Kedilerde Göz Şişmesi

7 Aralık 2021
Kedilerde Göz Şişmesi

Minik dostlarımızın bu hastalığa yakalanma riski oldukça fazladır. Ancak doğru tedaviyle kolayca iyileşen bir hastalıktır. Kedilerde göz şişmesi göz sağlığı için oldukça önemlidir. Kedinizin gözünde bir anormallik fark ederseniz hastalığı erken teşhis etmek açısından belirtileri yeterli gözlemlemeniz gerekmektedir. “Peki kedilerde göz hastalığı belirtileri nelerdir, neden olur?” diye merak ediyorsanız birlikte inceleyelim.

Kedilerde Göz Enfeksiyonu Neden Olur?

Özellikle yeni doğmuş yavru kedi ve sokak kedilerinde sık görülen göz enfeksiyonu kedilerde göz şişmesi sorununa sebep olabilir. Göz enfeksiyonları, gözdeki travmalardan veya kum, kir, toz gibi yabancı cisimlerden kaynaklanabilir. Yeni doğmuş yavru kediniz, annesinde doğum sırasında vajinal enfeksiyon var ise buradan göz enfeksiyonu kapabilir. Göz enfeksiyonu düzenli bakım isteyen bir süreçtir. Kedilerde göz enfeksiyonu tedavi edilmediği sürece ciddi hastalıklara yol açabilir ve oldukça ağrıya sebep olur. Hatta körlüğe kadar bile gidebilir. Körlüğün yanında göz enfeksiyonunun sebep olduğu hastalıklar arasında konjunktivit, keratit (kornea iltihaplanması), gözde irritasyon, korneal ülser, glokom ve katarakt da bulunur.

Gözü İltihaplı Kediye Ne Yapılır?

Kedilerde göz iltihabı erken teşhis edildiğinde kolay tedavi edilen bir problemdir. Minik dostunuzun enfeksiyonu ilk aşamada ise göz ve göz çevresi solüsyonla evde tedavi uygulayabilirsiniz. Eğer solüsyon bulunmuyorsa kedinizin gözünü bir pamuk yardımıyla ılık çay veya kaynatılmış ılık suyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu sayede kedinizin gözündeki çapak, akıntı ve enfeksiyonlar temizlenmiş olur. Ancak göz enfeksiyonu ilerlemişse veteriner hekiminizin uygulayacağı tedavi sonuç almayı hızlandıracaktır. Veterineriniz göz damlası veya merhem reçete edebilir. Bu süreçte iyileşme sürecini hızlandırmak için göz temizliğini ihmal etmemek ve belirtileri iyi gözlemlemek gerekir. Kedilerde göz hastalıkları belirtilerini merak ediyorsanız beraber inceleyelim.

  • Kedilerde göz şişmesi
  • Gözde irritasyon
  • Göz içinde kızarıklık
  • Aşırı sulanma
  • Korneada bulanıklık ve göz renginde değişiklik
  • Bulanık görme
  • Şaşılık
  • Gözlerin köşesinde kabuklu veya kuru kalıntılar
  • Bir veya iki gözün kapanması

Kedi Göz Enfeksiyonu İnsana Bulaşır mı?

Minik dostlarımız, gözleri oldukça hassas canlılardır. Kedilerde göz şişmesi ve kızarıklık göz enfeksiyonunun başlıca belirtilerindendir. Sadece kedi göz hastalıklarından olan pembe göz olarak da bilinen konjunktivit, kediler arasında bulaşıcıdır. Ancak asla insanlara bulaştırma gibi bir durum söz konusu değildir. Kedilerden insanlara geçen bulaşıcı hastalıklar parazitler sayesinde gerçekleşir. Böyle bir durum olmadığından göz enfeksiyonu insana bulaşmamaktadır.

Kedinin Kör Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kedilerde tedavi edilmeyen ve oldukça ilerleyen göz hastalıkları körlüğe neden olmaktadır. Ayrıca yaşı ilerleyen kediler de görme yetisini yavaş yavaş kaybedebilmektedir. Böyle bir durumda kediniz dikkatsiz ve dengesiz sendeleyerek yürümeye başlayabilir. Eşyalara çarpması artabilir ya da ani hareketlere karşı şaşırabilmektedir. Kedinizde yaşanan bu davranış bozuklukları körlüğe işaret edebilir. Kör kediniz için kendini güvende hissetmesi ve şefkat görmesi oldukça önemlidir. Onun rahat edeceği bir ortam hazırlamalı ve tüm riskleri ortadan kaldırmalısınız. Minik dostunuzun pusulası siz olmalısınız. Unutmayın bu durum her ne kadar zor olarak görülse de alışmanız gereken bir durumdur. Kediniz kör olabilir ancak bu hayatını devam ettiremeyeceği anlamına gelmez. Gayet sağlıklı ve mutlu bir şekilde geri kalan hayatını sizin de yardımınızla sürdürebilir.

Kediler Neden Gözlerini Kısar?

Sevimli dostlarımız sevgisini konuşarak belli edemese de gözlerini kısarak “seni seviyorum” diyebilirler. Bu durum ikinizin arasındaki iletişimi güçlendirmek ve bağ kurmak için oldukça hoş bir şeydir. Araştırmalara göre yavaşça göz kırpma davranışı kedilerde gülümseme olarak değerlendirilmektedir. Ve kediler de kendilerine bu şekilde yanaşan insanları daha çok benimsiyor. Kedinizin göz hareketlerini inceleyerek davranışlarını anlamanız mümkün olmaktadır. Mesela bir noktaya odaklanıp göz bebekleri büyüyorsa ilgisini oldukça çekmiş ve birazdan saldırıya geçecek demektir. Ya da gözleri yarım kapalıysa uykusu olduğunu gösterir. Sizi sevdiğini söylemesi için gözlerini kısması veya yavaşça göz kırpması etkili olacaktır.

Haber Yorumları