Kedilerde Pire

25 Aralık 2021
Kedilerde Pire

Kediler arasında yaygın olarak görülen pire türü, en net ifadesi ile kedi piresidir.

 • Kedi piresi, kedinin yaşam koşulları ve beslenme koşullarına bağlı olarak görülebilir.

Peki, kedilerde pire nedir ve nasıl önlemler alınması gerekiyor? Detaylar yazımızda. 

Kedilerde Pire İnsana Geçer Mi?

Kedilerde pire, sıklıkla görülse de insana geçmez. Fakat dikkat etmek gerekiyor. Bu pire, farklı türlere ayrılır. Tek başına 1 canlı değildir.

 • Pidenin cinsi, kum piresi ise insana bulaşır ve sizi ısırıp kanınızı emebilir.
 • Normal pire olarak bulunan yani hayatta kalmaları için kedinize musallat olmuş pire türü ise size geçmesi mümkün değildir. Yalnızca kedinizin tüyleri arasında dolaşır ve ona rahatsızlık verir. Bu durumdan da kedinizi kurtarmak için çeşitli önlemler alabilirsiniz.
 • Alabileceğiniz önlemler, evde uygulanabilir veya bu durumda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız veteriner hekime başvurmanız gerekiyor.

-NOT- Veteriner hekim konu ile ilgili ilaç veya sprey varsa, almanızı söyleyecektir. Kedinizde pirenin bir an önce gitmesi için önlemler, kısa sürede alınır ve kediniz rahatsız eden pirelerden kurtulmuş olur.

Kedilerde Pire Nasıl Yok Edilir?

Kedilerde pire görüldüğü zaman bunun en doğal ve etkili metodu, sirkedir.

 • Evinizde bir sirke varsa, boş sprey şişesine doldurmanız gerekiyor. Ve kedinizin bütün vücuduna düzenli bir şekilde sıkmalısınız. Fakat bu işlemi yaparken, kedinizin rahatsız olmaması gerekiyor.

Rahatsız olursa korkabilir.

Tedirginleşebilir!

Diğer bir yöntem ise veteriner muayenesine başvurmaktır.

Kedilerde pire cinsine, türüne göre değişebilir!

 • Kötü huylu pireler size de bulaştığı gibi kendine de zarar verir. Bu yüzden riske girmemek için bir veteriner hekimin görmesi daha doğrudur.

Kedilerde pire; Kedinizin çeşitli davranışlarına göre anlaşılır. Farklı davranışlar sergilediğinde veya sürekli olarak kaşındığında da hemen önlem almalısınız.

 • En çok kullanılan pireler için yöntem sirke olsa da, istenmeyen sorunlar yaşamamak için muayene olması tavsiye edilir. 

Kedide Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde pire olduğu zaman bu genel olarak, çeşitli semptomlarla anlaşılır. Davranışsal tepkiler görülür. Fakat cildinde de belirleyici etmenler, mevcuttur. Bunlarla da anlayabilirsiniz.

 • Boyun ve sırt bölgesinde küçük şişlikler oluşur. Sonrasında kabuklanma meydana gelir.
 • Boynun arka tarafında ve kuyruğun taban bölgesinde, cilt tahrişi oluşur.
 • Yüz çevresinde artan tırmalamalar görülür.
 • Kaşınma artmaya başlar ve  kediniz bu kaşınmalar sonrasında evin birçok bölümünde sürekli olarak sürtünmeye başlar.
 • Aşırı kaşınmadan sonra meydana gelen tüy yumakları, kediniz sürekli olarak kendisini tırmaladığı için tüy kaybını da beraberinde getirir.

Bu ve buna benzer birçok semptom mevcuttur.

UYARI! Bu semptomlar artmadan yani kediniz cildine, daha fazla zarar vermeden kedilerde pire için gerekli olan her türlü önlemi kısa sürede almalısınız.

 • Kedilerde görülen pire, kötü huylu olduğu zaman kedinize fiziksel olarak zarar verir.

Sevimli patiler ve boncuk gözler ile kediler hepimizin de bildiği gibi en sevimli canlılardır. Siz de kendiniz için evde bir can yoldaşı arıyorsanız, patilendim.com web sitemiz bünyesinde ilanlarımız mevcuttur. Dilerseniz inceleyebilirsiniz

Haber Yorumları