Kedilerde Kanlı İshal

7 Aralık 2021
Kedilerde Kanlı İshal

Minik dostlarımızın tuvalet temizliğini yaparken oldukça gözlemci olmalıyız. Çünkü tuvaletini yapmaması veya dışkısında bir anormallik olması oldukça önemli konulardır. Bu gibi durumlar kedinizde bir hastalığa işaret olabilir. Kedilerde görülen en yaygın hastalıklardan biri de dışkıda kan görülmesidir. Böyle bir durumda acilen hastalığa neden olan etkenin tespit edilmesi gerekir.

Kedi Kanlı İshal Neden Olur?

Eğer kedinizin dışkısında kan fark ederseniz bu durum kanlı ishal gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Kedilerde kanlı ishal hastalığında kedinizin dışkısı sıvı bir kıvam alır ve tuvalete gitme sayısı artar. Ayrıca bu duruma dışkıda kan görülmesi de eşlik etmektedir. Kusma, halsizlik, iştahsızlık ve ev içerisine dışkı yapma da kanlı ishal belirtileri arasında görülebilir. Kedilerde kanlı ishal neden olur birlikte bakalım.

 • Virüs kaynaklı hastalıklar (parvovirüs etkenli gençlik hastalığı)
 • Enfeksiyon
 • Parazitler
 • Kansere bağlı olan nedenler
 • Bağırsakta yaşayan bakteriler
 • Rektum travması
 • Zehir veya ilaç yutulması
 • Yabancı cisim yutulması
 • Beslenme bozuklukları
 • İlaç yan etkisi
 • Besin alerjisi
 • Stres

Kedilerde Kanlı İshal Öldürür mü?

Kedilerde kanlı ishal yukarda yazılan nedenler sonucu oluşabilir.  Böyle bir durumda vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışmalısınız. Kanlı ishal altında yatan nedene bağlı olarak ciddi bir hastalıktır. Kediniz bu durumda kan kaybedecek ve kanındaki lökosit (akyuvar) sayısı düşecektir. Eğer akyuvar sayısı çok fazla düşerse hastalıkla savaşacak hücre sayısı ve savunma sistemi zayıfladığı için kediniz kurtulamayabilir. Tedaviye yanıt vermeyen kedinizde yüksek ateş ve kanlı ishal devam edecektir. Bu da hastalığın sürecini zorlaştıracaktır. Hastalıkta erken teşhis bu yüzden hayati önem taşımaktadır. Veterineriniz uygun tedaviyi uygulamak için dışkı örneği ve kan tahlili yapacaktır. Özel gıdalarla veya serum ile besleme gerçekleşebilir. Tedaviye olumlu yanıt veren kediniz hayatının geri kalanında bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olacak ve tamamen iyileşecektir. Ayrıca kedinizin beslenmesini değiştirmeniz ve özel mamalarla beslemeniz gerekebilir. Bu süreçte sizin de vereceğiniz destek çok önemli olmaktadır.

Kediler İshal Olunca Ne Verilir?

Kediniz bu durumda sıvı kaybedeceği için bol sıvı desteğinde bulunmalısınız. Sindirim rahatsızlığını gidermek için mama değişikliği yapabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte yağsız ve baharatsız haşlanmış tavuk, patates ve pirinç verilebilir. Çeşitli probiyotiklerden yardım alabilirsiniz.  Kedilerde kanlı ishal sürecinde veteriner hekiminize danışmadan ilaç vermemeniz gerekir.

Yavru Kedilerde İshal Kaç Gün Sürer?

Ufak dostlarımızda ishal oldukça can sıkıcı bir durumdur. Çoğunlukla önemli olmasa da bazı ciddi hastalıkların da nedeni olabilir. Yavru kedinizde 24 ile 48 saat süren bir ishal varsa kendiliğinden geçmesi durumunda endişe duymaya gerek yoktur.  Ancak 48 saati aşan bir ishal durumu söz konusuysa vakit kaybetmeden veterinere gidilmesi gerekir. Bu durumda kediniz bolca su kaybedeceğinden dehidrasyona sebebiyet verebilir. Erken teşhis hayat kurtardığı için uygun tedavi uygulanması oldukça önem teşkil eder.

Kedinin Kan İşemesi Ne Anlama Gelir?

Kedinizin idrarında kan görmeniz paniklemenize sebep olabilir. Bu durum kediniz için de oldukça acı verici bir süreçtir. Kedinizin kan işemesi üriner sisteme dair problemleri göstermektedir. İdrar yolu enfeksiyonu, üretral tıkanıklık ve mesane taşları idrarda kan görülmesine sebep olmaktadır. Üriner sistem hastalıkları geçiren kedinizin idrarında kan görülür, ağrılı işeme ve idrar yaparken bağırma, sık tuvalete gitme ancak kesik kesik idrar yapma, ev içerisine idrar kaçırma gibi davranışlar görülebilir. Ayrıca kanlı işeyen kedinizin penisinde sık yalanma ve idrar yapmada zorlanmadan dolayı tahriş ve kırmızılık görülebilir. Ağrıdan dolayı kedinizin duruşunda değişiklik gözlemlenebilir. İdrarda kan görülmesi devam ederse minik dostunuzun en kısa sürede veteriner tarafından muayene edilmesi gerekir

Haber Yorumları