Kedilerde Fib

26 Aralık 2021
Kedilerde Fib

Kedilerde fib hastalığı, evcil kedi ve her evcil kedi familyasında görülen bir durumdur. Dünya çapında yaygın bir hastalık olduğunu, söyleyebiliriz.

 • Yavru kedilerden itibaren yetişkin kedilerin her birinde, yaşanılır. Hayati tehlike oluşturan bir rahatsızlıktır. Gerekli önlemler alınmazsa, ölümcül olabilir.

Peki, kedilerde fip hastalığı nedir ve nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Detaylar yazımızda..

Kedilerde Fip Hastalığı Nane Neden Olur?

Kedilerde fib hastalığı, viral bir enfeksiyondur. Bağırsaklarda bulunan semptomlardan dolayı kaynaklanır.

 • Kedilerde bulunan fib hastalığı diğer bir ifade ile korana rahatsızlığıdır. Fakat insanlarda bulunan korona ile kesinlikle benzerlik taşımaz.
 • Kedinizin iç organlarına bulaşarak mutasyona uğrar ve öldürücü bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz.

Fip hastalığı için belirtiler mevcuttur!

Bu belirtilerden iki ya da daha fazlası görüldüğü zaman anlık olarak müdahale uygulanmalı.

 • Veteriner muayenesinde düzenli olarak, kedinizin kontrol edilmesi gerekiyor. Fip hastalığı ve beraberindeki birçok hastalık, bu kontroller ile beraber önlenir. 

Hangi Kedi Irkları Fip Hastalığına Karşı Daha Duyarlıdır?

Kedilerde fip hastalığı bakıldığı zaman kedi ırkı, yaşam koşulu, cinsiyeti fark etmeden her birinde görülür. Fakat bazı ırklarda bakıldığı zaman gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 • Scottish fold
 • Birman
 • Himalayan
 • Habeş
 • Devon rex gibi kedi ırklarında gelişme olasılığı, diğer bilinen kedi ırklarına göre daha fazladır.

-NOT- Çoklu kedi ortamlarında fip hastalığı, daha fazla yaşanabilir. Özellikle erkek kediler, dişi kedilere göre bakıldığı zaman bu hastalığın fiziksel olarak özellikleri açısından daha yatkındır.

Fip hastalığı için net bir tedavi yöntemi bulunmaz!

Fakat doğru tedavi yöntemleri ile kedinizin daha az ağrı çekmesi sağlanır. Sizin de sahibi olarak onun bu ağrılı serüveninde, veteriner kontrollerini çok iyi yaptırmanız gerekiyor.

-NOT- Veterineriniz bu süreçte hangi ilaçları kullanıp, kullanmayacağınız konusunda sizi bilgilendirir. 

Kedilerde Fip Hastalığı İçin Tedavi Var Mıdır?

Kedilerde fip hastalığı olduğu zaman sahiplenin en çok merak ettiği konular arasında fip hastalığı için bir tedavi olup, olmayacağıdır.

Fip hastalığı, erken tedavi yapılmadığı takdirde ölümcül bir hastalıktır.

DİKKAT! Yani kediniz 24 saat içerisinde hayatını kaybeder. Spesifik bilinen bir tedavisi bulunmaz.

 • Belirtileri net olarak görülmediği için hastalığa dair belirtilere göre uygulanabilecek tedavi olduğunu, söyleyemeyiz. Fakat kedinizin bu süreçte yaşam kalitesini artırmak ve oluşan semptomları geçici olarak bastırmak için veteriner kontrolünde, belirli uygulamalar yapılır.

TAVSİYE! Kişisel olarak kedinize iyi geleceğini düşündüğünüz farklı ürünleri vermeniz, doğru değildir. Bu kedinizin hayati tehlikesini, daha fazla arttırır. Yalnızca bu süreçte yapılması gereken veteriner kontrolündeki detaylara dikkat edilmeli.

 • Kedinize her zamankinden daha fazla ilgi gösterip, yanında olmalısınız.

Hassas bir süreçtir!

-NOT- Siz onun yanında olursanız, kendini güvende hisseder. Huzurlu olur.

Çocuklarınız için yeni bir arkadaş, kendiniz için evde sevimli bir neşe kaynağı istiyorsanız patilendim.com web sitemiz bünyesinde ilanlarımız bulunmaktadır. İlanlarımız kedi veya köpek ırklarına göre değişmektedir. Dilerseniz tek bir tıkla göz atıp inceleyebilirsiniz.

Haber Yorumları