımızın her biri patilendim.com web sitemizde bulunuyor. Sizde hemen dostunuza kavuşmak için tıklayın

Haber Yorumları