Kedilerde Kızgınlık Dönemi

4 Aralık 2021
Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Minik dostunuzun son günlerde davranışlarında değişiklik gözlemlediyseniz kedilerde kızgınlık dönemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Kediniz artık cinsel olgunluğa erişmiş ve çiftleşme ihtiyacını karşılamak ister. Bu dönemde dişi ve erkek kedilerin davranışları arasında farklılıklar görülür. Bu farklılıklara beraber göz atalım.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Bu durum kedinizin genetiğine, cinsine ve bulunduğu ortama göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak sağlıklı kedilerde kızgınlık dönemi 1 günden 21 güne kadar sürebilir. Bir kedinin üreme mevsimi boyunca birden fazla kızgınlık döngüsü olabilmektedir. Kediler kızgınlık döneminde çiftleştikleri takdirde ortalama kızgınlık süresi 9 güne kadar artabilir.

Dişi Kediler Kızgınlık Döneminde Ne Yapar?

Eğer dişi kedinizin kızgınlık dönemine girdiğinden şüpheleniyorsanız davranışlarını gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Dişi kedinizde hormonlar üst seviyede olduğundan bu dönem daha şiddetli geçebilmektedir. Dişi kedinizle bu dönemde daha fazla oynayarak hem dikkatini farklı yöne çekmeli hem de enerjisini atmasına yardımcı olmalısınız. Unutmayın kedilerde kızgınlık dönemi görülmesi sizin de büyük ölçüde desteğinizi ister. Bu dönemde kedinize daha fazla ilgi göstererek üstüne düşmelisiniz. Sizin de desteğinizle kızgınlık döneminde daha fazla strese girmesini engellemiş olursunuz.

  • Kediniz özellikle yankı yapan yerlerde yüksek sesle ve sürekli olarak miyavlamaya başlar.
  • Özellikle geceleri ağlamaya benzer bağırabilirler.
  • Aşırı aktivite gösterir.
  • Sizden daha fazla şefkat ve ilgi bekler.
  • Genellikle sürünme pozisyonunda hareket eder.
  • Popolarını yukarı doğru kaldırır ve çiftleşme duruşunu alırlar.
  • Daha çok kendi etraflarında döner ve yuvarlanmaya başlayabilirler.

Erkek Kedimin Kızgınlık Dönemine Girdiğini Nasıl Anlarım?

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri çok daha farklıdır. Bazı davranışlar dişi kedilere benzese de koku bırakma yetenekleriyle dişilerden ayrılır. Erkek kedilerde kızgınlık dönemi dişilerde olduğu gibi miyavlama içerir ancak dişiler kadar yüksek sesli ve ısrarcı değildir. Kedinizde agresif ve huzursuz davranışlar görülebilir. Erkek kediler bu dönemde idrar püskürtme davranışıyla bulundukları bölgeleri işaretler ve dişilere kimyasal mesaj göndermek ister. Bu idrar oldukça keskin bir kokuya sahiptir ve kokuyu gidererek temizlemesi çok zordur. Erkek kedilerde sık görülen diğer bir davranış ise evden kaçma istekleridir. Bu yüzden pencere ve balkonlara file takarak bu durumun önüne geçmeliyiz. Kızgınlık döneminde minik dostlarımıza karşı oldukça sabırlı olmalı ve empati kurmalıyız. Ayrıca ne istediğimizi bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Kedinizi duruma göre ya çiftleştirmeli ya da kısırlaştırmalısınız. Bu konuda veterinerinize danışarak bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

Kediler Kızgınlık Döneminde Acı Çeker mi?

Sevimli dostlarımız bu dönemde karşı cinslerine çiftleşmeye hazır olduklarını söylemek için ellerinden geleni yapacaklardır. Kızgınlık döneminde kediniz her ne kadar bağırıyor, sık miyavlıyor, ağlar gibi ses çıkarıyorsa bu acı çektiğinden değil cinsel olgunluğa eriştiklerini belli etmelerindendir. Kedinizin kızgınlığa girmesi oldukça normalse bu davranışları sergilemesi de gayet normal bir durumdur. Ancak kedinizi çiftleştirmeyecekseniz kısırlaştırma operasyonu yaptırmanız hem sizin hem de kediniz için daha sağlıklı olacaktır. Çünkü kedinizin sürekli kızgınlık dönemine girmesi ve isteğine cevap alamaması onu oldukça stres altına sokacaktır. Bu durumun tekrarlanması kedinizin sağlığına zarar verecektir.

Kediler Kaç Aylıkken Çiftleşir?

Kediler cinsel olgunluğa eriştiklerinde çiftleşmeye de hazır hale gelecektir. Erkek kediler dişilere göre daha geç cinsel olgunluğa erişseler de genellikle tüm kediler 1 yaşına gelmeden üremeye hazır haldedirler. Ancak erkek ve dişi kedilerde çiftleşme dönemi farklılık gösterir. Erkek kediler her zaman çiftleşmeye hazırken dişi kediler östrus dönemi olarak da bilinen kızgınlık döneminin herhangi bir gününde çiftleşmeye hazır haldedirler.

Haber Yorumları