Kedilerde Fip Hastalığı

25 Aralık 2021
Kedilerde Fip Hastalığı

Kedi sahipleri olarak en çok endişelendiren ve korkutan hastalıklar arasında, fip hastalığı bulunur.

  • Fip hastalığı kedilerde, mutasyona uğrayarak oluşan bir rahatsızlıktır.  İnsanlarda  olan korona ile kedilerde oluşan koronavirüs, farklıdır.

Peki, kedilerde fip hastalığı nedir ve neden olur?

Kedilerde Fip Hastalığı Neden Olur?

kedilerde fip hastalığı, minik dostlarımızda sıklıkla görülen bir hastalıktır. En temel sebebi ise coronavirüs. Fakat bu koronavirüs, insanlarda olan covid-19 hastalığından tamamen farklı bir rahatsızlıktır.

Kedilerde yaşanabilen koronavirüstür!

  • Kedilerde oluşan koronavirüs rahatsızlığı, genel olarak ishal dışında farklı sorunlara sebep göstermez. Fakat bu virüs öyle kötü bir virüstür ki, kedinize ulaştığı zaman spesifik özellikle vücudunda farklı virüsler oluşturur. Ve virüslerle etkileşime girer. Bu da kedilerin %10’un da neredeyse ciddi hayati durum teşkil eder.

Mutasyona uğrayan bir virüs türüdür!

  • Bulaşıcı olmasa da, hayati önem taşır. Fip hastalığına yakalanılmasındaki en temel unsurlar, bağışıklık sistemidir. Kedinize fip hastalığı ile ilgili belirtilerden herhangi biri görüldüyse, kesinlikle veteriner muayenesine alınmalı. 

Kedilerde Fip Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde fip hastalığı, çeşitli belirtilerle bulunur. Fakat belirgin semptomları olduğunu mevcut. Tıpkı insanlarda olduğu gibi soğuk algınlığında yaşanan belirtiler, görülür. Bu belirtileri gördükten sonra çoğu zaman geçici olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ilerleyen süreçlerde ishal gibi sindirim sorunlarını beraberinde getirir.

  • Minik dostlarımızın %10’unda fip rahatsızlığı gerçekleşir. Islak ve kuru olmak üzere iki formda yaşanır. Kilo kaybı, ateş, iştahsızlık ve depresyon en genel semptomlarıdır.
  • İlk zamanlarda bu şekilde görülür. Sonrasında ciddi belirtileri oluşmaya başlar. 

Kedilerde Fip Hastalığındaki Kuru Form Nedir?

Kedilerde fip hastalığı kuru formda olduğu zaman kan damarlarının çevresinde, iltihaplı enfeksiyonlar meydana gelir. Bunlar beyin, böbrek, karaciğer ve akciğere ulaşarak ciddi zararlar meydana getirir.

  • Kuru formdaki hastalığına yakalanan kediler, davranış olarak anormallikler gösterir. Nöbetler geçirmeye başlarlar. Aşırı kilo kaybı, çok fazla susama, çok sık idrara çıkma gibi belirtileri de vardır.

Kedilerde Fip Hastalığındaki Islak Form Nedir?

Kedilerde ıslak formdaki fip hastalığı, pati dostunuzun karnının iç bölgesinde yaşanır. İç bölgesinde sıvı birikimi meydana gelir. Bunun sonrasında ise göbekte şişlik ile kendisini gösterir.

  • Kedinin göğsünde sıvı biriktiği için nefes almada zorluk yaşar. Islak formu, kedinin kan damarından hasara uğramasına neden olur.
  • Göğüs ve karın bölgesinde de sızıntı meydana getirir. Kediniz acı acı miyavlamaya başlar. Bu da kuru formda olduğu gibi kesinlikle ciddi bir rahatsızlıktır.

Kedilerde fip hastalığı erken tedavi ile önlenir!

Fakat erken tedavi alınamazsa, beraberinde ciddi problemleri getirir. Belirttiğimiz bu belirtilerden iki ya da daha fazlasını gördüğünüzde geçici olduğunu düşünmeden hemen veteriner muayenesine götürmeniz gerekiyor.

Yumuşacık tüyler, minicik dil ve burun, her daim sizin ilginizi isteyen sevimli dostlarınızla yaşama fikri kesinlikle çoğunluğun hayalidir. Siz de bu hayalinizi patilendim.com web sitemizi ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz. Sistemimiz bünyesinde farklı türlere ait, kedi ırklarımız mevcuttur. Tek bir tıkla göz atmanız mümkün

Haber Yorumları