Kedilerde Kuduz Belirtileri

25 Aralık 2021
Kedilerde Kuduz Belirtileri

Kuduz rahatsızlığı, halk arasında genellikle köpeklerde oluştuğu yönünde bilinmektedir. Fakat kuduz yalnızca köpekler için değil, kedilerde de geçerli olan bir hastalıktır.

  • Kedilerde kuduz belirtileri, köpeklere göre değişkenlik gösterir.

Peki, kedilerde kuduz belirtileri nelerdir ve nasıl müdahale edilmeli?

Kedilerde Kuduz Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde kuduz belirtileri, gözle görülen davranışlarla oluşur. Bu davranışlardan herhangi birini kediniz sergilediği takdirde görmezden gelmeniz mümkün değildir. Yabancı cisimlere karşı ilgisi artmaya başlar!

Normalde çok fazla ilgilenmediği ev içerisindeki eşyalarla, kediniz daha fazla ilgilenmeye başlar. Ve çoğu zaman onlara zarar verebilir. Burada saldırgan davranışları sizi korkutmasın.

Alışık olmadığı gıdaları yeme isteği!

Kedilerdeki kuduz belirtileri arasında, en önemli belirtidir. Alışık olmadığı gıdalar öncesinde yediği yiyeceklerdir. Çoğu zaman bu besinleri yerken, tek bir gıda ile beslenmediği için mutlu olabilirsiniz. Fakat kuduz belirtileri arasında ciddi bir önem teşkil ediyor.

İştah azalır!

Su içme isteğinde ise belirli bir oranda artış görülür.

Sık sık idrar yapar ve yara olan bölgelerini kaşır!

Gözlerde büyüme ve kızarıklıklar da meydana gelir.

Bu ve bunun gibi birçok belirti, kedilerde kuduz sürecinde görülmektedir.

  • Kedinizde yaşanan bu belirtiler sonrasında kişisel olarak müdahale etmekten vazgeçmeniz gerekiyor. En doğru müdahale, alanında uzman ve başarılı veteriner hekim doğrultusunda yapılır.
  • Veteriner hekiminiz bu süreçte sizin neler yapacağınızı ve neler yapmamanız gerektiğini anlatacaktır. Kedinin cinsine, yaşına, yaşam koşullarına göre de çeşitli etmenler farklılık gösterir. 

Kedide Kuduz Olur Mu?

Kuduz virüsü ısırma yoluyla, her canlıya bulaşır. Ülkemizde kuduza yakalanma ve bulaştırma olasılığı genel olarak köpekler için bilinse de inek, keçi, kedi, eşek ve at gibi her hayvanda görülebilir. Yalnızca sokakta bulunan hayvanlar değil, evcil hayvanlarda kuduz hastalığı ile karşı karşıya kalmaktadır. Kedilerde kuduz belirtileri ile diğer canlılardaki kuduz belirtileri kesinlikle değişmektedir. 

Kedilere Kuduz Nasıl Bulaşır?

Kedilere kuduz diğer canlılarda da olduğu gibi ısırma yoluyla bulaşır. Kuduz olan farklı bir memeli tarafından kediniz ısırıldığı zaman kuduzun bulaşması, dakikalar içerisinde gerçekleşir. Evcil hayvanlarınızı gezintiye çıkardığınız zaman farklı bir kediyle yan yana gelip ısırılması durumunda da, kısa sürede kuduz bulaşabilir. Kuduz bulaşıcı bir hastalık olduğu için burada tek ısırık yeterlidir.

Kedide Kuduz Belirtileri Kaç Günde Çıkar?

kedilerde kuduz belirtileri vücuda girmesinden itibaren, net olarak görülmez. Bu yüzden ilk başta kedinizin kuduz olup, olmadığını anlayamazsınız.

  • Fakat kedide kuduz belirtileri, yaklaşık olarak 3 ve 8 haftadan sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu durum kedinizin cinsine göre de değişir. Bazı kedilerde 8 haftadan sonra görülse de, bazı kedilerde 2-3 haftada görülür.
  • Kedinizde yaşanan belirtilerden en az iki ya da üç tanesini gördüğünüzde, veteriner hekim muayenesine başvurmanız gerekiyor.

Yavru kedi, yetişkin kedi fark etmeden her kedi kuduz hastalığına yakalanabilir.

Meraklı gözler ile her daim size sevimli sevimli bakan minik kediler için ilanlarımızın her biri patilendim.com web sitemizde sunuluyor. Detaylı ve fotoğraf ilanlarımıza tek bir tıkla göz atabilirsiniz.

Haber Yorumları