Kedilerde Hamilelik

25 Aralık 2021
Kedilerde Hamilelik

Henüz sevimli yavru iken evinize aldığınız minik kızınız, artık büyüdü ve anne oldu! Onun bu hamilelik sürecinde;

 • Davranışları
 • Beslenmesi
 • Aktiviteleri gibi birçok ihtiyacı sahibi olarak sizin sorumluluğunuzdadır.

Kedilerde hamilelik ırkına, yaşam koşullarına, beslenme koşullarına göre değişir.

Fakat en başta da söylediğimiz gibi en büyük görev, sizin!

 • Özellikle karnı çok fazla belirginleşip, hareket edemeyecek duruma geldiğinde onun psikolojik açıdan kendisini rahat hissetmesi için bilmeniz gereken detaylar mevcut.

Kedilerde hamilelik nedir? Peki, bu süreçte neler yapılması gerekiyor? Detayların her biri yazımızda.

Kedimin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kedilerde hamilelik, fiziksel özelliklerle belirginleşir.

İlk olarak;

 • Meme uçlarında şişlik ve daha koyu olduğunu görebilirsiniz. Meme uçları kırmızı bir renk alır ve şişmeye başlar.
 • Hamile kedilerde yemek yeme isteği daha fazla artarak, doğuma 1 ya da 2 hafta kala bu durumun daha da arttığını görmeniz mümkün. Fakat kedinizin cinsine göre değişebilir.
 • Yaklaşık 5 hafta sonrasında kedinizin şişen karnı, daha fazla belirginleşir ve bu belirginleşmeden sonra da doğum yapıncaya kadar olan süreçte büyümeye devam eder. Çoğu zaman kedinizin karnı çok fazla belirginleşince, korkabilirsiniz.

-NOT- Endişeye düşmeniz gayet normal. Fakat bilmeniz gerekiyor ki kedilerdeki hamilelik, her kedi de aynı şekilde yaşanılmaz. Bazı kedilerde karnı az bir miktar da belirginleşir. Bazılarında ise hareket edemeyecek hale gelir.

Kediler Çiftleşince Hemen Hamile Kalır Mı?

Kedilerde, kızgınlık dönemi bulunur.

Kızgınlık dönemi; Dişi ve erkek kedilerin çiftleşmeye hazır olduğu bir dönemdir. Özellikle bu dönem, dişi kediler için önemlidir. Dişi kediler çiftleşmeye hazır olduğu takdirde erkek kediyi etkilemek için çeşitli davranışlar sergiler.

Dişi kedilerde kızgınlık süreci, ortalama 12 günde tamamlanır.

 • 24 saat içerisinde 3 ya da 4 kez çiftleşen bir kedi hamile kalır.
 • Gebelik süresi yaklaşık olarak 58 ve 62 gün arasında değişir. Fakat bu sürecin uzaması mümkün. Bu detayı bilmekte de fayda var.

Kedilerde hamilelik sonrası doğumda yavru sayısı, 1 ile 5 arasında değişir. 5 yavru olduğu zaman karnının çok fazla belirginleşmesinden de anlayabilirsiniz.

Hamile Kedilerde Karın Ne Zaman Büyümeye Başlar?

Kedilerde hamilelik süreci, 5 haftadan sonra karnın belirginleşmesi ile ortaya çıkar.

 • İlk başlardaki sergilediği davranışlar, hamile olup olmadığının göstergesi değildir. Bu durumda siz de onun sahibi olarak hamile mi, bilemezsiniz.
 • 3 hafta itibariyle karnı büyür. Meme uçlarının rengi değişir. 5 haftadan sonra ise doğuma kadar karnı, net olarak belirginleşir.

Kediniz bu süreçte karnına dokunulmasına izin vermez!

Ne kadar sahibi olsanız da, kendisini güvende hissetmez.

DİKKAT! Bu yüzden özellikle 4 hafta itibariyle, onunla çok fazla temas etmemeniz daha doğrudur. Aksi takdirde saldırganlaşır ve bu durum yavrularına da zarar verir. 

Minicik burnu ve sevimli patileri ile evinizde her daim size eşlik eden tatlı bir arkadaş arıyorsanız patilendim.com web sitemiz bünyesinde, ilanlarımız detaylı olarak sunuluyor

Haber Yorumları