Kedilerde Gençlik Hastalığı

25 Aralık 2021
Kedilerde Gençlik Hastalığı

Sevimli patileri ile her daim peşinizde pıt pıt sizi takip eden, sizinle oyun oynarken keyifli dakikalar geçiren kediniz, her zaman bu kadar keyifli olmayabilir. Belirli rahatsızlıklar yaşamaları mümkün.

 • Bu rahatsızlıklarla karşılaştığınızda korkuya ya da endişeye kapılmadan, yapılması gerekenleri en erkenden yapmalısınız. Böylelikle risk teşkil eden rahatsızlıklar, kısa sürede önlenir.
 • Risk teşkil eden rahatsızlıklar arasında gençlik hastalığı da bulunuyor.

Kedilerde gençlik hastalığı nedir ve neler yapılması gerekiyor? Her birini, yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Kedilerde Genç Hastalığı İyileşir Mi?

Kedilerde genç hastalığı, diğer bir ifade ile kedilerde gençlik hastalığı olarak bilinmektedir.

Viral bir hastalıktır!

Kesin bir tedavisi bulunmayan fakat doğru aşamalarla uygulanan erken tedav, kedinizin daha az acı çekerek yaşamaya devam etmesine neden olur. Burada bir süreç mevcuttur. Bu süreç akut dönemidir.

 • Akut dönemi kedinizde gençlik hastalığı varsa, bu süreçte herhangi bir problem olmadığı takdirde getirilen bir dönemdir. Fakat akut dönemi riskli geçtiyse, ciddi oranda farklı rahatsızlıklar yaşanması da mümkün. Kedilerde gençlik hastalığının iyileşmesi için gençlik aşısı bulunur.
 • Minik dostlarımızın, aşı takviminde bulunan bir aşı türüdür. Gençlik aşısını kedinize yaptırmadan önce veteriner bilgisi dahilinde yaptırılmalıdır.

Gençlik hastalığına yakalanmasını, bu şekilde önleyebilirsiniz. Çok geç kalmadan bir veteriner hekime kontrole gidip, gençlik aşısıyla ile ilgili detayların her birini alabilirsiniz.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde gençlik hastalığı, çeşitli belirtilerle anlaşılabilir. Fakat bu belirtiler çoğu zaman gözle görülemez ya da çoğu zaman basit hastalık olarak tanımlanabilir. Basit bir hastalık olarak tanımladığınızda, gençlik hastalığının erken teşhis edilmesinde zaman kaybetmiş olursunuz. Sevimli kedilerde en sık rastlanılan rahatsızlıklar arasındadır.

Kediniz de gençlik hastalığı varsa;

 • İştahsızlık
 • Ateşin yükselmesi
 • Kusma
 • Ve ishal ilk izlenim gösteren, belirtilerdir.

DİKKAT! Sonrasında akut olarak gelişen, ilk 24 saat mevcuttur. Bu ilk 24 saat içerisinde ölüm yaşanmazsa, sonrasında bu belirtiler tekrardan gözlenir. Fakat bu belirtiler ardından kesinlikle veteriner muayenesine kedinizi götürmeniz gerekir.

 • Belirtiler çoğu zaman akut olarak gerçekleşen, ilk 24 saatten sonra da görülebilir. Öncesinde de görülmesi mümkün.

Kedinizin cinsine, ırkına, yaşına, yaşam koşullarına ve birçok etmene göre farklılık sağlar.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kedilerde gençlik hastalığı, önceden önlenmek istenildiği takdirde gençlik aşısı bulunur. Gençlik aşısını kedinize doğru zamanlarda yaptırdığınız takdirde hastalığın önlenmesinde yardımcı olursunuz.

 • Kedilere yaklaşık 7 ve 10 haftalıkken uygulanan bir aşıdır.
 • Her yıl tekrarlanan bu aşı, kedinizi gençlik hastalığı ile beraber diğer hastalıklara karşı korur.

Peki, kedinizin ne zaman aşı olması gerektiğini bilmiyorsanız kafanıza göre bir aşı programı oluşturmak, doğru değildir.

 • Veteriner hekimlerle irtibata geçip, kedilerde gençlik hastalığı ile ilgili detayları öğrenin. Aşılar veteriner bilgisinde yaptırıldığı zaman daha sağlıklı olur.

Kendiniz ya da çocuklarınız için yeni can yoldaşı, arkadaş ve birçok anı paylaşabileceğiniz dost arıyorsanız patilendim.com web sitemizi inceleyebilirsiniz. İlanlarımız sunulmaktadır

Haber Yorumları