Kedilerde Göz Akıntısı

4 Aralık 2021
Kedilerde Göz Akıntısı

Kedilerde göz akıntısı olması genellikle normal bir durum olarak görülse de bazı durumlarda hastalık belirtisi olabilir. Minik dostlarımızın göz sağlığına oldukça dikkat etmeliyiz. Kedilerde göz akıntısının temel sebebi gözü toz ve pisliklere karşı korumaktır. Bu akıntılar gözü mikroplardan temizler ve nemli kalmasını sağlar.

Kedilerde Göz Akıntısı Normal mi?

Tüylü dostlarımızın gözleri oldukça narindir. Bazen çapak oluşumuyla gözde akıntı görülebilir ve endişelenecek bir durum değildir. Ancak kedilerde göz akıntısı bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Alerjiden veya ciddi bir problemden kaynaklı olabilir. Bu aşamada belirtileri gözlemleyerek hastalığı doğru teşhis etmek ve vakit kaybetmeden tedavi uygulamak oldukça önemlidir. Ayrıca kedinizi kaliteli mamalarla beslemeniz içerdiği vitaminlerden dolayı göz sağlığı açısından önemlidir. Bu durumların önüne geçmek için kedinizi kalitesiz mamalarla beslemekten kaçınmalı ve bağışıklıklarını güçlendirmek için aşılarını ihmal etmemeliyiz.

Kedi Yavrularının Gözleri Neden İltihaplanır?

  • Kuru göz: Kedinizin gözlerinde göz yaşı eksikliğinden dolayı kuruluk oluşabilir. Bu durum gözlerin iltihaplanmasına, ilerlemesi halinde körlüğe bile neden olabilir.
  • Göz travmaları: Minik dostunuz gözüne darbe aldığında gözü hasar görebilir ve gözlerini kısarak bakmalarına sebep olabilir.
  • Göz nezlesi (konjonktivit-pembe göz): Kedinizin her iki gözünün de şiş ve kızarık olmasına neden olur. Müdahale edilmediği taktirde akıntı devam eder ve koyu sarımsı bir renk alır.
  • Tıkalı göz yaşı kanalları: Kedilerde tıkalı göz yaşı kanalları aşırı göz akıntısına neden olmaktadır.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları (kedi gribi): En sık rastlanan nedenlerden birisidir. Virüslerden kaynaklı göz akıntısı oluşturur.
  • Keratit: Kedilerde kornea dokusunun iltihaplanması sonucu oluşur. Göz oldukça bulanık görülür ve tedavi edilmemesi durumunda kornea delinebilir.

Kedilerde Göz Akıntısı Nasıl Geçer?

Kedilerde göz akıntısı sorununun neden kaynaklandığını bulmalı ve ona göre tedavi uygulamalısınız. Kedinizin gözünde çapaklanma fark ettiyseniz kaynamış ve soğutulmuş ılık suyu veya çayı bir pamuğa dökerek kedinizin gözünü silebilir ve dezenfekte edebilirsiniz. Eczaneden alacağınız göz damlası da sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Temizlenmeyen çapaklar enfeksiyona neden olabilir ve bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yaratır. Steril bir kedi göz temizleme mendili ile gözdeki çapakları kolayca temizleyebilirsiniz. Sorunun ilerlediğini gördüğünüzde vakit kaybetmeden veterinere gitmelisiniz. Minik dostlarımızın gözleri oldukça hassas olduğundan tedavi için geç kalınırsa göz kaybına neden olabilir.

Kedimin Gözleri Çok Çapaklanıyor Neden?

Minik dostlarımızın gözlerinde çapaklanmayı önlemek için bakımlarını doğru bir şekilde yapmamız gerekir. Göze toz veya yabancı cisim kaçması, viral enfeksiyonlar, bakteriler, soğuk havalar ve kedinin bakımsız kalması gözde çapaklanmayı arttıran nedenlerden birkaçıdır. Kedimizi bu etkenlere karşı korumalı, kontrollerini düzenli yaptırmalı ve bakımlarını aksatmamalıyız. İhmalimiz sonucunda kedilerde göz akıntısı görülebilmektedir.

Kedi Gözü Enfeksiyonu İnsana Bulaşır mı?

Can dostlarımızdan paraziter hastalıklar hariç başka hiçbir hastalık insana bulaşmamaktadır. Pembe göz olarak da bildiğimiz konjonktivit insandan insana oldukça bulaşıcıdır ancak kediden insana bulaşma görülmez. Ancak kediler birbirlerine bulaştırabilmektedirler. Evinizde birden fazla kedi besliyorsanız bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kedim Kör Olabilir mi?

Kedilerde körlük doğuştan olabildiği gibi yaşlılığa veya geçirdiği ciddi bir hastalığa bağlı olarak sonradan da gelişebilir. Özellikle çoğu yaşlı kedide görme yetisi sonradan azalmaya başlayabilir. Kedinizde gelişen göz enfeksiyonu tedavi edilmezse körlüğe sebep olabilir. Görme yetisi azalan kediler eşyalara çarparak yürüyebilir, mama ve su kaplarını bulmakta zorluk çekebilir ya da normal davranışlarında değişiklik olabilir. Kedinizde böyle bir durum gözlemlediğinizde kedinizin gözbebeklerini kontrol edin. Herhangi bir bulanıklık, kızarıklık veya orantısızlık gördüğünüzde veterinerinize gitmelisiniz. Ayrıca kör kediler, onlara konforlu bir alan sunduğumuzda ve kendilerini güvende hissetmelerini sağladığımızda hayatlarını mutlu bir şekilde devam ettirebilirler. Elbette bol bol sevgi göstermek de oldukça önemlidir.

Haber Yorumları