Kedilerde Göz Enfeksiyonu

26 Aralık 2021
Kedilerde Göz Enfeksiyonu

Minik patileri ve sevimli suratları ile kedilerimiz, her daim sağlıklı olmayabilir. Burada mevsimsel geçişler ya da diğer etmenlerden kaynaklı olarak problemler görülebilir. Bu problemler arasında, kedilerde göz enfeksiyonu da mevcuttur.

 • Kedilerde göz enfeksiyonu sonrasında doğru tanılar ve doğru tedaviler uygulanırsa, kısa sürede önlenir.

Peki, kedilerde göz enfeksiyonu nedir ve nasıl geçer?

Kedilerde Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Kedilerde göz enfeksiyonu;

 • Göz damlası
 • Veya bir veteriner hekimin önerisi ile uygulanan merhem tedavisi ile geçmektedir.

Genel olarak göz damlası ve merhem ile tedavi edilen göz enfeksiyonlarının, iyi yanıt verdiğini söyleyebiliriz. Fazla ağrı olursa ya da kedinize körlük riski varsa, göz damlası ve merhem ile kişisel olarak tedavi etmeden önce veteriner hekime danışmanız gerekir.

 • Veteriner hekim kedinizin cinsine, gözünde bulunan enfeksiyona ya da yaptığı tanılara göre başka tedaviler uygulayabilir.

Gerekirse kedinizin gözünden ameliyat olması da mümkündür. Bu yüzden her daim veteriner hekime danışmakta fayda var.

Kedilerin Gözü Neden İltihaplanır?

Kedilerde göz enfeksiyonu;

 • Yetişkin kedilerde görülse de,
 • Yavru kedilerde de görülmesi mümkün.

Yavru kedilerde genel olarak gözde irin birikmesi, meydana gelir. Bu daha çok 1 ya da 2 aylık kedi yavrularında görülmektedir.

İltihaplanmanın sebebi; Viral hastalıklardan dolayı kaynaklanıyor. Göze değen yabancı cisimler, yaşam koşulları veya buna benzer her türlü etmen, iltihaplanmayı meydana getirir.

 • Kedilerde oluşan göz iltihaplanmaları veya diğer bilinen göz hastalıklarının tedavi tedavisi mümkündür. Burada sahibi olarak sizin yapmanız gereken, erken teşhisle direkt olarak veteriner muayenesine kendinizi götürmeniz.

Kedi Göz Enfeksiyonu İnsana Bulaşır Mı?

Kedilerde göz enfeksiyonu, bulaşıcıdır. Fakat bu bulaşıcılık insanlara değil, ev içerisinde farklı hayvanlar varsa onlara da geçmesi mümkün. Bu yüzden kedinizde gözle ilgili bir hastalık varken, dikkat etmeniz gereken en önemli detay hijyendir.

 • Kedinizin gözüne uygulamanız gereken, hijyenik tedaviler mevcut. Bunları veteriner hekime danıştıktan sonra öğrenebilirsiniz.
 • Sizin de kedinizin gözüne damla damlatırken ya da herhangi bir merhem sürerken eldiven kullanmanız, çok fazla temas etmemeniz gerekiyor.
 • İnsanlara bulaşmaz ama riski de önlemek için mesafeli olmanız, bu süreçte önemlidir.

-NOT- Ne kadar doğru adımları uygularsanız, herhangi bir sorunla karşılaşmadan kısa sürede kedinizde oluşan göz enfeksiyonu sona erer. Evinizde farklı hayvanlar varsa, çok fazla yan yana olmamalarına dikkat etmekte de fayda var.

İnsan Göz Damlası Kedilerde Kullanılır Mı?

Kedilerde göz enfeksiyonu olduğu zaman çoğunluğun en merak ettiği konu, kendi göz damlasını kedileri için uygulayıp uygulamamadır.

 • Fakat bu konuda eğer ki veteriner hekiminizin onayı olmadan kendi göz damlanızı kedileriniz içinde kullanırsınız, körlük riski mevcuttur.

Kediler için geçerli olan göz damlaları mevcut!

 • Doğru ürünleri kullanmanız gerekiyor. İnsanlarda kullanılan göz damlası, kedilerde kullanılmaz. İstenmeyen sonuçları beraberinde getirir.

Kendinize ait yaşam alanınızdan küçük bir alan ayırıp, yeni bir pati dostu istiyorsanız patilendim.com web sitemiz en ideal adres! Sitemiz bünyesinde kedi ve köpek ırklarına ait birçok ilan bulunuyor. Dilerseniz, göz atıp inceleyebilirsiniz

Haber Yorumları