Kedilerde İç Parazit

24 Aralık 2021
Kedilerde İç Parazit

Kedilerde iç parazit vücuduna girip, bir organa yerleşir. Bağırsak, karaciğer, kalpte ve akciğerde görülür.

 • Kedilerde iç parazit belirtileri görülmeye başlandığı takdirde erken teşhis ile önlenir.

Peki, kedilerde iç parazit nedir ve neler yapılması gerekiyor?

Kedilerde İç Parazit Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde iç parazit olduğu zaman çeşitli belirtileri mevcuttur. Bu belirtilerden iki ya da daha fazlası ile karşılaştığınızda, kesinlikle veteriner hekimlerle irtibata geçmelisiniz. Kendinizin yapmış olduğu müdahaleler, yeterli olmaz.

Kedilerde iç parazit olduğu zaman görülen belirtiler şu şekildedir;

 • İştah artışı
 • Normal beslenmeye göre kilo kaybı
 • Dışkıda kan
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Kusma
 • Anoreksiya gibi davranışlardır.

Bu davranışlar şiddetli olabilir. Bazı kedilerde daha sakin görülür. Fakat dışkıda kan, ishal ve kusma gibi belirtisi yüksek davranışlar gördüğünüzde veteriner hekim kontrolünde olmalı.

İç parazit önemli bir rahatsızlıktır ve ciddiye alınması gerekiyor!

Kedilerde İç Parazit Kaç Günde Geçer?

Kedilerde iç parazit yaklaşık olarak, 3 ay boyunca sürer. 3 aydan sonra tekrardan ortaya çıkmadığı sürece tamamlanır.

 1. Anti parazitler ilaç uygulama uygulaması ile beraber geçmektedir. Doğru uygulamalar, doğru yaşam koşulları ve beslenme gibi etmenlere dikkat edilmesi gerekiyor.
 2. Kedilerde iç parazit görüldüğü zaman sahibi olarak, sizin de hijyenik koşullarınıza dikkat etmeniz önemlidir. Aksi takdirde bulaşma riski yüksektir.
 3. Antiparaziter ilaç uygulamasından sonra tekrar görülmezse, herhangi bir sorun yoktur. Fakat tekrar görülmeye başladığında, aynı ilaç tedavisi uygulanır.

Kedilerde İç Parazit İnsana Geçer Mi?

Kedilerde iç parazit ne kadar sahiplerinin korkulu rüyası olsa da, ne yazık ki bu sorunun cevabı evet olarak sonuçlanır.

 • Kedilerde oluşan iç parazit yeterli hijyen koşulları sağlanmadığında size de bulaşabilir.

Düzenli aşılama yapılmalı!

Ev içerisindeki hijyen koşullarına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde size bulaşma riski çok yüksektir.

 • Veterineriniz hangi hijyen koşullarını almanız gerektiğine dair sizi bilgilendirir. Her bir detaya dikkat ederek, veterinerin size söylediklerini yerine getirmeniz gerekiyor. Kedinizle olan temasınız, kedinizin yaşam alanı, beslenme koşulları gibi her türlü etmen bu hijyen koşulları arasında bulunuyor.

Kedilerde İç Parazit Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

Aşılama süreci, her canlı da farklıdır. Kedilerde 6 ve 8 haftalıkken ilk iç, dış parazit aşısı yapılır.

 • 1 yaşını doldurmuş kediler için üç ayda bir iç parazit aşısını yapmalısınız. Kedilerde parazit aşı uygulaması, üç ayda bir düzenli olarak gerçekleştirilmeli. Düzenli olarak aşılar yapılmazsa, kedilerde iç parazit görülme olasılığı yüksektir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.
 • Kedinizin doğumundan itibaren 6 ya da 8 haftalık sürece kadar, ilk aşısı yapılmalı.

-NOT- Yetişkin kedilerde üç ayda bir düzenli olarak kontrolleri, veteriner hekim doğrultusunda uygulanmalı. Veteriner hekim gerekli görüldüğü durumlarda, size neler yapıp neler yapmamız gerektiğini belirtir. Kedilerde iç parazitle karşılaşıldığı taktirde veterinerin önerilerini dikkate almalısınız.

Kediler gün içerisinde keyifli aktivite gerçekleştirdiğimiz, evdeki dostumuzdur. Onlarla hem iletişim kurup, hem de birçok anı biriktirebilirsiniz. Siz de kendiniz için harika anılar biriktireceğiniz yeni bir can yoldaşı arıyorsanız, patilendim.com web sitemizdeki ilanları inceleyebilirsiniz

Haber Yorumları