Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

25 Aralık 2021
Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Sevimli arkadaşınız, ergenlik dönemine girdikten sonra kendisi için bir eş adayı arayabilir. Onun bu yolculuğu, kedilerde kızgınlık dönemi olarak geçiyor.

  • Kedilerde kızgınlık dönemi, kedinizin ırkına göre farklılık gösterebilir.

Peki, kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer ve bu süreçte nasıl belirtiler görülür? Her birine yazımızda yer verilmiştir.

Kedilerde Kızgınlık Döneminin  Süreci Ne Kadar?

Kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer diyenler için ortalama olarak 7 gündür.

  • Dişi kedilerde, 7 gün boyunca bu süreç devam eder. Fakat geniş bir süre alanı olduğunu söylemekte de, fayda var.
  • Sağlıklı kedilerde bir günden başlayıp, 21 güne kadar uzayabilir. Ancak genel olarak 8 günlük bir süreç olduğu söyleniyor.
  • Kedilerde kızgınlık dönemi, dişi kedinin kendi isteği ile erkek kediyle çiftleşme sürecidir. Burada dişi kedi istemediği sürece, erkek kedi ne kadar çiftleşmek istediğine dair davranışlar sergilese de yetersiz kalır.

Dişi kedinin, istemesi gerekiyor. Dişi kedilerde ortalama, 6 günle beraber 8 gün arasında değişir. Fakat 21 günü kapsayan bir süreç olduğunu bilmenizde fayda var.

Dişi Kedi Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalı?

Dişi kediniz kızgınlık döneminde iken, onunla çok fazla oyun oynayıp yorulmasını sağlayın. Böylece dinlenmek için uykuya teşvik ettiğiniz anlamına gelir.

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi, rahat ve huzurlu geçirilmesi gereken bir dönem. Bu yüzden beslenip sonrasında uyuması hem mental, hem de fiziksel açıdan onu rahatlatır.

  • Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer? Kedilerde kızgınlık dönemi, ortalama olarak 6 gün civarındadır.
  • Ancak kedinizin bu dönemdeki yaşam koşulları, beslenme biçimi, fiziksel ve psikolojik olarak her türlü etmenin daha uzun ya da daha kısa sürede geçirmesine neden olur. 

Dişi Kedinin Kızgınlığı Ne Zaman Geçer?

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi, üreme dönemi olduğu anlamına geliyor. En genel tabiriyle kızgınlık dönemidir.

  • Kedinin çiftleşme arayışında olduğu bu dönem, ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Fakat birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişen bir zaman dilimi olduğunu söyleyebiliriz.
  • Kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer? Kedilerde kızgınlık dönemi dişi kedi, erkek kedinin davranışlarından etkilendiği zaman daha kısa bir sürede sonuçlanır. Fakat dişi kedi aradığı erkek kediyi bulamadıysa, süreç uzayabilir.

Burada görev bakıldığı zaman erkek kedinin, dişi kediyi etkileyebilmek için uyguladığı davranışlarına göre değişmektedir. Yani tatlı kızınız biraz nazlı ise kızgınlık döneminin uzaması mümkün.

Kediler Kızgınlık Döneminde Acı Çeker Mi?

Kedilerin kızgınlık döneminde, acı veya üzüntü çekmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

  • Kızgınlık erkek kedilerin, dişi kedileri arama sürecidir. Dişi kedilerin de erkek kedilerin davranışlarına göre çiftleşmeyi isteyip, istemediği bir durumdur.

Kesinlikle acı, üzüntü gibi bir etmen yaşanılmaz!

Tamamen belirli bir süreç içerisinde kediler arasındaki çiftleşme isteğidir.

Tüm sevimlilikleri ve vazgeçilmez dostlukları ile her zaman için kediler, yanımızda olan canlılardır. Siz de kendiniz için muhteşem bir dost arıyorsanız patilendim.com web sitemizde bulunan ilanlarımıza göz atabilirsiniz

Haber Yorumları