Kedilerde Tüy Dökülmesi

24 Aralık 2021
Kedilerde Tüy Dökülmesi

Kalitesiz mama kullanımı,

 • Doğru tarama işlemlerinin yapılmaması gibi her türlü etmen, kedilerde tüy dökülmesinin başlıca nedenleridir.

Kedilerde tüy dökülmesi, her kedi cinsinde görülür. Fakat bazılarında daha az bazılarında daha fazladır.

Peki, kedilerde tüy dökülmesi nasıl önlenir?

Kedinin Tüy Dökmemesi İçin Ne Yapmalı?

Kedilerin tüy dökmesini engelleyebilmeniz için yapmanız gereken aşamalar, mevcut. Fakat tüy dökümü tamamen sonlanmaz. Çünkü kediler mevsimsel olarak geçişlerde tüy dökümü yaşar. Bu her kedi de geçerlidir. Fakat daha aza indirmek için doğru aşamaları uygulamalısınız.

 • Kedilerde kişisel bakımlar arasında, tüy bakımı da bulunur. Tüy bakımı düzenli olarak yapılmadığı zaman çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirir.

Kedinizi düzenli olarak taramaya özen gösterin!

Bu durum özellikle tüy dökme dönemi için tavsiye edilir. Eve daha az oranda tüy saçılmasını önlemek adına, düzenli olarak kedinizin tüylerini yukarıdan aşağıya doğru tarayabilirsiniz.

Kedinizin yeterli miktarlarda su içmesine yardımcı olun!

Bu yüzden evin belirli köşelerine su kabı koyduğunuzda, kendiliğinden gidip içer. Kedinizi sağlık kontrollerinden geçirin!

Alanında uzman ve başarılı bir veterinerle irtibata geçip, kedinizin her türlü sağlık kontrolünden geçirilmesine dikkat etmelisiniz.

 • Tüy dökme durumundan kaynaklı olarak rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bunlar önceden önlem alındığı takdirde sorun da ortadan kalkar.

Kedi Tüyü Niye Dökülür?

Kedilerde tüy dökülmesi görülmeye başladığı zaman birçok kişinin merak ettiği en önemli detay, kedi tüyü niye dökülür? Kedilerin beslenmesine göre tüy dökülmesi yaşanır.

 • Aşırı proteinli gıdalar, vitamin ve mineral açısından eksik ürünlerin tüketilmesi, kedilerin dengesiz yağ asitleri tüketmesi gibi her türlü ürün kedilerde tüy dökümünü beraberinde getirir.
 • Bozulmuş gıdalar ve bayatlamış sofra yemeği ile beslendiklerinde tüy dökümü arttığını anlayabilirsiniz. Tüy dökümü normalinden daha fazla arttıysa, sağlık kontrolünden geçmesi burada önemlidir.

Kedilerde Mevsimsel Tüy Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Kedilerde tüy dökülmesi, çoğu zaman mevsimsel olarak geçişlerde görülmektedir. Yaz aylarından kış aylarına doğru geçerken, aşırı tüy dökülmesi meydana gelir.

İlk kez kedi sahiplenen kişiler; Tüy dökülmesi ile karşı karşıya kaldığı takdirde bu durum onları korkutabilir. Fakat mevsimsel tüy dökülmesi geçici bir durumdur.

 • Yaklaşık 2 ile 4 ay arasında tamamlanır.
 • Sürecin uzaması kedinizin, cinsine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Kedi Tüyü İnsana Zarar Verir Mi?

Kedi tüyleri, insan açısından zararlıdır.

Zararlı olan kedi tüyleri;

 • Bakımı yapılmamış,
 • Aşıları tam olmayan,
 • Çiğ et yiyen kediler için geçerlidir.

Burada parazitler oluşur. Bu parazitler size de bulaşabilir.

Bu yüzden kedilerinizin tüyünün size zarar vermemesi için tüy bakımına dikkat etmelisiniz.

 • Tüy bakımı hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz, veterineriniz bu konuda detaylı bilgileri size aktarır. Aksi takdirde kedinizin tüyü sizin için zararlı olur.

Kediler çoğu zaman bizim için en yakın arkadaş, çoğu zaman oyun arkadaşı, çoğu zaman ise evde kendimizi iyi hissetmemiz için neşe kaynağıdır. Sizde evinizde minik patileri ile dolaşan sevimli bir kedi arıyorsanız patilendim.com web sitesindeki ilanlarımıza göz atabilirsiniz.

Haber Yorumları