Kedilerde Öksürük

7 Aralık 2021
Kedilerde Öksürük

Sevimli dostlarımızın tıpkı bizler gibi öksürmesi olağan bir durumdur. Ancak bu durum insanlar için önemli olmasa da kedilerde sağlık sorunu habercisi olabilir. Kedilerde öksürük nedenleri değişkenlik gösterebilir. Bu nedenleri merak ediyorsanız yazımızın geri kalanını okuyabilirsiniz.

  • Astım
  • Alerji
  • Akciğerde mantar enfeksiyonu
  • Kalp kurdu
  • Akciğer kanseri
  • Kalp hastalıkları
  • Birtakım değişik enfeksiyonlar
  • Tasma
  • Solunum yoluna kaçan yabancı cisimler

Yukarıdaki belirtiler kedilerde öksürük sorununa yol açmaktadır. Öksürüğe neden olan etkeni bulmak için veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

Kedim Üşüttü mü?

Kedi dostlarımız da tıpkı bizler gibi soğuk algınlığına yakalanabilir ve hapşırma, burun akıntısı, öksürük, salya akıtma, iştahsızlık, göz akıntısı, ateş, tıkanıklık, büyümüş lenf düğümleri, dehidrasyon, ses kısılması ve dilde ülser gibi belirtiler gösterebilirler. Bu belirtiler enfeksiyonun şiddeti ve kedinizin bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterebilir. Bu semptomlar bir veya iki hafta süreyle gözlemlenebilir. Özellikle soğuk havalarda kedilerimize dikkat etmeli ve üşütmemesini sağlamalıyız.

Kedilerde Soğuk Algınlığı İçin Ne Yapmalı?

Kedilerde soğuk algınlığı vakalarında iştahsızlık görülebildiğinden yeterli besleme yapmalısınız. Mümkün olduğunca su içmelerini sağlamalısınız. Aksi takdirde bu durum dehidrasyona sebep olabilir. Minik dostunuzun bol bol dinlenmesini sağlamalı ve rahat edeceği bir ortam hazırlamalısınız. Burunda ve gözünde akıntı varsa oluşan akıntıyı nemli bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde silmelisiniz. Soğuk algınlığına bağlı kedilerde öksürük varsa sıcak su buharına kedinizi dikkatli bir şekilde tutabilirsiniz. Bu işlem akciğerlerinin ısınmasını ve açılmasını sağlayacaktır. Bu sayede kediniz daha fazla rahatlayacaktır. Son olarak kediniz hasta olsun veya olmasın bulunduğu ortamın temizliğini düzenli yapmalısınız. Ayrıca kedinize aşılarını düzenli yaptırarak bağışıklığını güçlendirmelisiniz. Bağışıklığı güçlü olan kediler hastalık ve enfeksiyonlara karşı daha güçlü olmaktadır. Eğer kedinizin semptomları daha fazla artar ve uzun sürerse vakit kaybetmeden veterinere gitmelisiniz. Veterinere danışmadan kedinize sizin kullandığınız veya başka bir ilaç asla vermemelisiniz. Bu durum kediler için zehirleyici olabilir. Veteriner hekiminiz kedinize en uygun tedaviyi uygulayacaktır. Duruma bağlı olarak antibiyotik, ilaç veya vitamin takviyesi uygulayabilir.

Kedi Gribi Kaç Gün Sürer?

Kedi gribi uygun tedavi ve bakımla 1-2 hafta gibi bir sürede kolay atlatabilecek bir hastalıktır. Ancak bu durum kedinizin bağışıklığına ve tedaviye verdiği cevaba bağlıdır. Bu süreci uygun mineral ve takviyelerle destekleyebilirsiniz. Kediniz için kaliteli mama kullanmanız kedinizin bağışıklığı açısından büyük önem taşır ve kaliteli mama kullanımı kedinizin hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Kedi Gribi İnsana Bulaşır mı?

Aynı evi paylaştığınız minik dostunuz grip olmuş olabilir.  Ancak bu hastalığı size bulaştırma gibi bir durumu olmamaktadır. Kediler insanlara genellikle paraziter hastalıkları bulaşmaktadır. Kedi gribi, kediler arasında oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden evinizde grip olmuş veya yukarda yazılan belirtileri gösteren bir kediniz varsa çok dikkatli olmalısınız. Çünkü hastalığı taşıyan kediniz sağlıklı kedileri de hasta edebilir. Bu durum minik dostunuz ve sizin için zorlayıcı olabilir ama onların sağlığı için elverişli ortamı oluşturmalısınız. Ortamı iyi havalandırmalı ve temizliğini yapmalısınız. Ayrıca diğer kedilerinizin bağışıklığını güçlendirmek için veterineriniz tavsiyesiyle takviye gıda kullanabilirsiniz.

Kediler Sıcağı mı Sever Soğuğu mu?

Minik dostlarımız sıcakkanlı canlılar olduklarından sıcağı daha çok sevmektedirler. Ancak bu sıcağın aşırı olması durumunda rahatsızlık duyacaklardır. Kediler doğaları gereği biz insanlara göre ısıya daha duyarlıdır. Çünkü ısıyı tolere etme konusunda oldukça iyilerdir. Yalnız aynı durum soğuk ortamlar için geçerli değildir. Kediler soğuğa karşı dayanıklı olmamakla beraber çabuk etkilenen canlılardır. Soğuk ortamları çok sevmezler ve diğer canlılara göre daha fazla hissederler. Her ne kadar tüyleri soğuğa karşı korusa da fırtınalı, yağmurlu ve rüzgarlı havalarda aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu gibi durumlara maruz kalan kedilerde öksürük, burun akıntısı, hapşırma gibi soğuk algınlığı belirtileri görülebilir. Eğer kış günlerinde üşümüş bir kedi görürseniz sıcak yuvanızı açarak ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Haber Yorumları