Kedilerde Kısırlaştırma

7 Aralık 2021
Kedilerde Kısırlaştırma

Kedilerle kısırlaştırma, evini can dostuyla paylaşan herkesin merak ettiği bir konu. Pek çok kedi sahibi evcil hayvanını kısırlaştırmayı tercih ediyor. Siz de kedinizi kısırlaştırmak istiyor ama konu hakkında bir bilginiz yoksa bu yazımız tam size göre. Ayrıca web sitemizdeki ilanlara göz atarak sevimli bir dost sahibi olabilirsiniz.

Kedi Kısırlaştırma Doğru mu?

Bu düşünce kişiden kişiye değişse de genel olarak sorumluluk sahibi her ebeveynin kısırlaştırma işlemini yaptırması gerekir. Kısırlaştırılmayan kediler çiftleşme gerçekleşmediğinde birkaç kez kızgınlığa gireceklerdir. Kediniz sürekli kızgınlığa girdikçe stres olur ve depresyona girebilir. Kızgınlık döneminde kedinizde görülen davranışlar kısırlaştırılmadan sonra engellenmektedir.  Ayrıca kedilerde kısırlaştırma işlemi sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Öncelikli olarak kısırlaştırma ameliyatı kedinizin ömrünü önemli ölçüde uzatmaktadır. Bu işlem ilerde görülebilecek kanser riskini ve hormona bağlı oluşabilecek hastalıkları en aza indirir, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşma ihtimalini azaltır. Ayrıca istenmeyen gebelikleri, doğum sırasında annenin yıpranmasını ya da annenin ölü yavru doğurmasını önlemektedir.

Kedilerde Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılmalı?

Veteriner hekiminiz kedilerde kısırlaştırma işlemi için size en uygun zamanı söyleyecektir. Ancak kedilerde genel olarak cinsel olgunluğa erişmeden kısırlaştırılma işlemi yapılması önerilir. Erkek kediler için 6, dişi kediler için 4 aydan itibaren operasyon gerçekleştirilebilir. Bu süreç kedinizin sağlık durumuna, kilosuna ve gelişimine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Ne Kadar?

Kedilerimizin sağlığı açısından önemli olan bu operasyonun fiyatı bulunduğunuz semte, gittiğiniz veterinere ve kedinizin cinsiyetine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak erkek kedilerde kısırlaştırma ameliyatı fiyatı 450 ile 635 ₺ arasında değişirken, dişi kedilerde 600 ile 900 ₺ arasında değişmektedir. Ayrıca bazı belediyeler kedilerde kısırlaştırma ameliyatını ücretsiz olarak da yapmaktadırlar. Ameliyat olacak kedi işlemden 12 saat öncesine kadar mama ve su yememelidir. İşlem günü kediniz veterineriniz tarafından detaylı muayene edilir ve tahlilleri incelenir. Bir sorun görünmüyorsa anestezi ile kediniz uyutulur ve operasyona başlanır. Erkek kedilerde testisler çıkarılır ve sperm üretimi engellenmiş olur, dişi kedilerde ise yumurta üretimini engellemek için uterus ve iki yumurtalık çıkarılır. Böylelikle kedilerin üreme potansiyelleri sıfırlanmış olur. Son olarak operasyon sonrası kedinizin dikişleriyle oynamaması için yakalık takılabilir.

Kedi Kısırlaştırıldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

  • Ameliyattan 6 ile 8 saat sonrası süreçte kedinizi besleyebilirsiniz.
  • Kedilerde kısırlaştırma işleminden sonra kedinizin yakalığını çıkartmasını ve dikişleriyle oynamamasını sağlamalısınız.
  • Kediniz yakalıktan dolayı strese girmiş olabilir ancak sağlığı açısından 7 ile 10 gün kadar kalması gerekmektedir.
  • Kedinizin iyileşmesine yardımcı olması için yüksek kaliteli, besleyici bir diyet ameliyat sonrası önemlidir.
  • Kısırlaştırılmış evcil hayvanlar için özel olarak üretilmiş kısırlaştırılmış kedi maması kullanmanız yararına olacaktır.
  • Kedinize iyileşme döneminde rahat edeceği bir ortam hazırlamalı ve bol bol şefkat göstermelisiniz.
  • Çok miktarda su içmesini sağlamalısınız.
  • İyileşme sürecinde kedinizin dinlenmesini sağlamalısınız.
  • Kedilerde sık görülmekte olan üriner sorunlar kısırlaştırmadan sonra daha da artmaktadır. Bu yüzden kedinizin beslenmesine dikkat edilmelidir.
  • Kediniz bu dönemde hassas olacağından korku veya stres altına girmesine engel olun.

Kısırlaştırılmış Kedi Hamile Kalır mı?

Dişi kedilerde kısırlaştırma işleminde uterus ve iki yumurtalık çıkarılmaktadır. Böyle bir durumda yumurta üretimi gerçekleştirilemediğinden dişi kediniz artık hamile kalamaz.

Kısırlaştırılan Kedi Kızgınlık Geçirir mi?

Kısırlaştırılan kedilerde böyle bir durumla karşılaşma olasılığı az da olsa vardır. Özellikle dişi kedilerde yaşanan bu durum hormon mekanizmasındaki düzensizliklerden dolayı kaynaklanmaktadır. Operasyon sonrası kızgınlık belirtileri gözlenebilir. Vücudun alışması için biraz zaman tanımak gerekir. Ancak bu durum çok uzun sürerse veterinerinize danışmanızda fayda var.

Haber Yorumları