Köpekler Soğuktan Ölür Mü ?

27 Kasım 2021
Köpekler Soğuktan Ölür Mü ?

Köpeklerin ırksal özellikleri, sıcak ve soğuk hava şartlarına olan dayanıklılıklarını belirler. Kışın bahçede köpek bakımı yapmak için sağlığını tehlikeye atmamanız gerekiyor. Yürüyüşe çıkaracağınız zaman kışlık giysilerle korunması, hastalanmaması için önemlidir.

Köpek Soğuktan Ölür Mü?

Köpekler soğuktan ölür mü konusunda, köpeklerin ırklarına bağlı olarak soğuğa dayanımları hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Örneğin pug cinsi köpekler, soğuk hava şartlarına dayanıklı değillerdir.

Kışın bahçede köpek bakımı yapmak için;

 • Kışlık mont ya da kalın giysiler giydirin.
 • Yürüyüş zamanlarını, günün ılık ve güneşin göründüğü saatlere göre ayarlayın.
 • Bahçede olması için konforlu ve sıcak bir yatak/ kulübe almanız önemlidir.
 • Kuru havalardan etkileneceği ve nem dengesinin düşeceğini bilerek, kışın susuz kalmamasına özen gösterin.
 • Genel bakımlarını ve patilerini temizlemeyi düzenli olarak yapın.

Her ne kadar tüyleri soğuktan koruyor ve sıcak kalmalarını sağlıyor olsa da köpekler soğuktan ölebilen canlılardır. Özellikle sokak hayvanlarını kış aylarında muhafaza etmek, en azından bahçede konforlu şekilde kalabilecekleri bir ortam yaratmak, soğuktan ölmelerini engelleyebilir.

Yavru Köpek Ne Zaman Bahçede Bakılır Mı?

Kışın bahçeden köpek bakımı yapmak için sıcaklık konforunu artırmanız ve yağışlı havalarda dışarı çıkarmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Yeni doğmuş köpeklerde eğitim ve bakım uygulanırken, bahçeye çıkması ve alışması gerektiği unutulmamalıdır.

Yavru köpekler, gelişimlerini tamamlamaya başladıktan hemen sonra bahçeye alıştırılmalıdırlar. Gözleri ve kulakları ancak 3. Haftadan sonra gelişmeye başlayan köpekler, yürümeye başladıklarında yani yavruluktan çıktıktan sonra bahçeye çıkarılmalıdır.

Yavru köpek ne zaman bahçeye çıkarılır konusunda, bebeklikten itibaren alışkanlıkların geliştirilmesi gerektiği bilinmelidir. Zira ilk zamanlarında bahçede zaman geçirmeyen köpekler, daha sonra daha zor alışabilirler.

Köpeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Üşüyen köpeklerin karın bölgeleri, en çok etkilenen kısımlarıdır. Kulaklar ve karından ne kadar üşüdüklerini ve ne kadar ısıtılmaları gerektiğini anlayabilirsiniz. Ayrıca davranışlarından ve çıkardıkları seslerden, üşüdüklerini belli ederler.

Kışın bahçede köpek bakımı uygulamak için ara sıra soğukluk kontrolü yapmak ve ısılarını ölçmek, hastalanmamaları için önemlidir. Sızlanmak ve havlamak arasında çıkardıkları seslerden, mırıldanma ve ağlama benzeri seslerinden köpeklerin üşüdüklerini anlayabilirsiniz. Ayrıca;

 • Soğuktan üşüyen köpeklerin en belirgin özelliği, titremeleridir.
 • Normal periyotlarının dışında daha fazla uyumları ve hareketlerinin azalması, köpeklerin üşüdüğüne dair belirtilerdir.
 • Kas yorgunluğu, zayıflık gibi belirtiler, uzu süreli üşümenin belirtisidir.
 • Yere basma davranışları, onların üşümelerinin yansımasıdır. Patilerini değdirmek istememeleri, ne kadar üşüdüklerinin görüntüsüdür.

Genellikle ıslak görünümde olan nemli burunlarının kurumuş olması, üşüdüklerini gösteren bir diğer ibaredir.

Köpeklerin Kışın Üşümemesi İçin Ne Yapmalı?

Köpeklerin kışın üşümemesi ve soğuktan korunmaları için yapılabilecekler arasında, sıcak tutmak en önemli husustur. Ilık sur vermek ve nemsiz kalmaması için su tüketimini desteklemek, hastalıklardan ve yorgunluktan korunmalarını da sağlar.

Kış aylarında köpek bakımı için;

 • Patileri için özel üretilen kremleri uygulayın.
 • Somon yağı ve balık yağı destekleriyle beslenmesini geliştirin.
 • Vitamin ve mineral değerleri yüksek mamalar ve ek gıdalarla, kışın daha kolay geçirmesini sağlar.
 • Besin çeşitliliği ve beslenme yoğunluğunu artırmanız önemlidir.
 • Kısa tüylü köpekler, uzun tüylü köpeklere göre dada çok üşürler.
 • Yaşlı köpekler, genç köpeklere oranla daha çok üşürler. Bu nedenle bahçede bakımları için ısı dengeleri ve yuva şartlarına özen gösterilmelidir.

Sibirya kurdu ve Bernese dağ köpekleri gibi özel cinsler, soğuğa karşı daha dirençli köpeklerdir. Bahçede yaşayabilen Sibirya kurtları için yine de yağışlar ve soğuktan korunmaları için kulübe yapmak, sıcak yatak oluşturmak önemlidir. İlanlarımıza göz atarak, bahçede ve evde beslenmesi kolay canlıları inceleyebilirsiniz.

Haber Yorumları