Kedilerde Soğuk Algınlığı Evde Tedavi

24 Aralık 2021
Kedilerde Soğuk Algınlığı Evde Tedavi

Kediler, insanlarda olduğu gibi soğuk algınlığına yakalanabilir. Fakat kedilerde görülen soğuk algınlığı ile insanlarda görülen soğuk algınlığı, tamamen birbirinden farklıdır. Burada doğru tedaviler uygulanmalıdır.

Peki, kedilerde soğuk algınlığı evde tedavi ile  geçer mi?

Kedilerde Soğuk Algınlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde soğuk algınlığı evde tedavi yöntemi ile mümkündür.

 • Kedinizin burada bol bol su içmesini, teşvik etmeniz gerekiyor. Bu yüzden evin belirli noktalarına su kapları koymalısınız. Ve kediniz su içtikçe onu ödüllendirmeniz önemlidir. Ödüllendirildikçe, daha fazla su içer.
 • Burnunda oluşan akıntıyı, düzenli olarak silmelisiniz.
 • Tuzlu su yaparak bununla beraber gözlerini temizlemeniz gerekiyor.
 • Kedilerde soğuk algınlığı için yapılması önerilen diğer bir tedavi, sıcak suya karşı nefes almasını sağlamanız. Akciğerlerinin ısınması ve açılmasında, bu kesinlikle yardımcı olur. Çoğu veterinerde evde tedavi uygulayacağınız sırada, bu yöntemi size söyler.

DİKKAT! Fakat yapmış olduğunuz yöntemler sonrasında halen kediniz de ki soğuk algınlığı geçmiyor ve aksine artıyorsa, veteriner hekime götürmelisiniz. Gerekli kontrollerini yaptırmanız, daha doğru olur.

Soğuk Algınlığı Olan Kediye Ne Verilir?

Soğuk algınlığı olan kedi için bu hastalık her kedi de, farklı şekillerde atlatılır. Bazı kediler bir hafta içerisinde atlattığı gibi bazı kedilerde ise neredeyse 1 ay kadar uzar.

 • Vitamin takviyeleri
 • Antibiyotikler
 • Ağız içi yaralara karşı ağız antiseptiği gibi ürünler, veteriner gerekli kontrolleri yaptıktan sonra kediniz için kullanmanız adına verilebilir.

Bunun dışında daha az seyreden hastalıklar da, farklı semptomlar uygulanır.

 • Kedilerde soğuk algınlığı evde tedavi ile mümkündür. Fakat evde uyguladığınız tedavi çoğu zaman yeterli gelmeyebilir. Burada veteriner kontrolü her zaman için daha doğru olur. Aksi takdirde rahatsızlık ilerleyebilir ve istenmeyen hastalıkları da getirir.

Kedilerin Üşütmesi Nasıl Geçer?

Kedilerde soğuk algınlığı, mide üşütmesi ile başlar. Mide üşütmesi varsa ilk olarak dehidrasyon tedavisi uygulanır. Bu tedavi oral yollarla yapılır.

Fakat soğuk algınlığı varsa yani kediniz halsiz düştüyse;

 • Onu sıcak tutmanız
 • Doğru koşullarda bulundurmanız
 • Beslenmesine dikkat etmeniz gibi etmenler geliyor.

Harici olarak herhangi bir işleme gerek yoktur.

Kedilerde soğuk algınlığı evde tedavi uygulamak istediğiniz de, kesinlikle bulunduğu alanın hijyenik olmasına önem vermeniz gerekiyor.

Hijyenik olmayan alanlar, kedinizin rahatsızlığının daha fazla artmasına neden olur.

Kedilerin Soğuk Algınlığı İlacı Verilir Mi?

Kedilerde soğuk algınlığı çoğu zaman kısa süreli bir rahatsızlıktır.

 • Bir hafta içerisinde kedinizde geçici olarak yaşadığı gibi her kedide görülebilen bir durumdur.

UYARI! Fakat soğuk algınlığı artmaya başladığı takdirde veteriner hekiminize danışmadan, kişisel olarak bir ilaç kullanmak doğru değildir. Bu kedinize zarar verir. Fiziksel ve mental açıdan zarar görmesine neden olur.

 • Veteriner hekiminiz soğuk algınlığının derecesine göre ilaçlar önerir. Bunları kedinizin yemeğine ya da suyuna karıştırmayınız gerekiyor.

Kedi ve köpekler evde, en sadık arkadaşlarımızdır. İşten eve geldiğinizde, okuldan eve döndüğünüzde ya da evde vakit geçirirken onlarla keyifli anılar biriktirebilirsiniz. Sizde yaşam alanınızda en sadık arkadaşlar arıyorsanız, patilendim.com web sitesindeki ilanlarımızı inceleyebilirsiniz

Haber Yorumları