Kedilerde Mantar Tedavisinde Kesin Çözüm

26 Aralık 2021
Kedilerde Mantar Tedavisinde Kesin Çözüm

Kedilerde dönemsel olarak, çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir. Bunlar arasında mantar problemi de mevcuttur. Her kedi de yaşanabilir.

  • Mantar sorunu ile karşı karşıya kaldığınız takdirde kesinlikle endişe etmeden, ne yapılması gerekiyorsa onu yapmalısınız.
  • Kedilerde mantar tedavisinde kesin çözüm için alanında uzman ve başarılı veteriner hekimler irtibata geçmeniz gerekiyor. Her türlü kontrol sonrasında gerekli çözümler uygulanır.

Kedilerde Mantar Ne Kadar Sürede İyileşir?

Sağlıklı kedilerde mantar enfeksiyonu, yaklaşık olarak 1 ila 2 hafta içerisinde geçer. Kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır!

Fakat insanlara ya da diğer hayvanlara bulaşabilme riski, yüksek olduğu için tedavi gerekiyor.

Kedilerde mantar tedavisinde kesin çözüm, mümkün. Erken teşhis burada önemlidir.

  • Kedinizin cinsiyeti, yaşı, ırkı, ev içerisindeki yaşam koşulları, beslenme alışkanlıkları gibi her türlü etmen, mantar enfeksiyonun ne kadar sürede iyileşeceğine etki eder.
  • Bazı kedilerde, bir hafta içerisinde kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Sizin haberiniz bile olmaz. Bazı kedilerde ise 2 hafta ve daha fazla sürebilir.

2 hafta sonrasında size ve ev içerisindeki farklı hayvanlara bulaşma riski, yüksek olduğu için gerekli olan tedavi uygulanırsa, herhangi bir sorun olmaz. 

Kedim Mantar Olduğu Nasıl Geçer?

Kedilerde yaşanılan mantar enfeksiyonu ile karşı karşıya kaldığınız takdirde burada tedaviler mevcuttur.

  • Kedilerde mantar tedavisinde kesin çözüm serum, aşı, krem ve tablet ilaçlarla beraber mümkündür. Tedavi erken teşhis edilirse, bir o kadar da kediniz bu durumu kolay atlatabilir. Fakat geç olan tedavilerde uzaması, mümkün. Ciddi bir problem değildir.

Fakat bulaşma riski yüksek!

Bu riski önceden önlemek adına, kedinizde mantar olduğunu anladığınız takdirde önlemler önceden alınırsa, bir problemle karşılaşılmaz.

Kedilerde Mantar Aşısı Gerekli Mi?

Kedilerde mantar tedavisinde kesin çözüm, en net ifadesi ile mantar aşısıdır. Mantar aşısı kedinizin cinsi, ırkı veya yaşı ne olursa olsun düzenli aralıklarla yaptırılmalı.

  • Mantar aşısını veteriner kontrolünde yapmalısınız.

Gelişigüzel yapılan bir aşı değildir.

  • Kedi aşı takviminde temel ve mutlaka yapılması gereken, 3 adet aşı bulunur. Bu aşılar arasında mantar aşısı da, mevcuttur.

Mantar aşısı; Kedinizin hem mantar tedavisinde etkili olur. Hem de diğer rahatsızlıkları yaşamaması için tavsiye edilmektedir.

  • Kedilerde mantar problemi ve ilgili bilgi birikimine sahip değilseniz, burada veteriner kontrolü ile detayları öğrenmeniz mümkün.

Mantar Olan Kedi Yıkanır Mı?

Kedilerde mantar olduğu takdirde ilaçlı şampuanlarla, yıkama yapılmalı. Fakat burada kullanacağınız ilaçlı şampuan konusunda, veteriner hekiminize danışmanızda fayda var. Çünkü ilaçlı şampuanları çok fazla kediniz soluduğu takdirde zehirlenme meydana getirebilir. Tedavi 4 ila 8 hafta boyunca devam eder.

  • Mantarlı kedinin bulunduğu alanlar, ortalama 15 günde bir düzenli şekilde dezenfekte edilmeli.
  • Hem sizin hem de kedinizin sağlığı için bu durum önemlidir.

Minik patili kedi dostlarımız çocuklarımız için harika bir arkadaş olurken, evde de neşe kaynağıdır. Siz de hem çocuklarımız, hem eviniz, hem de kendiniz için sevimli bir dost arıyorsanız patilendim.com web sitemiz bünyesinde ilanlarımız mevcuttur. Dilerseniz göz atabilirsiniz

Haber Yorumları