Kedilerde Hamilelik Süresi

25 Aralık 2021
Kedilerde Hamilelik Süresi

Tatlı kızınız, kızgınlık dönemi sonrasında hamile kalabilir. Hamilelik sürecinde ona nasıl davranmanız gerekiyor ve yaklaşımlarınız neler olmalı?

  • Kedilerde hamilelik süresi, kedi ırklarına ve kedinin genel yaşam koşullarına göre değişir.

Sizde minik anne adayı için bu süreçte doğru kontrolleri yapmanız gerekiyor. Ve hamilelik sürecini herhangi bir sorun yaşamadan atlatmasına yardımcı olmalısınız.

Kedilerde Hamilelik Süresi Ne Kadar?

Kedilerde hamilelik süresi, yaklaşık olarak 58 gün ile 67 gün arasında değişir. Burada net bir ifade söylenemez. Çünkü kedinin hamilelik sürecinde ki beslenmesi, yaşam koşulları veya bunun gibi birçok etmen süreci belirler. 58 gün ile 67 gün arasında olduğunu bilmeniz idealdir.

  • Bir kedi yılda yaklaşık olarak, 3 kez doğum yapabilir. Ortalama olarak 2 ay hamilelik süresi mevcuttur. 

Kediler Hamile Olunca Ne Yapar?

Kedilerde hamilelik süresi boyunca, çeşitli davranışlar mevcuttur. İlk kez kedi sahibi olduktan sonra kedinizin hamilelik süreci ile ilgili çeşitli detayları öğrenmek isteyebilirsiniz.

Kedilerde hamilelik süresi;

  • Ortalama 2 ay içerisinde geçer. Bu süreçte kedinizin meme uçları, daha koyu kırmızı bir renk alır. Aynı zamanda meme uçları şişmeye başlar.
  • Olağan yemek yeme sürecinden, daha fazla beslenmek isteyebilir.
  • 5 hafta sonrasında kedinizin karnı net olarak belirginleşir ve doğum sürecine kadar büyür. Çoğu zaman çok fazla büyüdüğünde, bu durum sizi korkutabilir. Gayet olağan bir durumdur. Fakat her şeye rağmen önlemi elden bırakmamak gerekiyor.

Hamilelik sürecinde gerekli kontrolleri; Veteriner hekiminizle beraber yapmalısınız. Tek bir veteriner tercih edin. Her defasında farklı veterinere götürmek doğru değildir.

  • Tek bir veteriner kedinizle ilgili hamilelik sürecinde gerekli kontrolleri yaparak, sizi de bu konuda bilgilendirir. Kediler hamile olunca hem beslenme, hem de psikolojik açıdan etkilenirler. Bu süreçte sizin yapmanız gereken, her daim onların yanında olmanız.

Hamile Kedinin Karnı Ne Zaman Belli Olur?

Kedilerde hamilelik süresi, tam anlamıyla 5 haftadan sonra karnın belirginleşmesi ile anlaşılır. Çoğu kedilerde, bu sürecin uzadığını söyleyebiliriz. Fakat ortalama olarak 5 haftadan itibaren karınları belirginleşir. Sonrasında doğum yapıncaya kadar karnı şişmeye başlar. Kedilerde hamile olup olmadığını çoğu zaman davranışlarıyla anlamayabilirsiniz. En önemli anlayacağınız durum, karnının belirginleşmesidir.

Kediler Hamile Olduğunu Hisseder Mi?

Kedilerde hamilelik süresi esnasında, kendilerinin hamile olup olmadığını hissettiklerine dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor.

  • Kediler bu durumu hissetmediği gibi sizin de anlık olarak hissetmeniz mümkün değildir.
  • Karnı belirginleşinceye kadar davranışlarından anlamadığınız da, karnı belirgin değiştikten sonra anlayabilirsiniz. Fakat karnı belirginleştiğinde de, her durumda hamile anlamına gelmez. Çoğu zaman beslenmeden dolayı şişkinlikler mevcuttur. Bunu anlayabilmek için de veteriner muayenesini başvurmanız gerekiyor.
  • Evinizdeki sevimli dostunuzun davranışları da, bu süreçte değişir.

Değişen davranışlarını yadırgamamanız gerekiyor.

Gayet olağan bir durumdur.

Çocuklarınız için yeni sevimli bir dost arıyorsanız, patilendim.com web sitemiz çoğunluğun tercihinde olduğu gibi sizin de en doğru adresinizdir. Sayfamız bünyesinde ilanlarımız detaylı olarak sunuluyor. Dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Haber Yorumları